Nowe pęknięcia w murach

dodał Ponad tydzień temu, 2018-06-13
Nowe pęknięcia w murach
Na murach obronnych pojawiły się kolejne pęknięcia. Tym razem na wysokości baszty Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Dwa miesiące temu pokazywaliśmy wgłębienie, jakie można zaobserwować na odcinku od strony Bramy Młyńskiej. Nowe pęknięcia oraz osunięty fragment z ubiegłego roku (przy oratorium) potwierdzają , że jedna z największych atrakcji turystycznej miasta jest w katastrofalnym stanie.

 

Pasłęckie mury obronne pochodzą z XIV wieku. Mają długość blisko 1.200 m i choć wymagają gruntownego remontu, władze podkreślają zawsze, że ze względu na ogromne koszty z tym związane (około 12 mln. zł), inwestycja ta musi być rozłożona w czasie. Samorząd od dawna stara się o pieniądze na ten cel. W lutym 2018 r. została opracowana dokumentacja na remont zawalonego odcinka murów o długości około 34m. W lutym gmina uzyskała pozwolenie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie na roboty budowlane z terminem ważności do 31.10.2018 r. W lutym też został złożony wniosek do WUOZ w Olsztynie na kwotę 235 tys. zł na prace konserwatorskie. Został on pozytywnie zweryfikowany i w maju przyznano gminie Pasłęk dotację, ale jedynie w wysokości 35 tys. zł. Gmina czeka również na oficjalne pismo z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie o przyznaniu dotacji w wysokości 100 tys. zł. Kosztorys inwestorski określa wartość wspomnianego zadania na kwotę 470 tys. zł.

Ze względu na katastrofalny stan techniczny murów, powodowany postępującą dalszą ich dewastacją poprzez napór ziemi spowodowany ciężarem budynku oratorium oraz nieuregulowane odprowadzenie wód opadowych z budynku oratorium i plebani, istnieje ogromne ryzyko, graniczące z pewnością zawalenia się kolejnego odcinka murów – czytamy w oficjalnych informacjach miasta.

Dlatego też radni postanowili na ostatniej sesji o zwiększeniu środków własnych gminy w remoncie murów. Ma to przyspieszyć rozpisanie przetargu i rozpoczęcie remontu fragmentu, grożącego zawaleniem. Trzeba też dodać, że spacery wokół pasłęckich murów są niebezpieczne, w wielu miejscach widać rozbite kawałki cegieł... Niestety zabezpieczenia w postaci barierek i tablic informacyjnych o zagrożeniu zawaleniem są notorycznie niszczone. Do tego brak dbałości o zieleń w tej okolicy może sugerować, że temu miejscu brakuje ręki gospodarza. Niestety turyści też to widzą.

aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Mieszkaniec Pasłęka   6 dni temu, 2018-06-17

Pęknięcia na murze to jak pęknięcia na Pasłęckiej władzy.


#Wyborca   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Ruiny murów również mogą przyciągać turystów, tak jak ruiny np.zamków. I co ważne, można postawić tablicę z napisem, że to wina Ruskich, Żydów lub Niemców. Opcja do wyboru, w zależności od trendów wyborczych.


#Turysta   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Nie długo to zawalą się też schody prowadzące z "serpentyny "do alejki .Zarosniętei to widać z ulicy - widok nie zaciekawy dla przyjezdnych i nie tylko.Kto za to odpowiada. Tak samo i skwerki, kwiaty owszem posadzone ale zapomniano że je systematycznie trzeba podlewać .UG też zaniedbany ,krzewy nie uregulowane,trawa nie skoszona,nie zapomina się tylko o mamieniach.Nasz zamek wygląda jak uboga krewna.Scena pochylona ze starości,tylko patrzećtylkojak wiatr ją przewruci


#Belfer#Turysta  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Przywróci a nie przywruci nieuku.


#Ja#Turysta  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Stare oko tego nie dostrzeże


#Czesiek   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Nie żadne wody opadowe tylko przeciwnicy Wiesława nocami wyjmują cegły z muru licząc że przestraszy się że zamek też runie i sam zrezygnuje


#Nick   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Calkowita bezradnosc napoleona


#Taaaa#Nick  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Każdy byłby bezradny gdyby nie miał funduszy. Łatwo mówić, ale jest wiele ważniejszych spraw np. rozładowanie korków drogowych. Ludzi których obchodzą te mury jest garstka, każdy chce godziwego życia. Kogo obchodzą mury które i tak się zawalą.


#Somsiad#Taaaa  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Właśnie po co nam mury? Czy mamy turystów? nie! Proponuję niech każdy Pasłęczanin weźmie po cegiełce na pamiątkę.


#Wyborca   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Jak to jest taka wielka atrakcja turystyczna, to może należy wprowadzić opłaty dla tych tłumów turystów oblegajacych pasłęckie mury...


#Nicek#Wyborca  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Warto by było zrobić ładne alejki wokół murów. Teraz to jest chyba speluna + wychodek, co ? Bo nie spaceruję tam.


#Hehe#Nicek  Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Speluna plus wychodek, to tam jest od 1945


#Obserwator   Ponad tydzień temu, 2018-06-13

Niema co się martwić,nowy kamień już stoi przed urzędem


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

W ostatni weekend czerwca zapraszamy do Młynar na Ogólnopolski Przegląd Kultury...


W niedzielę 1. lipca o godz. 17:00 zapraszamy na koncert inaugurujący Artystyczne Lato...


W niedzielę 1 lipca 2018 r. o godz. 19:00 odbędzie się koncert inauguracyjny w...