12 grudnia 2017 Dagmary, Aleksandra, Ady

Skarga bezzasadna

dodał 5 dni temu, 2017-12-07
Podczas wczorajszej sesji radni rozpatrywali skargę na działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, jakie podejmowane były przez władze miasta. Dwukrotne zażalenie w tej sprawie złożył mieszkaniec budynku, znajdującego się przy ul. A. Steffena, a dokładniej przy moście na rzece Wąskiej. W jego opinii działania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pasłęku oraz późniejsze przedsięwzięcia likwidujące skutki powodzi przez pasłęcki samorząd były niewystarczające. 10 radnych uznało, że skargi za bezzasadne. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

 

W skargach czytamy m.in. o braku skutecznych działań Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego przed i w czasie powodzi, o zerowej interwencji na prośbę „zabezpieczania w piasek do układania worków” oraz o braku nadzoru nad sprawnością urządzeń hydrologicznych na rzece Wąskiej, czy też nieprzygotowaniu zbiorników retencyjnych (jeziorko miejskie, Zakrzewko). Skarżący zarzuca także władzom miasta to, że nie brały one pod uwagę zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców (w kontekście skażenia wody bakteriami z grupy coli) i że bagatelizowały całe zdarzenie, związane z wylaniem rzeki Wąskiej. W drugiej skardze pojawiły się też zarzuty personalne o bezczelność pracownika wykonującego zadania Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz o niewydolność urządzeń ścieków komunalnych.

Jest skarga, jest odpowiedź

W odpowiedzi z kolei czytamy o tym, że rzeka Wąska jako urządzenie wodne na postawie obowiązującego prawa jest własnością Skarbu Państwa, do którego to należy utrzymanie wód i urządzeń wodnych, które się na niej znajdują. To właściciel rzeki powinien utrzymywać w należytym stanie koryto rzeki i regulować stan wody, zapewniając przy tym swobodny spływ wód powodziowych. W przypadku, gdy dochodzi do podtopień, poszkodowany może wystąpić o odszkodowanie. Nie otrzyma go jednak, jeśli do podtopień doszło z przyczyn niezależnych od właściciela, czyli np. w skutek długotrwałych opadów deszczu. W imieniu Skarbu Państwa prawa i obowiązki właściciela w kontekście rzeki Wąskiej sprawuje prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (a w jego imieniu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku) oraz Marszałek Województwa Warmińsko –Mazurskiego (za pośrednictwem Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu). RZGW odpowiada za przeprowadzanie prac konserwacyjnych, zapewniających właściwy przepływ wody oraz stabilność koryta rzeki. Z kolei Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych e Elblągu odpowiada za utrzymanie jazu w Kupinie, utrzymanie wałów przeciwpowodziowych oraz utrzymanie we właściwym stanie technicznym urządzeń wodnych, w tym tzw. „klapy zwrotnej” na ujściu Kanału Młyńskiego w Pasłęku. Kompetencje gminy w kwestii ochrony przeciwpowodziowej to głównie pełnienie dyżuru w sytuacjach kryzysowych, współdziałanie z podmiotami prowadzącymi akcje ratownicze. W odpowiedzi na skargi czytamy, że zarzuty są subiektywną opinią skarżącego, a gmina wszystkie zadania wykonała zgodnie z obowiązującym prawem. W posumowaniu czytamy, że ocena skuteczności akcji przeciwpowodziowej należy do przełożonych funkcjonariuszy, którzy akcją dowodzili, a ci nie mieli sobie nic do zarzucenia. Dowodem na to są wczorajsze wystąpienia osób nadzorujących akcje przeciwpowodziowe, które przekonywały, że zrobili wszystko, co mogli, a nawet to, co wykraczało ponad ich kompetencje. Były też podziękowania dla strażaków za zaangażowanie za pracę i determinację przy zabezpieczaniu wałów, które z rąk burmistrza Wiesława Śniecikowskiego odebrał Komendant Miejski Straży Pożarnej Łukasz Kochan i dowódca JRG Pasłęk Tomasz Marcinkowski.

aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Ja   3 dni temu, 2017-12-08

Jaką laurkę sobie wystawili. Aż dziwne że z nagrodami jeszcze zwlekają.


