20 czerwca 2018 Diny, Bogny, Florentyny

O książce, inspiracjach i zamiłowaniu do historii

dodał 2017-09-27
O książce, inspiracjach i zamiłowaniu do historii
Wczoraj gościem pasłęckiej biblioteki był Jan Jaskot, autor książki „Cienie spomiędzy drzew”. Młody pisarz, pochodzący z gminy Godkowo opowiadał o swoich inspiracjach, o pasji do historii oraz pomysłach na przyszłe części zapoczątkowanej przesz siebie trylogii.

Fabuła „Cieni spomiędzy drzew” opiera się na losach dwóch przyjaciół: Jędrka i Tadeusza. Są oni młodymi ludźmi, którzy wychowywali się w duchu patriotyzmu. Ich życie zmienia jednak wybuch drugiej wojny światowej. Poznają brutalność, która pielęgnowane przez nich wartości wystawia na ciężką próbę. Książka opowiada o tym, jak ci młodzi ludzie radzili sobie z nową codziennością w czasach wojny.

 

Podczas wczorajszego spotkania autor zdradził, że książka powstawała trzy lata, a o tym, że pisze nie powiedział nawet swoim najbliższym. Wydanie „Cieni spomiędzy drzew” było dla nich zaskoczeniem – To stanowiło takie moje zabezpieczenie na wypadek, gdyby jednak coś się nie udało. Nie musiałbym się przed nikim tłumaczyć – mówił z uśmiechem. Teraz, gdy książka jest już w sprzedaży, autor ma plan na przyszłość. Zapowiedział, że napisze jeszcze dwie części, tak, by trylogia stanowiła spójną całość. Pytany o inspiracje odpowiadał, że historia jest po prostu jego pasją, a dodatkową motywacją była chęć zgłębienie losów swojej rodziny. Pierwsze opowieści o wojnie wychodziły z domu dziadków, później pojawiały się kolejne historie, które opowiadali mu najstarsi świadkowie dawnych czasów, albo ich krewni. J. Jaskot przy okazji weryfikacji faktów, zgłębiał kolejne książki historyczne oraz materiały, zawarte w internecie. Całość przełożyła się na książkę, która pełna jest szczegółów, uzupełnionych specyficznym dialektem. J. Jaskot przyznał, że sam spotyka się z różnymi reakcjami czytelników. Jedni uważają, że on, jako tak młody człowiek, nie byłby w stanie napisać takiej fabuły, a inni uznają książkę za mało ciekawą. Być może ci drudzy myślą tak, bo opisane w niej wartości są im po prostu obce? Z cała pewnością „Cienie spomiędzy drzew” to pozycja warta uwagi.

aw

0
1
2

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Zaczytana   2017-09-28

gratulacje dla autora, brawo młody człowieku :)


#Vordan007   2017-09-27

Czytałem i przyznam że książkę świetnie się czyta. Polecam serdecznie miłośnikom dobrej książki.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

W ostatni weekend czerwca zapraszamy do Młynar na Ogólnopolski Przegląd Kultury...


W niedzielę 1. lipca o godz. 17:00 zapraszamy na koncert inaugurujący Artystyczne Lato...


To tytuł wyjątkowego koncertu, na który zaprasza Państwa już teraz burmistrz...