23 września 2018 Tekli, Boguslawa, Linusa

Porządki na cmentarzu żydowskim.

dodał 2016-06-17
Porządki na cmentarzu żydowskim.

Niezwykle smutny widok zastał nas, kiedy przybyliśmy na teren pasłęckiego kirkutu. Wysokie chaszcze, zarośnięte nagrobki, porozrzucane śmieci. Jest to miejsce zapomniane niemal przez wszystkich, chociaż stanowi cenny, prawie dwustuletni zabytek naszego miasta. Jest także jedynym trwałym zabytkiem materialnym świadczącym o obecności w Pasłęku społeczności żydowskiej. Jego dewastacja postępuje i nie ma niestety pomysłu na trwałą ochronę i stałą opiekę tego miejsca. Nie ma także żadnej tabliczki w Pasłęku informującej o istnieniu kirkutu, a jedyna droga do niego wiedzie przez stromą i zarośniętą ścieżkę leśną. Od lat uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku starają się dbać o ten zabytek w jedyny możliwy sposób, czyli poprzez porządkowanie jego terenu. Tym razem trzeba było najpierw użyć kosiarki, aby móc dalej doprowadzić kirkut do jako takiego wyglądu.

Uczniowie klasy I b LO o nachyleniu dziennikarsko-lingwistycznym i humanistycznym bardzo się starali, lecz nie wszystko udało się uporządkować. Czeka nas jeszcze jedna wizyta, by efekt końcowy był zadowalający. Praca była ciężka, ale świadomość spełnienia dobrego uczynku i chęć ocalenia od zapomnienia tego miejsca wynagrodziły nasz trud.


Tomasz Rozenbajgier


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Maria   2016-06-23

Wielkie DZIĘKUJĘ. Zrobiliście coś co powinien wykonać UMiG Pasłęk.Stan cmentarza żydowskiego swiadczy o nas wszystkich ( mieszkańcach i władzy ). Gdzie jest konserwator zabytków ?


#Roman   2016-06-18

Do podpis : Co myślisz o konieczności dbania o zabytki?


#J.h   2016-06-17

zydzi nie moga dbac sa zajeci zadzeniem Polska europa i swiatem


#Podpis   2016-06-17

Spokojnie, mamy dobrą młodzież. ale nadal jestem zdania, że o cmentarze zydowskie powinny zbać żydzi.


#Podpis   2016-06-17

ojej... o nekrofilie?? Na to jest paragraf i więzienie. Może mądralo miałaś na myśli nektopolie? Ale ten cmentarz się na to nie załapuje chyba.


#Roma   2016-06-17

W 1996 koło historyczne z panią Katarzyną Panimasz zrobiło świetnie przygotowaną wystawę na ten temat w galerii domu kultury....było wielu znamienitych gości,a więc to nie pierwszy raz młodzież tam zagląda...gratulacje....o nekrofilie trzeba dbać i to bez żadnych głupich podtekstów...politycznych czy narodowościowych...


#Nie żyd   2016-06-17

I oto cały Pasłęk żenada za wpisy . Dla sprzątających wielkie podziękowanie i szacunek Brawo


#Podpis   2016-06-17

A gdzie był asystent Zukowski ?? Ja sie pytam..?? :))


#Podpis   2016-06-17

A to jest perełka? To cmentarz. Cmentarzy u nas jest sporo, dbaja o to gminy wyznniowe. Chyba, że to cmentarz komunalny, to wtedy dba urząd gminy.


#JaN   2016-06-17

Panie Burmistrzu wstyd ,że nie dba Pan o takie historyczne perełki!


#.   2016-06-17

Aris - co to jest inbdolencja ? Pytałem wujka Google, ale wzrusza ramionami.


#Podpis   2016-06-17

Asystent Zukowski niech resztę trawy wykosi.


#Iwona J.   2016-06-17

O tym miejscu wiedziałam od dawna.Byłam tu z mamą zimową porą.To jej wspomnienia z dzieciństwa. Mieszkała na ul.woj. polskiego.Na tym cmentarzu paliła pierwsze papierosy i umawiała się ze swoimi rówieśnikami.Cmentarz ten jak każdy jeden budzi moje głębokie emocje i wielki szacunek do zmarłych.Tam są wspomnienia i kawał też naszej historii .Leżą dzieci i rodzice .Oni wszyscy mieli swoje miejsce na ziemi i swoich bliskich.Kiedyś o nich pamiętano.Dziękuję za pamięć młodzieży i ich wychowawcy


#Podpis   2016-06-17

a dlaczego żydzi nie sprzątają swojego cmentarza ?? albo dlaczego nie zleca tego jakiejś firmie??


#Aris   2016-06-17

Dbałość o cmentarze należy do zadań Gminy. Niestety w tym wypadku takowej troski ani pomysłu nie ma, a szkoda. Brak oznaczenia to oznaka inbdolencji władzy,,. Natomiast należy skierowac słowa uznania dla młodzieży która posprzątała teren cmentarza.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało4 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...