#Ja nie mogę   4 dni temu, 2017-12-08

Opad ze strony IMGW do września wyniósł ok. 697 mm. Za październik i listopad będzie ok. 200 mm co daje razem ok. 900 mm (zostaje jeszcze grudzień). Rok 2016 to opad ok. 800 mm. Średni opad z wielolecia dla stacji Pasłęk wynosi ok. 640 mm. Wnioski wyciągnijcie sami. Najlepiej wszystko zwalić na kogoś innego zamiast winę znaleźć u siebie. Kto komu kazał się budować przy samej rzece. Kiedyś to były na pewno tereny rolnicze i łąki, a teraz płacz, że dużo wody.


#Spekulant#Ja nie mogę  3 dni temu, 2017-12-08

Pozwolenie na budowę wydaje gmina, więc wina leży po stronie gminy. Miej pretensje może do pogody!?


#Rzeka#Spekulant  3 dni temu, 2017-12-08

Gmina nie wydaje pozwoleń na budowę. Zapoznaj si,e z materią a potem pisz. Poza tym gadka jest chyba o domu z czasów Wilhelma.


#Spekulant#Rzeka  3 dni temu, 2017-12-08

Masz racje mój błąd. Miałem na myśli decyzje o warunkach zabudowy kiedy obszar nie jest objęty MPZP a tamtych czasach wątpie, że był. Dobrze, że w dyskusji biorą osoby co jeszcze coś wiedzą


#OSWL   4 dni temu, 2017-12-08

Wal się ciulu, ochotnicza popłuczyno Ludowego Wojska Polskiego ! - Trafny i adekwatny komentarz pod adresem podśmierdziałego dziada, co to niegdyś szlakami komunistycznego prokuratora Stanisława Piotrowicza chadzał (w LWP) a dzisiaj rżnie "wolnościowca - demokratę". Idź śmierdzielu i oddaj mocz, bo blady jesteś i uszy ci sterczą. Oddaj ten mocz najlepiej pod wiatr - może poczujesz smak swego zaszczanego z zasrałego życia.


#Ss#OSWL  4 dni temu, 2017-12-08

To o burmistrzu?


#Bolo   4 dni temu, 2017-12-07

Powinniście raczej głosować na kandydata PiS. Poczekajcie aż podadzą jego nazwisko. On wam zapewni spokój i załatwi wały przeciwpowodziowe oraz dobrą zmianę. Mój głos ma ponownie Napoleon.


#Oczekujący   4 dni temu, 2017-12-07

Ja też zagłosuję na Kopańskiego. Najwyższy już czas przewietrzyć ten zatęchły układ, który zrastał się przez wiele lat. Już sama zmiana burmistrza sama w sobie jest pozytywem. Zanim nowy burmistrz uwije nową sieć układu, upłyną dwie kadencje i ewentualny nowy układ będzie musiało zaczynać od nowa. W ten sposób sytuacja uzdrowi się samoistnie.


#Ww#Oczekujący  4 dni temu, 2017-12-08

Już specjalnie dla takich jak ty, jednomandatowców, pisokraci szykują wybory pośrednie na wójtów i będziesz mógl glosowac tylko na listę partyjna. A na niej nazwożeni w teczkach ynteligenci robotniczy z okolic bliższych i dalszych, którzy jako radni wybiorą ci burmistrza. Ot i cała prawda o dbaniu o was pisomatołki na dole.


