22 września 2018 Tomasza, Maurycego, Joachima

Sympatyczne bobry

dodał 2017-09-19
Sympatyczne bobry

Klika lat temu w rozmowie z pracownikami Wojewódzkiego Dyrektora Ochrony Środowiska z Olsztyna usłyszałem, że powinniśmy się cieszyć z dużej populacji bobrów. Wczoraj z ust specjalistów od budowli wodnych usłyszałem, że to m.in. bobry powodują podtopienia i słaby spływ wód opadowych. Na rzece Sirwie i Wąskiej co kilkadziesiąt metrów stoi tama zbudowana przez te sympatyczne zwierzaki. Rzeczywiście wczorajsze opady były ekstremalne, ale nie pamiętam jeszcze tak rozlanej Sirwy. Przeważnie ta rzeka odprowadza wody opadowe bardzo szybko.

Powodów podtopień i zalań jest oczywiście więcej (niesprawne przepusty, niekoszone rowy melioracyjne i brzegi rzek). Tym powinni zająć się kompetentni pracownicy gminy. To samo dotyczy sytuacji w mieście. Kolektory burzowe i sanitarne momentalnie wypełniały się wodą. W dalszym ciągu sporo mieszkańców odprowadza wody deszczowe do kanalizacji sanitarnej. Potrzebne są też nowe inwestycje w sieć burzową i sanitarną. Ile jeszcze podmiotów można przyłączyć do kolektora w ul. Boh. Westerplatte? Ten kolektor pamięta jeszcze czasy cesarza Wilhelma. Przy okazji okazało się, że ludzie zagrożeni powodzią mogą liczyć tylko na strażaków i samych siebie. Dopiero po godzinie 18:00 w Pasłęku na ul. Steffena zaczęli pojawiać się pierwsi członkowie Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Około godziny 23:00 przyjechali żołnierze z Braniewa, którzy mogli zluzować zmęczonych strażaków. Na miejscu był też wojewoda, starosta, burmistrz i najważniejsi ludzie od zarządzania kryzysowego. Niestety poziom rzeki Wąskiej osiągnął nienotowany stan 780 cm. Rzeka wlała się na zaplecze ul. Steffena (od strony stawów rybnych) i na łąki wzdłuż ul. Woj. Polskiego. Pocieszające jest to, że poziom rzeki Sirwy obniżył się o około 30 cm (dane z godziny 22:00).

O godzinie 6:00 poziom wody spadł o około 10 cm.

jp
Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Wamp   2017-09-24

Od lat wiadomo jak tylko zacznie padać podtapiana jest ul. Westerplatte przy dawnej Hotelowej.Jeszcze kilka takich podtopień a te stare budynki popadną w całkowita ruinę.


#Nowy mieszkaniec   2017-09-24

No najlepiej zwalać na bobry a to że zbiorniki retencyjne całe lato były przepełnione to nic. Lepiej żeby wędkarze nie złapali za dużo ryb w zakrzewku 2 niż zabezpieczyć się przed powodzią spuszczając więcej wody z tych stawów. A kto w ogóle zajmuje sie tymi zbiornikami kto nie dba o te tereny?


#Podpis   2017-09-20

bogdan,, imecylstwem,, pluje, pewnie zaraz wykituje


#Bogdan dziaslo   2017-09-20

pieknie ,gratuluje imecylstwa


#He, he, he,   2017-09-20

Z nieba nam za dużo kapie a tu bogdan głupawo chlapie.


#Bogdan dziaslo   2017-09-20

chrapan weź ty sie lecz chlopie


#Podpis   2017-09-20

Chrapan: prawda to, że chcesz sie rzucić się na sznur bo nie możesz już wytrzymać ze swoją głupotą??


#Zenio   2017-09-20

A co o ludziach co w zwykłym obuwiu w wodzie i błocie po kolana ładowali piach w worki i umacniali brzeg Wąskiej? Nikt tego nie widział!!! Widzą tylko służby!!!! WSTYD!!!


#Podpis   2017-09-19

Ty techniczna nie kieruj strażakami. Oni sa dobrze zorganizowani. Jako jedyni w terenie, o! Pewnie nie jestes kierowcą.


#Podpis   2017-09-19

Panie Chrapan! No jak nie , jak tak! Trzeba nam władzę bardziej bogobojną wybrać w wyborach, bo jeszcze PiS gotów co rok zsyłac na nas potop.


#Techniczna   2017-09-19

Zastanawiający jest fakt ze strażacy z Państwowej Straży pożarnej {chodzi mi o kierowców } chociaż nie tylko ucinali drzemkę w pojazdach gdy ich koledzy ciężko pracowali. Czy kierowca wozu bojowego który przyjechał na miejsce klesi żywiołowej jest zwolniony z noszenia worków z piaskiem ? Pozdrowienia dla kierowcy autobusu który przywiózł 30 strażaków z Bydgoszczy a sam dusił komara na kierownicy! Jeśli chodzi o straż ochotnicza spisali się na medal pozdro. dla Pan z ochotniczej były dzielne


#Bogdan dziaslo   2017-09-19

chrapan weź ty sie lecz chlopie


#Marek Chrapan   2017-09-19

Tym razem jednak nie jest winna żydokomuna ani masoni czy cykliści - winien jest PiS - dogadał się z Bozią który spuścił wodę na ziemie rządzone przez jedynych słusznych . I nawet wystraszył UBecko-totalnych bo ani miaukną o winie PiSu jakby ktoś ich pozbawił kłów (zapewniam, że ani ONR ani kibole nie wybijali bejsbolami), może ze strachu powypadały im? A ponieważ winni być powinni więc są bobry tyle, ze na pewno PiSowskie bo przecież UBecko-totalne są bez kłów.


