20 maja 2018 Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Małanka w Pasłęku

dodał 2018-02-06
Małanka w Pasłęku

W nocy z soboty na niedzielę w sali bankietowej „Zacisze” odbyła się Małanka.
Świętowanie Małanki pochodzi od starodawnego zwyczaju. Kiedyś wierzono, iż Małanka-Woda przychodzi w noc sylwestrową wraz z Wasylem – Księżycem, żeby powiadomić gospodarzy o nadejściu kolejnych świąt, a także przynosi podarunki. W święto Małanki młodzież przebrana lub z maskami całą noc „szczedruje” (chodzi od domu do domu), życząc gospodarzom zdrowia i dostatku.    
Święto Melanii (Małanka) przypada w noc sylwestrową, która według starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego,  którym posługują się wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego, obchodzona jest z 13 na 14 stycznia. Jednak ze względu na różne obowiązki oraz dopasowanie zespołu i sali powitanie Nowego Roku świętowano w minioną sobotę. Na bal przybyło 120 osób z różnych okolic: Pasłęka, Ornety, Olsztyna, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, a nawet z Anglii. Organizatorami, jak co roku, była Rada Parafialna przy cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pasłęku - Państwo Olga i Andrzej Kuszka.
Wśród zaproszonych gości, na balu bawił się Pan Starosta Maciej Romanowski wraz z Małżonką Bożeną, ksiądz Proboszcz Andrzej Sroka oraz ksiądz wikariusz Igor Hubacz z małżonką Ewa.
Do tańca grał znany zespół The Ukrainian Folk. Zabawa trwała do rana.
IHK
Foto: Irena Krawiecka

 

0
0
0

Wercia, Jasia i Hela w sanatorium

Wydarzenie odddbyło się 9 minut temu 

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza 20 maja 2018 r. o godz. 16:00 do sali...


Dni Rodziny

Pozostało12 dni

W piątek 1. czerwca Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie dzieci na plac zabaw,...


Talent po raz XV

Pozostało19 dni

Organizatorem XV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WOKALNEGO „TALENT 2018" jest...