#Xd   4 dni temu, 2017-12-07

Czyli Gmina ma wyj........najlepiej niech zalewa wszystkich .a teraz będą się odznaczać ile to oni zrobili. Gmina powinna naciskac na zarząd gospodarki wodnej o wyregulowanie koryta rzeki akcentując ,,po obfitych opadach poziom rzeki rosnie gwatownie ,istnieja zapory powodujące wstrzymanie spokojnego spływu wody itp.nie długo wybory mam nadzieje ze pozmienia się trochę w tej Gminie zwłaszcza na pozycji Burmistrza i Dyrektorka mosir-u.Jak Pan Kopanski wystartuje na Burmistrza Pasleka to na niego na pewno zaglosuje.Czas na zmiany ....


#Wstyd mi za was   4 dni temu, 2017-12-07

skarżacy Zenek miał rację i tyle w temacie


#Marek Chrapan   4 dni temu, 2017-12-07

Kolejna "kasta" samowybierająca się, samooceniająca się, samonagradzająca się. Przez te 28 lat natworzyło nam się nadzwyczajnych "ełyt" kastowych, najwyższy czas zrobić czystki o wiele szersze niż w Domiarze Niesprawiedliwości.


#Nalazek#Marek Chrapan  4 dni temu, 2017-12-07

Wal się ciulu, ochotnicza popłuczyno Ludowego Wojska Polskiego!


#Krystyna   4 dni temu, 2017-12-07

policjant,inkasent ,rolnik,nauczyciel,od kiedy oni mają pojęcie o ochronie przeciwpowodziowej za każdym razem przytakną szefowi żeby nie narazić się.


#Spekulant   4 dni temu, 2017-12-07

Skarga z góry skazana była na porażkę, ponieważ zgodnie z prawem inne podmioty są odpowiedzialne za rzekę Wąską oraz inne instalacje. Boli mnie brak zwykłego zaangażowania gminy jako instytucji publicznej w monitorowaniu, wysyłaniu próśb o polepszenie stanu technicznego wyżej wspomnianych miejsc. Najlepiej to dać sobie po nagrodzie i pokazać jacy my to wspaniali byliśmy. Na tym przykładzie widać jak większość urzędników gminnych siedzi tylko na 4 literach i bierze kasę co miesiąc a to co się dzieje na terenie gminy to ich nie interesuje.


#Gfd#Spekulant  4 dni temu, 2017-12-07

Ale jak '"na niepowodzenie" , przecież są "sztaby kryzysowe". Więc czegoś od gminy jednak nalezy wymagać , skoro kasuje za to pieniądz.


#Gfds   4 dni temu, 2017-12-07

to po co "sztab kryzysowy" a Pasłeku, skoro za nic nie odpowiada a winna jest woda ??? Ktos za to bierze pieniądze i nic nie robi??? Ile nas to kosztuje???


#Aaa   4 dni temu, 2017-12-07

Obrośliście w pióra i nie dostrzegacie nic ponad to co musicie.Pamiętam 30 lat temu urzędników ignorantów i układ kruk krukowi.Dzisiaj moi rówieśnicy piastują funkcje i sami hołdują zasadzie kruk krukowi. Elszka od wojny nie tykana rowy zbiorcze nie istnieją drogi polne naprawiane skandalicznie, ale problemu nie ma i skargi są bez zasadne. Przyjdzie miotła i wymiecie ten klub ignorantów.


#Zenek   4 dni temu, 2017-12-07

Ten pan znany jest z pisania skarg. Skargę napisał, bo nie dostał kasy za zalanie. Kasa mu się nie należy, ale on twierdzi inaczej. Pomawianie strażaków o złe kierowanie akcją jest nie w porządku. To dzięki ich pracy stoi jeszcze dom tego pana.


#Gfd#Zenek  4 dni temu, 2017-12-07

a Pan to znowu kto? Pan kasę rozdawał i niektórym poszkodowanym nie dał? ..oj nieładnie..


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Zygmunta...


17 grudnia 2017 roku odbędzie się w Perfect Pubie przy ul. Wiśniowej w Pasłęku...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza na kolejne z zaplanowanych na grudzień...