20 listopada 2018 Anatola, Sedzimira, Rafala

A mury nadal się sypią

dodał 2018-03-22
A mury nadal się sypią
W czerwcu ubiegłego roku, kiedy to częściowo osunął się fragment murów obronnych, znajdujących się w sąsiedztwie plebanii na Starym Mieście, władze miasta zabezpieczyły teren i zapowiedziały starania o remont. Po zebraniu stosownych opinii, w styczniu tego roku Burmistrz Pasłęka podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na „Remont murów obronnych w Pasłęku. I etap – odcinek o długości około 34m”. Nowe pęknięcie (od strony Młyńskiej), jakie pojawiło się w tym miesiącu udowadnia, że mury wymagają natychmiastowego, całościowego i kompleksowego podejścia.

 

Pasłęckie mury obronne, pochodzące z XIV wieku to jedna z największych atrakcji turystycznej miasta. Mają długość blisko 1.200 m i choć wymagają gruntownego remontu, władze podkreślają zawsze, że ze względu na ogromne koszty z tym związane (około 12 mln. zł), inwestycja ta musi być rozłożona w czasie. Od tego problemu jednak nie uciekniemy

 

Kosztowne utrzymanie

Samorząd gminny zapewnia, że remonty murów obronnych są prowadzone w miarę posiadanych możliwości. Przypomnieć trzeba, że w latach 2005 i 2006 wykonano remont 50 -metrowego odcinka muru od strony południowo-wschodniej (ul. Chodkiewicza), który groził zawaleniem z powodu znacznego przechyłu konstrukcji. Koszt robót wyniósł wtedy blisko 100 tys. zł, z czego prawie 30 tys. to dotacja strony niemieckiej (Towarzystwo Powiatowe Pr. Holland). Później (w 2007 roku) remontem objęto część murów obronnych na odcinku ok 25 metrów przy ul. Chodkiewicza w Pasłęku, które w części ocalałej poddane zostały zabezpieczeniu i renowacji, w tym na odcinku 5,70 m odbudowywano fragment murów w celu zachowania ciągłości istniejącej budowli. Łączny koszt tego to ponad 226 tys. zł. Wówczas to zadanie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (115 tys. zł). W 2010 r. remontu doczekał się fragment muru obronnego przy ul. Osińskiego, w okolicy Bramy Młyńskiej na odcinku ok. 100 m. Wtedy też przebudowano nawierzchnię z bruku z zachowaniem istniejącego rynsztoka i schodów. Wartość remontu wyniosła 1.800.000 zł. Miasto uzyskało na ten cel pieniądze z UE (ponad 1,5 mln). W roku 2015 wykonana została dokumentacja projektowa w ramach zadania pn. „Remont murów obronnych przy ul. Firleja i parkingu przy murach obronnych w Pasłęku”. Koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniósł ponad 200 tys. zł. Do realizacji tego przedsięwzięcia urzędnicy szukają partnerów, ale złożone wnioski przegrywają z prośbami o wsparcie np. obiektów sakralnych.

Dziś spacery wokół pasłęckich murów stają się niebezpieczne, w wielu miejscach widać rozbite kawałki cegieł... Niestety po ubiegłorocznym zabezpieczeniu miejsca zawalenia murów też niewiele zostało. Brakuje barierek i stosownych tablic informacyjnych.

 

aw

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#NIKIM   2018-03-23

Po co naprawiać jak można zrobić następne place zabaw i to przy szkole bądź inne niepotrzebne rzeczy..


#Ktoś   2018-03-23

Rozebrac postawic nowe....


#Zlosliwy   2018-03-22

Straż miejska nie ma ludzi jeden człowiek też nie załatwi wszystkiego. Nie zauważyliście braków w gminie. I wielka cisza o tym... że został jeden straznik miejski.


#Ciekawski#Zlosliwy  2018-03-22

Tylko Sławek został???


#Zlosliwy#Ciekawski  2018-03-22

No nie właśnie nie pan Sławek


#Kamasutra   2018-03-22

Pana Slawusia niie ma sex afera z nim wybuchla nie ma co sie dziwic debilizm trzeba tepic .


#Jak ja nie cierpię idiotów   2018-03-22

Czy jest jakiś obowiązek spacerowania wokół murów? Czy jest jakiś obowiązek wywalania kasy na poniemieckie budowle? Na Litwie czy Ukrainie o Białorusi nie wspominając nikt sobie nie zawraca doopy jakimiś polskimi pozostałościami.


#Magda   2018-03-22

Sie sypią czy sie rozpadają myslę że sie rozwalają ze starości mury te tego zamka.


#Kojot   2018-03-22

Same się nie sypią czas straż miejską częściej tam wysyłać i patrole piesze policji bo gówniarzeria to robi odłamki muru leżą na serpentynie


#Ekspert   2018-03-22

Mury się zawala w raz z nimi ul.Zamkowa która tez wisi na włosku i będzie już po problemie po co się wysilać.......


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało1 dzień

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało2 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...