25 września 2018 Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

PGR Obrazy

dodał 2018-02-14
PGR Obrazy

W dniu dzisiejszym w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Joanny Warechy PGR Obrazy. Film poświęcony jest ludziom żyjącym w PGR – ach w czasie zmian ustrojowych i na przełomie lat 80 i 90 – tych. Autorką filmu jest dziennikarka i reporterka telewizyjna wywodząca się z naszej gminy. Joanna Warecha razem z rodziną mieszkała w Kwitajnach, Grużąjnach i Sakówku. Życie i problemy „Pegerowców” zna z autopsji.

jp


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Miesak   2018-02-14

ta pani redaktorka po tylu latach dopiero przypomiała sobie o upadających PGR i ludziach którzy tam pozostali . Trochę dziwne czyżby ten długi okres biedy w jakie się znależli Ci ludzie Pani przespała.


#Zzz#Miesak  2018-02-14

A Ty gdzie byłeś ?! I co zrobiłeś dla tych ludzi, "Trochę dziwne czyżby ten długi okres biedy w jakie się znależli Ci ludzie Pani przespała" a pan co zrobiłeś dla tych ludzi ? Kurde najlepiej krytykować innych nic nie wymagając od siebie, Ty "miesak" jesteś najlepszym tego przykładem ... łajza


#Jjni#Zzz  2018-02-15

A co im można zrobić? Zaproponuj pracę to jeszcze bardziej ich ukarzesz.


#Lol#Miesak  2018-02-14

Malo pan wiesz-ta pani robi bardzo dużo w tym temacie.


#Maria#Lol  2018-02-15

Jakieś przykłady


#Scanlon#Maria  2018-02-15

Zrobiła na pewno więcej niż niejeden polityk i niejedna internetowa stuleja, która potrafi tylko szczekać. Pani Joanna Warecha, wpłynęła swoim działaniem i determinacją na losy wielu ludzi. Konkretnych osób i ich rodzin. Wielu znam osobiście. To mało? A co konkretnego ty zrobiłeś szczekaczu? Życiowy przegrywie


#Maria#Scanlon  2018-02-15

Ale jakieś konkretne przykłady proszę


#Mk   2018-02-14

Ta pani obrończyni nieinteresowała się do tej pory PGR-mi bo dobrze jej się powodziło w W-wie i miała ciepły stołek . Po tylu latach jakiś duch w nią wstąpił.


#Grześ #Mk  2018-02-15

Żal mi cię życiowy nieudaczniku


#Ciekawy   2018-02-15

Do wiem - ponawiam prośbę.


#Dziś zmierzamy do tego samego   2018-02-15

Za PRL-u PGR planował np. 5 mln strat. Jeśli strata wyżla 4 mln to znaczyło, że osiągnięty został zysk. Były premie, nagrody i kolejne pensje. Pracujący w oborze brali po kilkadziesiąt tysięcy. Pomagali im wszyscy - wojsko, szkoły, pracownicy biurowi instytucji. PGR miał dostęp do wszystkiego - maszyny, ciągniki, nawozy. Budowano dla pracowników nowe bloki z wygodami a oni nieustannie zmieniali miejsce zamieszkania. W niedzielę ciągniki z przeprowadzką jeździły w jedną i drugą stronę. Każdy miał kawałek ziemi, chlewek po kilka świń i ptactwa. Żywili to paszą wyniesioną prawie legalnie z magazynów PGR. A dziś? Zostały chlewki, ogródki, nic tam niczego nie trzyma bo po co? Przecież w sieciówce wszystko tańsze niż wyprodukowane przez siebie. Powszechne nieróbstwo bo pracować się nie opłaca.


#Ciekawy   2018-02-15

Do wiem - byłbym Ci wdzięczny, gdybyś podał więcej szczegółów. Moja ciekawość płynie stąd, że znałem osobiście kilku ludzi z Drulit, którzy już nie żyją a którzy twierdzili, że w PGR w Drulitach była jedna z najlepszych hodowla bydła. Jestem ciekaw z nazwiska tego "rozwalacza" jak go określiłeś i nazwiska ówczesnego dyrektora, oraz czym teraz zajmują się mieszkańcy Drulit, jeśli piszesz że tam mnóstwo ludzi a brak chętnych do pracy. Z góry dziękuję za informację.


#Ja#Ciekawy  2018-02-15

Do roboty nieroby a nie ploty jak przekupy na targu


#Ciekawy#Ja  2018-02-15

Czyżbyś chciał coś ukryć bo masz nieczyste sumienie?


