19 listopada 2018 Seweryny, Maksyma, Salomei

Już niedługo Narodowe Czytanie

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-28
Już niedługo Narodowe Czytanie

Burmistrz Pasłęka, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku zapraszają miłośników literatury oraz fanów czytelnictwa do udziału w kolejnej edycji NARODOWEGO CZYTANIA!

Akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r., a jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku, w sobotę 8 września, w całej Polsce czytane będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Pasłęckie czytanie zaplanowano od godz. 11:00 do 14:00 w Parku Rekreacyjno-Edukacyjnym.

 

Uczestnicy otrzymają pamiątkowe zakładki do książek promujące akcję Narodowego Czytania, a osoby, które przyniosą własne egzemplarze powieści będą mogły przybić na nich okolicznościową pieczęć. Organizatorami Narodowego Czytania w Pasłęku są: Urząd Miejski w Pasłęku, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku, a odbywa się ono w ramach obchodów 100lecia odzyskania Niepodległości.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu prosimy o zgłoszenia osobiste w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, telefonicznie pod numerem 552483055 lub mailowe: bppaslek@poczta.onet.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do 3 września.

 

Narodowe Czytanie zostanie zorganizowane w ramach zadania „Zaczytani – integracja dzieci i młodzieży na rzecz rozwoju czytelnictwa w mieście i gminie Pasłęk”, dofinansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

 

W razie niepogody impreza odbędzie się w siedzibie Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Niedługo zmienią historię starożytną   Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-28

Taka adaptacja "Przedwiośnia" budzi duże kontrowersje. "U Żeromskiego bohater, mimo wrodzonej uczciwości, miał jednak w sobie pewien mieszczański rys, który sprawiał, że byłby gotów zrobić wszystko to, co każą "starsi". Dobosz pozostawia go 'człowiekiem z gruntu uczciwym', który 'nie robiłby nic podłego', usuwając wszelkie wątpliwości, które czynią postać niejednoznaczną. Strach zaglądać dalej" - napisała w "Tygodniku Powszechnym" Monika Ochędowska.Odrzucanie wielu elementów narracji narzuciło konieczność przekształcania składni, a więc fałszowania języka pisarza, co skutkowało błędami interpunkcyjnymi - powiedziała portalowi Dziennik.pl polonistka z V LO w Płocku, Grażyna Rybicka.


#Nick   Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-28

Tymczasem, jak udowodnił użytkownik serwisu Wykop.pl, wprowadzonych zmian jest dużo więcej. "Wbrew temu co adaptator głosi, z książki zostało usunięte 34 proc. tekstu, wprowadzono szereg uproszczeń, bezsensownych i niezrozumiałych zmian, odzierających powieść Żeromskiego zarówno ze stylu, jak i przeinaczający wydźwięk i sens utworu. Analiza porównawcza tekstu z Wolnych Lektur oraz wersji okaleczonej wykazuje fragmenty wycięte - to istna cenzura probolszewicka" - napisał użytkownik o nicku Kazimierz G15


#Po co wam to chłopcy   Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-28

Co z tego czytania jak jakiś palant na polecenie adriana wypieprzył z tekstu, ktory ma być czytany ponad 35% tekstu


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało2 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało3 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...