21 stycznia 2018 Agnieszki, Jaros?awa

Niebagatelny bagaż-odszkodowania lotnicze w przypadku bagażowych problemów

dodał Ponad miesiąc temu, 2017-11-28
Niebagatelny bagaż-odszkodowania lotnicze w przypadku bagażowych problemów

 

Podróżując, zawsze zabieramy ze sobą jakieś bagaże – mniejsze lub większe w zależności od naszych potrzeb i celu wyjazdu. Co można zrobić, gdy zdarzy się, że bagaż zaginie, zostanie uszkodzony lub też dotrze z opóźnieniem? Czy w takich sytuacjach należy nam się jakaś rekompensata? Co powinniśmy zrobić, aby ją uzyskać?

 

Bagażowe komplikacje

Podczas podróży zwłaszcza rejsów z międzylądowaniem niejednokrotnie zdarza się, że nasz bagaż się gdzieś zawieruszy. Po wylądowaniu i odkryciu problemów z bagażem – jego uszkodzenia podczas przeładunku, zagubienia lub też opóźnienia należy w specjalnym punkcie zgłosić kłopotliwą sprawę. Na tej podstawie sporządza się raport nieprawidłowości bagażowej, czyli tzw. PIR (z ang. Property Irregularity Report). Przy czym protokół ten stwierdza tylko opóźnienie bagażu. W przypadku jego uszkodzenia musimy zadbać o stosowne udokumentowanie, zależne od sposobu odbioru (potwierdzenie u kuriera lub w punkcie bagażowym).

Ważne jest też dopilnowanie terminów do złożenia reklamacji. O ile przepisy jasno tego nie precyzują w przypadku zagubienia bagażu, o tyle już w sytuacji uszkodzenia bagażu trzeba złożyć reklamację u przewoźnika w ciągu 7 dni od daty otrzymania bagażu, natomiast w przypadku opóźnienia bagażu termin ten nie może być dłuższy niż 21 dni.

 

Przykłady odszkodowań lotniczych

Do reklamacji oprócz raportu nieprawidłowości, dołączyć również czasami trzeba:

- potwierdzenia odbioru bagażu (jeżeli został dostarczony z opóźnieniem)

- przywieszki bagażowej

- fotografii uszkodzonego bagażu (odpowiedniej dokumentacji w przypadku zniszczenia)

- biletu lotniczego lub kopii potwierdzenia rezerwacji na dany rejs.

W przypadku zaginięcia przedmiotów z bagażu, musimy oszacować ich wartość. Do udowodnienia wysokości poniesionej szkody, należy posiadać rachunki za przedmioty, które znajdowały się w bagażu.

 

Cenne podpowiedzi ekspertów

W omawianych przypadkach ilość dokumentów i skomplikowane procedury mogą znacząco utrudniać walkę o dochodzenie rekompensat. Do naszej kancelarii trafiają różnego rodzaju sprawy związane z odszkodowaniami lotniczymi. Większość z nich to te związane z bagażem oraz odwołaniem lub opóźnieniem lotu. Nasi klienci często są zdezorientowani, narażeni na informacyjny chaos np. co do sposobu postępowania w przypadku odzyskania odszkodowania za opóźniony lot ,opóźniony, uszkodzony bagaż, rekompensaty od biur podróży. Skutkuje to niestety licznymi błędami popełnianymi przy procedurach reklamacyjnych, czy skargach, które są następnie skrzętnie wykorzystywane przez przewoźnika - twierdzi specjalista ds. odszkodowań lotniczych AirLex.

Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi prawami pasażera, przeczytać informacje na stronie przewoźnika lotniczego, a najlepiej w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertami w dziedzinie odszkodowań lotniczych.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Jeszcze pracująca   Ponad miesiąc temu, 2017-11-29

Bardziej sensowny wydaje mi się artykuł o bezrobociu w mieście-zwłaszcza zatrudnianiu absolwentów/ castingach chociażby na staż(za ktory pracodawca nawet nie płaci ,a przebiera jak w ulęgałkach!)Na czym konkretnie polega praca urzędnikow w UP.-myślę że to o wiele ciekawszy temat/wart dyskusji.


# ekspert odszkodowań lotniczych i naziemnych   Ponad miesiąc temu, 2017-11-28

to pogoda na was tak działa ,beznadzieja o co wam chodzi napiszcie coś o szczepieniach przed wycieczką do Wietnamu i Kambodży


#Tyle kosztują koniki JP   Ponad miesiąc temu, 2017-11-28

W pozostałej działalności ujęto wydatki na utrzymanie zbiorników wodnych oraz terenów parku ekologicznego, bezpieczeństwo korzystających z kąpieliska oraz dotacje celowe z budżetu dla organizacji pożytku publicznego w łącznej wysokości 125`365,-


#Rozśmieszony   Ponad miesiąc temu, 2017-11-28

He, he, a co? nie stać nas na lotnisko? W razie potrzeby weźmiemy następny kredyt, następcy niech się martwią o spłatę.


#Bezpodzialow   Ponad miesiąc temu, 2017-11-28

Czyżby zamiast stadniny miało powstać lotnisko ?


#Pytajnik   Ponad miesiąc temu, 2017-11-28

Co jeszcze tu wkleisz, jp?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Ferie w bibliotece

Pozostało1 dzień

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci w okresie ferii zimowych na...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na spotkanie z krawcem piszącym...


Wiosna Teatralna

Pozostało58 dni

Od 20 do 29 marca 2018 odbędzie się "VII Pasłęcka Wiosna Teatralna". W programie...