#Ja#Ciekawy  2018-02-15

Patrz na swoje zanim zaczniesz oceniać innych. Anonimowo. Najgorszy gatunek ludzi


#Zniesmaczony#Ja  2018-02-15

A ty nazywasz się Ja czy to anonim? W/g ciebie, jesteś z najgorszego gatunku ludzi.


#Robotnik#Ja  2018-02-15

Czyś ty czasem nie z tych mających alergię do pracy?


#Spokojny   2018-02-15

Znałem mentalność tych ludzi. Nie wszyscy ale znakomita ich ilość to ludzie skrzywdzeni przez komunistów. Oduczono ich jakiejkolwiek samodzielności. Mieli polecone - zrób to odtąd dotąd, nie musieli nic myśleć. Jeden z nich porzucił PGR i zaczął gospodarzyć na swoim gospodarstwie rolnym ale po paru latach zdecydował się wracać do PGR-u. Na pytanie sąsiadów, czemu to czyni, odpowiedział że tu trzeba o wszystko starać się samemu a w PGRze o nic nie musi się martwić. My, rolnicy byliśmy tym bardzo zdziwieni, bo byliśmy przyzwyczajeni do własności i do samodzielności. Nic więc dziwnego, że po likwidacji PGR-ów, bezradni jak dzieci nie potrafili pokierować swoim losem, tym bardziej że ówczesnej, bezwzględnej władzy nie zależało na tym by im pomóc, tylko na jak największym nachapaniu się


#Smutek#Spokojny  2018-02-15

Ówczesnej i dodajmy obecnej, warmińsko-mazurskie jak było tak jest, niezależnie od tego, kto przy korycie, rezerwatem biedy w Polsce z najwyższym bezrobociem, za to z najniższą średnią krajową zarobków, najsłabiej rozwiniętą siecią dróg, całkowitym brak autostrad i kawałeczkiem drogi szybkiego ruchu, najniższym wskaźnikiem inwestycji, itp,..., itd


#Jhgf   2018-02-14

No SLD a potem PO wespół rozwalili najpierw PGR-y a potem przemysłowe zakłady pracy.... Ostatnio PO chciało rozwalić Lasy Polskie i je "sprywatyzować" Na szczecie nie udało im sie to za pierwszym razem ( chociaż już próbowali w sejmie uchwalić) , a potem PiS przejął władzę i już nie pozwoli rozwalać gospodarki.


#Historia#Jhgf  2018-02-15

Jak zakładali a już nie wspomnę momentu dojściu do rządzenia, PO, to już dawno, dawno nie było nawet jednego PGR


#Ciekawy#Historia  2018-02-15

Do wiem - ciekawe rzeczy piszesz o których nie wiedziałem. A któż to był tym solidaruchem, który rozwalił ten PGR?


#Nbv#Historia  2018-02-15

PO "prywatyzowała" złodziejsko.


#Wiem#Ciekawy  2018-02-15

Taki śmieszny człowieczek co to miał do dyspozycji Warszawę /to był taki samochód/ i sekretarkę, czym się zawsze chwalił. Rozjeżdżał się nim po terenie szczególnie po knajpach i krzyczał: "Łysy musi odejść" - to dla odmiany dyrektor Drulit i okolicy, ktory potrafił to towarzystwo trzymać za mordy. Drulity upadały jako jeden z ostatnich POHZ. Potem pałac kupi warszawiak a ziemia wędrowała z rąk do rąk rożnych cwaniaków. Ludzi do pracy tam dziś ze świecą poszukać a sporo w tym "trójmieście': Drulity-Dargowo-Piniewo mieszka. A główny solidaruch tyrał potem u prywaciarza jako niby-cieśla.


#Historia#Ciekawy  2018-02-15

Ostatni PGR zlikwidowano w 1995 roku a tu lista premierów przed tym faktem Tadeusz Mazowiecki 24.08.1989-04.01.1991 bezpartyjny Jan Krzysztof Bielecki 04.01.1991-06.12 1991 Kongres Liberalno- Demokratyczny Jan Olszewski 06.12.1991-5.06.1992 Porozumienie Obywatelskie Centrum Waldemar Pawlak 05.06.1992-10.07.1992 Polskie Stronnictwo Ludowe Hanna Suchocka 11.07.1992-26.10.1993 Unia Demokratyczna Waldemar Pawlak 26.10.1993-06.03.1995 Polskie Stronnictwo Ludowe


#Wacekwisnia#Jhgf  2018-02-14

pan jest nieukiem i prosze nie zabierac glosu nie znajac tematu


#Dfg#Wacekwisnia  2018-02-14

tylko tyle? A o niszczeniu gospodarki przez PO nic nie wiesz? Może o zbiorach "Nagrania Polskie" sprzedaych za friko, bo 8 milionów. Teraz minister kultury chce odkupić ale teraz to 10 razy więcej. Taki interes - PO sprzedała tanio, a my musimy odkupować drogo.


