17 listopada 2018 Salomei, Grzegorza, Elzbiety

Najbogatsze samorządy w 2017 roku

dodał 2018-07-22
Najbogatsze samorządy w 2017 roku

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach rankingu bogactwa są zazwyczaj tacy sami: Warszawa, Sopot, Polkowice, Kleszczów. Dziwnów wyprzedził Krynicę Morską, a powiat człuchowski powiat przysuski. Na kolejnych miejscach jest jednak dużo ciekawiej, a największe zmiany zaszły w woj. opolskim. Dobrzeń Wielki z 16. pozycji wśród gmin wiejskich spadł na jedno z ostatnich – 1537. Niewiele mniej dramatyczny spadek (z 752. na 1510 miejsce.) zaliczyła gmina Dąbrowa. Komprachcice – już wcześniej niezbyt zamożne – zajęły tym razem ostatnie miejsce zyskując miano najuboższej gminy w całym kraju. To efekt aneksji części terytoriów tych gmin przez Opole.

Prezentujemy ranking bogactwa samorządów. To najbardziej stabilny z naszych rankingów. Trudno zostać zwycięzcą, a dostanie się do pierwszej dziesiątki też jest trudne. Zmiany w czołówce są powolne. Takie skoki, jak powiatu przasnyskiego z 35. na 3. miejsce, Tarnowa z 10. na 5. miejsce, Pruszkowa z 27. na 5. – należą do rzadkości. Zwykle zmiany są stopniowe. Ktoś powoli opada, inny delikatnie awansuje z roku na rok. Dlatego największą wartością jest możliwość śledzenia wyników od 2001 roku, do czego zachęcamy.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. – Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków.

Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

 

Cały ranking do pobrania >>>

http://www.wspolnota.org.pl/rankingi/

ew. http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/justyna_kaminska/Archiwum/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018_r_OK.pdf

 

W kolejnym rankingu najbogatszych samorządów wypadamy przeciętnie. Pasłęk w kategorii innych miast jest na 480 miejscu (na 590). W kategorii powiatów powiat elbląski plasuje się na 80 miejscu (na 314). W kategorii miast na prawach powiatu Elbląg jest na miejscu 42 (na 48).

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Pasłęczanin   2018-07-23

Należy docenić to ,że taka biedna gmina jak Pasłęk potrafi jednak wiele dokonać i się rozwijać.


#Nick#Pasłęczanin  2018-07-23

Jakies przyklady tego rozwoju ???


#Hej#Pasłęczanin  2018-07-23

A czemu jest biedna, takie gospodarstwo jaki gospodarz.


#Co ty na to   2018-07-22

Ale jaja!! Ten niby biedny powiat elbląski z wysoko uposażonym starostą Romanowskim jest w pierwszej setce (na 314 powiatów), a nasz Pasłęk niby taki bogaty na 480 miejscu (na 590). Wydało się jak biedny Pasłęk dokłada do dróg całkiem bogatego powiatu. Starosta i radni powiatowi do wymiany już w październiku.


#Nick   2018-07-22

Wzorowa gmina i perla samorzadu a tu taki niefortunny ranking dlaczego Jurek osmiesza napoleona


#Inspektor#Nick  2018-07-22

Jak to ośmiesza, król jest nagi i taka jest prawda, pewnie starosta i nasz burmistrz nie mają zielonego pojęcie że zamożność gminy czy powiatu, bierze się z wpływów z podatków ale żeby takowe były ludzie muszą mieć pracę a ci co pracują, muszą godnie zarabiać, od starzystów i pracujących na czarno lub na pół-czarno podatków nie będzie, do ZUS też nic nie wpłynie.


#Madzia#Nick  2018-07-22

Jurek na prezydenta!


#Lol#Madzia  2018-07-22

Albo na burmistrza


#Duff   2018-07-22

My jestesmy najbogatsza gminą! Przeciez mamy pole golfowe i plac zabaw!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało4 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało5 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...