Lider wśród wolontariuszy

dodał Ponad miesiąc temu, 2018-01-23
Lider wśród wolontariuszy
W tym roku padł rekord w akcji Wielkiej Świątecznej Pomocy w Pasłęku. W sumie zebrano blisko 37 tys. zł. Znaczącą rolę w tym sukcesie mają wolontariusze, którzy kwestowali na rzecz WOŚP. W tegorocznej zbiórce, podobnie jak w minionym roku, to Bartłomiej Kulesza był wolontariuszem, który uzbierał najwięcej. W jego puszcze znalazło się ponad 3.700 zł. Podpytaliśmy go m.in. o to, jak przekonuje ludzi do wsparcia akcji.

 

Bartek jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 6 lat. Jak przyznaje: robi to, bo wierzy, ze dobro powraca. Ma na to nawet konkretne dowody, w międzyczasie znalazł dobrą pracę, założył rodzinę… Wolontariat jest też jego sposobem na spłatę zaciągniętego u ludzi zaufania – Kiedyś byłem innym człowiekiem, niestety jeśli było coś o mnie słychać, to niekonieczne w dobrym kontekście. Postanowiłem to zmienić – wspomina . Szefem pierwszego sztabu, w którym można było go zobaczyć był Adam Makarewicz. Z chwilą, gdy liderem pasłęckiego sztabu został Tomasz Rozenbajgier, pojawił się pomysł, by zbiórką objąć także miejscowości wokół Pasłęka – Nie każdy ma możliwość, aby tego właśnie dnia, gdy gra WOŚP przyjechać do Pasłęka i wesprzeć akcję. Pomyślałem, że wyjdę tym ludziom naprzeciw i skoro jestem zmotoryzowany, to mogę do nich podjechać - wspomina . I tak pierwszy raz w teren pojechał trzy lata temu, ale to było takie przetarcie szlaku, bo wiele osób nie wiedziało wówczas, że odwiedzą ich wolontariusze WOŚP - Może i pierwszy wyjazd nie był sukcesem, ale ważne było, by to pociągnąć w kolejnych latach. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę – podsumowuje dziś . Efektem pierwszej zbiórki w okolicy Pasłęka była suma 1.307 zł. Podczas drugiej akcji udało się zebrać 2.166 zł, a w tym roku ponad 3.700 zł.

Z jakimi reakcjami ludzi spotyka się jako wolontariusz WOŚP? Zapewnia, że więcej jest tych pozytywnych – Nikogo na siłę nie namawiam do wsparcia akcji. Nie jestem nachalny. Ci, którzy chcą nas wesprzeć, wiedzą dokładnie kiedy mogą to zrobić. Wywieszamy wcześniej plakaty z informacją w jakich godzinach będziemy w konkretnej miejscowości. To się sprawdza, bo ludzie na nas czekają– przekonuje Bartek. Dodaje też, że czasem ktoś wita go gorącą herbatą, zaprasza do siebie. Bywały też takie sytuacje, że ci, którzy nie zdążyli wrzucić pieniędzy do puszki jechali za Bartkiem do kolejnej wioski, by tam się z nim spotkać. Trzeba też dodać, że Bartek nie ograniczył się tylko do kwestowania poza miastem. W Pasłęku można było go spotkać z samego rana, bo już o godzinie 7.00 oraz wieczorem, kiedy pozostali wolontariusze już byli w sztabie. To co sprzyja Bartkowi przy kwestowaniu to jego rozpoznawalność. Był czas, kiedy to próbował swoich sił w filmach paradokumentalnych, o czym pisaliśmy także na łamach naszego portalu. Trenował i startował w zawodach sportowych. Także przy tej okazji pojawiał się na zamieszczanych w NetGazecie zdjęciach. Jak się okazuje, to procentuje, bo ludzie kojarzą go, a to wzbudza zaufanie. Bartek przyznaje, że jest to niezwykle miłe, choć niektórzy zarzucają mu zwykłe „parcia na szkło”. Jak przyjmuje tę krytykę? Twierdzi, że przykre komentarze nie podcinają mu skrzydeł, a on sam nadal będzie robił swoje – Staram się skupiać na pozytywach. Przez te lata nie miałem jakichś przykrych incydentów – analizuje Bartek – Jedynie w tym roku trochę nas zaskoczył fakt, że msza w Drulitach skończyła się szybciej o 15 minut niż zazwyczaj, a ja akurat po niej miałem zaplanowaną wizytę w tej miejscowości. Kiedy zrywaliśmy plakat o naszej zbiórce, miejscowy ksiądz wyszedł i powiedział, że nie życzy sobie kwestowania. Zaznaczyć muszę, że nie znajdowaliśmy się na terenie parafii, a na chodniku przy drodze – wspomina. To jedyny incydent, który daje do myślenia..

