22 października 2017 Halki, Filipa, Salomei

Miał być tunel, a jest mur

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Badacze, prowadzący prace archeologiczne pod zamkiem trafili na gotycki mur obronny, który był zewnętrznym murem kurtynowym zamku. Jest to interesujące znalezisko, ponieważ do tej pory nie był on rozpoznany. W tej chwili jest odkryty na wysokość 1,5 metra od strony zachodniej i 2,5 metra od wschodniej, gdzie ma szerokość około 2 metrów. Wraz z głębokością, mur staje się coraz szerszy – To solidnie zbudowany mur, który powstał wraz z pierwszym założeniem zamkowym – mówi dr Jacek Wysocki, który kieruje badaniami. W zasypie tego muru znaleziono całkiem dobrze zachowany jeden bełt kuszy średniowiecznej.

W warstwie zasypowej dawnej fosy pojawiła się też ceramika z przełomu późnego średniowiecza i renesansu. Badacze przewidują, ze głębiej znajdą ceramikę typowo średniowieczną, która wiąże się z czasem funkcjonowania zamku jako siedziby krzyżackiej. Niestety oczekiwania znalezienia tunelu raczej się nie sprawdzą. W niektórych miejscach udało się zejść do głębokości prawie 7 metrów. Niestety tam już pojawia się woda, która uniemożliwia dalsze działania. Więcej na temat prowadzonych badań, które potrwają jeszcze do połowy sierpnia, znajdą Państwo w sierpniowym wydaniu „Głosu Pasłęka”.
aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Były badania, przygotowania, miał być tunel i wpis złotymi zgłoskami do kronik miasta a jest co? Kolejna porażka Wiesława. Strach się bać co jeszcze wymyśli i ile nas to będzie kosztować


#JaPOLAK   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Dostałeś jakiś rachunek ? Coś cię to kosztowało ? Podatki i tak każdy płaci czy się komuś to podoba czy nie i lepiej żeby szły na takie rzeczy niż do kieszeni urzędasów. Przynajmniej jedna zagadka rozwiązana..


#Grab   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

To nie są pieniądze wyrzucone w błoto. Warto wiedzieć, co mamy pod stopami.


#Tez POLAK i pasleczanin   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

A jakbymy znaleźli komnate...to.by wam kolor nie pasował.... Ah Pasłęku. Brawo dla gminy! Zgadzam się z, jaPolak !


#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

60 tysi poszło w mur ale chociaż asystent miał zajecie


#Tamtenziom   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Ale co zawiera studnia ??


#Antoni   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

W sprawie tunelu wystarczyłoby zapewne sprawdzić Niemieckie archiwa, bo zapewne zamek do 45 roku był świetnie opisany zamiast snuć domysły, czy i gdzie jest ten tunel! Inna sprawa to taka, że badania archeologiczne zawsze coś dają jeśli chodzi o wiedzę na temat zamku!


#Zenio   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Ale nie rozumiem jednej rzeczy, a mianowicie skoro sa swiadkowie ktorzy pamietaja owy tunel i wejscie w kosciele to dlaczego tego nikt nie sprawdzi tylko szukaja na wlasna reke. Przeciez nie raz.slyszalem jak opowiadali o wejsciach do tunelu w ktorych byly kraty.


#Grab   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Jeśli tak było jak pisze Zenio, to rzeczywiście dziwne,że nie korzysta się z tej wiedzy, tylko szuka się poczynając od zera.


#Rr   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-01

Zenio@ Jeśli jakikolwiek tunel był z kościoła , to do ratusza, a nie do zamku.


#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Ty się grab na coś zdecyduj. Raz pochwalasz, za jakiś czas ganisz. Skleroza pewno, zapomniałeś co napisałeś w południe a teraz wybudziłeś się z drzemki i zaprzeczasz sam sobie.


#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

A ty podpis potrafisz w życiu cokolwiek więcej poza ocenianiem i pouczaniem innych? Masz tak zjebany charakter,że powinni ci płacić abyś tu się nie uzewnętrzniał. Dla dobra ogólu


#Gienio   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

A mnie tam wrzutki podpisa się podobają. Znam gościa, wiem co robi, poza projektami wykonuje kawałek działalności społecznej Zapytaj o niego w MOPS bądź w gminie. To on rozpoczął prace projektowe przy spalonym budynku w Polku i nie wziął wraz z pozostałymi projektantami ani grosza.


