22 września 2018 Tomasza, Maurycego, Joachima

O książce, inspiracjach i zamiłowaniu do historii

dodał 2017-09-27
O książce, inspiracjach i zamiłowaniu do historii
Wczoraj gościem pasłęckiej biblioteki był Jan Jaskot, autor książki „Cienie spomiędzy drzew”. Młody pisarz, pochodzący z gminy Godkowo opowiadał o swoich inspiracjach, o pasji do historii oraz pomysłach na przyszłe części zapoczątkowanej przesz siebie trylogii.

Fabuła „Cieni spomiędzy drzew” opiera się na losach dwóch przyjaciół: Jędrka i Tadeusza. Są oni młodymi ludźmi, którzy wychowywali się w duchu patriotyzmu. Ich życie zmienia jednak wybuch drugiej wojny światowej. Poznają brutalność, która pielęgnowane przez nich wartości wystawia na ciężką próbę. Książka opowiada o tym, jak ci młodzi ludzie radzili sobie z nową codziennością w czasach wojny.

 

Podczas wczorajszego spotkania autor zdradził, że książka powstawała trzy lata, a o tym, że pisze nie powiedział nawet swoim najbliższym. Wydanie „Cieni spomiędzy drzew” było dla nich zaskoczeniem – To stanowiło takie moje zabezpieczenie na wypadek, gdyby jednak coś się nie udało. Nie musiałbym się przed nikim tłumaczyć – mówił z uśmiechem. Teraz, gdy książka jest już w sprzedaży, autor ma plan na przyszłość. Zapowiedział, że napisze jeszcze dwie części, tak, by trylogia stanowiła spójną całość. Pytany o inspiracje odpowiadał, że historia jest po prostu jego pasją, a dodatkową motywacją była chęć zgłębienie losów swojej rodziny. Pierwsze opowieści o wojnie wychodziły z domu dziadków, później pojawiały się kolejne historie, które opowiadali mu najstarsi świadkowie dawnych czasów, albo ich krewni. J. Jaskot przy okazji weryfikacji faktów, zgłębiał kolejne książki historyczne oraz materiały, zawarte w internecie. Całość przełożyła się na książkę, która pełna jest szczegółów, uzupełnionych specyficznym dialektem. J. Jaskot przyznał, że sam spotyka się z różnymi reakcjami czytelników. Jedni uważają, że on, jako tak młody człowiek, nie byłby w stanie napisać takiej fabuły, a inni uznają książkę za mało ciekawą. Być może ci drudzy myślą tak, bo opisane w niej wartości są im po prostu obce? Z cała pewnością „Cienie spomiędzy drzew” to pozycja warta uwagi.

aw

0
1
2

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Zaczytana   2017-09-28

gratulacje dla autora, brawo młody człowieku :)


#Vordan007   2017-09-27

Czytałem i przyznam że książkę świetnie się czyta. Polecam serdecznie miłośnikom dobrej książki.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało5 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...