19 listopada 2018 Seweryny, Maksyma, Salomei

Małanka w Pasłęku

dodał 2018-02-06
Małanka w Pasłęku

W nocy z soboty na niedzielę w sali bankietowej „Zacisze” odbyła się Małanka.
Świętowanie Małanki pochodzi od starodawnego zwyczaju. Kiedyś wierzono, iż Małanka-Woda przychodzi w noc sylwestrową wraz z Wasylem – Księżycem, żeby powiadomić gospodarzy o nadejściu kolejnych świąt, a także przynosi podarunki. W święto Małanki młodzież przebrana lub z maskami całą noc „szczedruje” (chodzi od domu do domu), życząc gospodarzom zdrowia i dostatku.    
Święto Melanii (Małanka) przypada w noc sylwestrową, która według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego,  którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego, obchodzona jest z 13 na 14 stycznia. Jednak ze względu na różne obowiązki oraz dopasowanie zespołu i sali powitanie Nowego Roku świętowano w minioną sobotę. Na bal przybyło 120 osób z różnych okolic: Pasłęka, Ornety, Olsztyna, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, a nawet z Anglii. Organizatorami, jak co roku, była Rada Parafialna przy cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku - Państwo Olga i Andrzej Kuszka.
Wśród zaproszonych gości, na balu bawił się Pan Starosta Maciej Romanowski wraz z Małżonką Bożeną, ksiądz Proboszcz Andrzej Sroka oraz ksiądz wikariusz Igor Hubacz z małżonką Ewa.
Do tańca grał znany zespół The Ukrainian Folk. Zabawa trwała do rana.
IHK
Foto: Irena Krawiecka

 

0
0
0

Chatka Puchatka

Pozostało2 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało3 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...