#Wiem   2018-02-15

Pegeerusy po otrzymaniu trzynastej czy czternastej pensji jechali do Pasłęka na zakupy - mąż i ,zona w autobusie, A wracali taksówkami - ona obładowana ok. 15 - tej jedną a on po zamknięciu knajpy o północku drugą. A potem sami dążyli do upadłości, rozkradli co można było sprzedać a szyby, gniazdka itp elementy poniszczyli młotkami. Kto pamięta Drulity? Trzymały się dość długo ale niewydarzony solidaruch /pamiętacie kto to był?/ doprowadził do upadłości i radości nie było końca /nareszcie łysego wypie.dolilismy!/ bo robić nie trzeba a kuroniówka . Myśleli, że tak będzie zawsze. Pamiętacie jak tym ludziom MOPS proponował za darmo prosięta i paszę, żeby tylko coś chowali i chętnych nie było. O patologii, która tam trwa do dziś /już w trzecim pokoleniu/ nie wspominam.


#Lol#Wiem  2018-02-15

Nawet komentować nie ma czego-ty gorszy jak te Pegerusy,zioniesz jadem i nienawiścią!


#Jak ja nie cierpię idiotów#Lol  2018-02-15

A ty musisz się obnosić ze swoją głupotą?


#Spokojny   2018-02-15

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że za komuny kradli wszyscy zatrudnieni w państwowych zakładach pracy. Młodzi o tym nie wiedzą ale starsi wiedzą o czym tu piszę. Tej kradzieży sprzyjał fakt, że większość rzeczy trudno było dostać legalnie w sklepach, więc kradzione szło jak woda. Gdy jako młodemu rolnikowi po wielu staraniach i zabiegach udało mi się wreszcie dostać talon na zakup ciągnika, radość trwała do pierwsze awarii. Nigdzie nie mogłem legalnie kupić drobnej części do c-ka. Dopiero starszy rolnik wskazał mi źródło - u państwowego pracownika. He, he, zawsze pomoc ludzi starszych i doświadczonych jest bezcenna.


#Spokojny   2018-02-15

Jeszcze jedno. Komuna nie tylko że oduczyła ich jakiejkolwiek samodzielności to jeszcze nauczyła ich kraść. Okoliczni rolnicy często zaopatrywali się u nich w paliwo do ciągników, części zamienne do narzędzi i maszyn rolniczych. Dzisiejsza dostawa towarów do domu nabywcy, to nie nowość. Metodę tę już wówczas praktykowali pracownicy PGR-ów i to bez żadnego zamówienia, tylko jak zawodowi domokrążcy szukali klientów, zjawiając się u rolników i oferując im w/w towary i to po niższych cenach, niż w sklepie. Tę metodę stosowali, kiedy najbliżsi rolnicy byli już nasyceni ich towarami.


#Kierownik   2018-02-14

Byliśmy na premierze. Znakomity obraz rzeczywistości pozostawionej samej sobie .Blisko 2 mln ludzi wykluczonych o których do tej pory nikt się nie upomniał.Asiu, znakomita produkcja.


#Jhgfd#Kierownik  2018-02-14

Kiedy chłopi musieli wiązac koniec z końcem, to PGR-owcom żyło sie dobrze. Taka była propaganda, że dopłacano do PGR-ów i wychowano sobie tępą , roszczeniową tłuszczę. Zresztą roszczeniowi potrafią tez być miejskie lewaki. Socjalizm ich nauczył, że państwo musi im wszystko dać.


#Bfds#Kierownik  2018-02-14

Owszem, wykluczeni, ale wielu po prostu nie miało zadnej chęci z tego wykluczenia wyjśc, jak była okazja. Druga rzecz - dzieci PGr-owców do dzis dostaja stypendia z powodu tego, ze rodzic był z PGR-u. My tak nie mamy.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


Uroczyste ślubowanie przedszkolaków

Pozostało1 godzina 14 minut

We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało2 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...