#Pasłęk   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Pasłęczanie mam nadzieję że jednak nie jest jeszcze nic stracone i uda się odnaleźć tunel. Powinniśmy być dumni że zostały dokonane czynności w tym zakresie. Pomyślcie ile turystów by przyciągnął Pasłęk a co za tym idzie miasto staję się bardziej rozwinięte, nowa stanowiska pracy itp. Trzymam kciuk za poczynania archeologów i kibicuję im:)


#ADA   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Ja tam tez trzymam kciuki za jak największe zarobki archeologów na ciemnym ludzie z chorymi ambicjami.


#Bronek   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

studnia do czegoś służyła . odprowadzenie wody ? kanał ewakuacyjny . szkoda że całej jej nie odkryli aż do poziomu 0 może zagadka zostałaby rozszyfrowana . Mur ? może to fundament nie doszły . powinni bardziej to wszystko rozbudować . Jak odkopali tak i zasypią .


#J.n.   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Nie wszystko jest takie proste. Ktoś myśli, że wkopie szpadel i jest tunel. Archiwa niemieckie, a gdzie one są. W styczniu 1945 roku nikt nie myślał o tunelach i też o dokumentach. Większość tych rzeczy spalono a resztę zrobili Rosjanie. Zabierano najważniejsze rzeczy.


#Podpis   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Tunel to pomylka zapewne źle odczytano zapis aparatury a mur to teraz deska ratunkowa


#Antoni   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Całe stare miasto miało piwnice połączone ze sobą, wielu mówi o tunelach i lochach, ale jak się ma 10 lat to każda dziura jest tajemniczym tunelem. Co do archiwów to jednak Niemcy mieli inną organizację niż Polacy, a zamku przecież nie wybudowano za kadencji Hitlera. Dane dotyczące takiego zamku z pewnością są w wielu archiwach, tyle, że to praca dla wytrwałego archiwisty i historyka. Skoro w necie są filmy dokumentalne Wermachtu z tych okolic czy kanału z pochylniami i mauzolelum w Olsztynku


#HMCh   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Archeologia szuka i skarbów i codzienności dawnych wieków. Trzeba szukać powoli, każdą garść ziemi przebadać, przesiać, żeby nic nie umknęło. Czasem bardziej wartościowe dla historii miasta są z pozoru drobne znaleziska, ciekawostki architektoniczne. Nie dajmy się napędzać medialną presją o tunelach, bursztynowej komnacie, bo i złotego pociągu szukać będziemy. Niech szukają fachowcy, czasu potrzeba, weryfikacji znalezisk i ich katalogowania. A jednak warto poszukać wspomnień dawnych mieszkańców.


#Przedszkolak   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-02

Tunelu nie ma ale miejsc w przedszkolach także nie ....


#HMCh   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-03

Archeologia szuka i skarbów i codzienności dawnych wieków. Trzeba szukać powoli, każdą garść ziemi przebadać, przesiać, żeby nic nie umknęło. Czasem bardziej wartościowe dla historii miasta są z pozoru drobne znaleziska, ciekawostki architektoniczne. Nie dajmy się napędzać medialną presją o tunelach, bursztynowej komnacie, bo i złotego pociągu szukać będziemy. Niech szukają fachowcy, czasu potrzeba, weryfikacji znalezisk i ich katalogowania. A jednak warto poszukać wspomnień dawnych mieszkańców.


#Marian   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-06

Zenio masz racje. Dlaczego nikt nie szuka tam gdzie świadkowie mówi że B Y Ł T U N E L z Kościoła a dokładnie z Zachrystii tam z piwnicy do szczytu zamku. A po schodach do góry była salka gdzie uczył katecheta. Mój tatuś mówił, że za dzieciaka biegał tymi tunelami,bawił się tam w chowanego. No ale żeby jakieś bursztyny.... to nie przypomina sobie żeby widział. No może archeolodzy coś znajdą ?


#ADAS2000   Ponad 2 mieiące temu, 2017-08-09

W Kosciele za glownym oltarzem jest dziura chyba wejscie do podziemi kosciola gdzie sa grobowce zakonu krzyzackiego niech tam wejda w czasie remontu kosciola lata 70 jeden z filarow sie zapadl ukazujac podziemie jak szukac to za glownym oltarzem pozdrawiam


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Miłośników jazzu, rocka i bluesa zapraszamy na koncert pt. „Zaduszki...


10 listopada 2017 r. na Stadionie Miejskim im. Jana Pawła II w Pasłęku odbędą się...


Burmistrz Pasłęka i Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają 11 listopada na...


Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...