Trzeba tu dodać, że podczas kwesty Bartka wspiera żona Sabina z synkiem Adasiem. W sumie mieli do dyspozycji 3 puszki, które wystawili na kilka dni przed niedzielną akcją WOŚP w trzech miejscach- Nasze puszki pojawiły się w Krasinie u pani Marleny Partyki, w salonie J@M Justyny i Marcina Korzeniewskich oraz w Barze Trojan w Rogajnach. Z tego miejsca serdecznie im dziękuję za wsparcie akcji. Dziękuję też sołtysom i właścicielom sklepów za pomoc w rozwieszaniu plakatów.

Bartek zapewnia, że nie zrezygnuje ze zbiórek na wsiach. Wręcz przeciwnie, corocznie lista wiosek, które odwiedza jest coraz dłuższa, a on sam liczy na kolejne rekordy w ramach akcji WOŚP.

aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Brawo wolontariusze a na pohybel oszustowi   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Juras, co na mrozie nie marznie zbiera najwięcej, tylko ile z tego do własnej kieszeni i żonie, dzieciom własnym rozdaje...... to już tylko sam Juras wie, rekord za rekordem pewnie wypłaca....


#Marek O   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Brawo brawo Bartek niechęć pisowcow i kleru dramat pochodzę z Drulit i jestem z tego DUMNY ale wstyd za proboszcza z mojej rodzinnej Miejscowości. Marek O.


#Sw#Marek O  Ponad miesiąc temu, 2018-01-24

Marek a skąd znasz proboszcza z Drulit? Widziałeś go choć z raz, rozmawiałeś z nim?Sławek W.


#Elbląg jest dumny z postawy swojego księdza#Sw  Miesiąc temu

Jak czytamy i słyszymy to widać z tym księdzem nie da się rozmawiać. Być może panie Sławku pseudo kaznodzieja jest bardziej rozmowny jak dajesz mu kopertę po kolędzie


#Wiem#Elbląg jest dumny z postawy swojego księdza  Miesiąc temu

Tyle, że ten z Elbląga jest z parafii polsko-katolickiej. Ale kto z tutejszych wie co to znaczy? Im wsio rawno.....


#1922   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Dziękuję Głosowi Pasłęka za wieloletnie wspieranie WOŚP-u !!! Słowa uznania dla Pani Ani Włodarskiej oraz Jurka Przedpełskiego za popieranie dobra !!!


#Duff #1922  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Skoro "redaktor" wspiera to trzeba to przemyśleć.


#Karol   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Panie Bartku!!! Bardzo dziękujemy. Dziękujemy, że w naszym pięknym mieście jest tak dużo ludzi dobrej woli. Do zobaczenia w kolejnej edycji WOŚP.


#12345688   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Super i dziekujemy za przybycie do nas na wioski fajnie jest pomagac innym i trzymamy kciuki a inni zazdroszcza tylko bo komentuja zbednie


#Obserwator   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

A reszta wolontariuszy to co gorsi mało się namarźli


#Brawo wolontariusze a na pohybel oszustowi#Obserwator  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

ano widocznie sa lepsi i gorsi a najsamprzód Juras, co to na mrozie nie marznie a zbiera najwięcej, tylko ile z tego do własnej kieszeni i żonie, dzieciom własnym rozdaje...... to już tylko sam Juras wie, rekord za rekordem pewnie wypłaca....


#123M   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Brawo!!! Facet do naśladowania!!


#Zarzekowiec   Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Dobra praca-kierowca w media center, Wymarzona


#Jak ja nie cierpię idiotów#Zarzekowiec  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

twoim szczytem marzen jest zapewne kolejne 500 plus


#Jak ja nie cierpię idiotów#Jak ja nie cierpię idiotów  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Ooooo! Mam sobowtóra!


#Zniesmaczony#Jak ja nie cierpię idiotów  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Widzę, że tu idiota siedzi na idiocie i idiotą pogania.


#Psychiatra#Zniesmaczony  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

Nareszcie odnalazłeś się w swoim środowisku!


#Heh#Psychiatra  Ponad miesiąc temu, 2018-01-23

To raczej twoje środowisko... heh


#Pytam#Heh  Ponad miesiąc temu, 2018-01-24

To po cholerę sie pchasz nie do swoich? Prosił cie tu kto?


#Odpowiadam ci chamie#Pytam  Miesiąc temu

ja od was i Owsiaka z daleka, więc nie marudź, prostaku.


#Jak ja nie cierpię idiotów#Odpowiadam ci chamie  Miesiąc temu

Wlazłeś na wątek w którym potrafiłeś tylko nasrać i jeszcze bezczelnie o papier poprosić. Skoro daleko jesteś od Owsiaka to kiego chooja tu swoje odchody zostawiasz, psie Pawłowa?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 8 marca (czwartek) 2018 r . o...


Zagrają dla Przemka

Pozostało12 dni

Już dziś serdecznie zapraszamy na charytatywny koncert dla Przemka z Zielonki...


Wiosna Teatralna

Pozostało23 dni

Od 20 do 29 marca 2018 odbędzie się "VII Pasłęcka Wiosna Teatralna". W programie...