#Podpis   2017-09-19

sami fachowcy w tym mieście


#Wyborca   2017-09-19

No co ma bóbr do pogody. Zawsze wszystkiemu winna jest żydokomuna, masoni, cykliści, a bóbr to nasz lokalny wkład do tej stylistyki.


#ędward   2017-09-19

bobry to zaklinacze deszczu? bo nie kumam co bóbr ma do pogody.


#Wyborca   2017-09-19

Taaa. Była nagonka na Wójta Rychlik, teraz przyszedł czas na bogu ducha winne bobry. Czyżby kolesie z koła łowieckiego, nomen omen bór, mieli chrapkę na bobra. Gdyby te biedne zwierzęta zatamowały rzekę, nie zalałoby końskiego obornika przy jeziorku. Ten tekst to przykrywka, w celu odwrócenia uwagi od zaniedbań związanych ze zbiornikami retencyjnymi.


#Janosik   2017-09-19

Bobry srobry, szkoda że nikt z władz nie pomyślał żeby była druga droga w mieście z centrum do Sprzymierzonych. Już nie powiem o starej 7, kto ją tak sp...olił.


#Jp   2017-09-19

Ul. Zamkowa jest już przejezdna. Za około pół godziny przejezdna będzie także trasa Rzeczna -Krosno,


#Podpis   2017-09-19

Pękł wał na rzece wąskiej zalewa Rzeczną i okoliczne wioski https://www.facebook.com/officialInfoMeteoElblag/


#Jp   2017-09-19

Uwaga!!! Nieprzejezdna jest droga Krosno - Rzeczna i most na rzece Wąskiej.


#Podpis   2017-09-19

Te bobry to niektórzy widzą zamiast białych myszek. Wczoraj bobry pojechały pksem do Elbląga i Kumielę wylały. Idiotyczne regulowane rzek, niszczenie terenów zalewowych, budowanie na nich, nazywanie ich łąkami, ignorancja, brak solidnego systemu WCZESNIEJSZEGO powiadamiania, zapchane rowy, spychologia - to są problemy. Jak tam DWA zbiorniki retencyjne, dla fanu nazywane ostatnio rekreacyjnymi? Lepsze opowieści dziwnej treści o boberkach krwiożerczych, c nie?


#Alex   2017-09-19

A może jakieś aktualizacje.Gdzie można jechać a gdzie nie.Jeb.....ć taki serwis jak brak rzetelnej informacji. Więcej na TVN 24 można się dowiedzieć.


#Podpis   2017-09-19

no to macie skutki zabetonowania rzeki. A są jakieś miejsca zalewowe PRZED Pasłekiem a nie w Pasłeku, tam gdzie dom stoi??


#Ab   2017-09-19

P.Jurek, tak to odebrałem, jak najbardziej słusznie skrytykował działania naszych gminnych władz.


#Pasłęczanin   2017-09-19

A czy ktoś widział co działo się w Rogajnach, albo w Gryżynie? Rzeka Sirwa przelewała się przez drogę powodując zalania. Na co dzień rzeka ta ma ok 30 cm głębokości, a wczoraj miała ponad 1,5m. Nawet nikt nie przyjechał zobaczyć z czym zmagają się mieszkańcy.


#Ona   2017-09-19

Gdzie są władze.To powinno być sprawdzane co roku czy jest ryzyko zalania.Zawsze płacze się nad rozlanym mlekiem.Dla czego władze dopuszczają do takiego stanu. Mieszkańcy zalanych ulic Pasłęka i miejscowości Stegny powinni zamieszkać teraz u pracowników odpowiedzialnych za to co się stało.


#Asd5s   2017-09-19

Bogactwo jezykowe autora tekstow o sympatycznych bobrach poraza


#UlaSz.   2017-09-19

Czy ktoś widział co działo się w miejscowości Stegny, w domach było po łydki wody na drodze wioskowej poziom wody sięgał prawie pasa. Osp Stegny, Mariana i później Borzynowo oraz mieszkańcy wsi pracowali na pełnych obrotach. Najstarsi mieszkańcy wsi nie widzieli takiej powodzi od 65 Lat. Ludzie potrafili swój dobytek w ciągu 2 godz 3/4 wsi pływał dosłownie pływalo...


#Podpis   2017-09-19

Nie bobry tylko elektrownie które degradują rzekę, podczas niskiego stanu wody ją wysuszają a podczas wysokiego maja pełne zbiorniki żeby wytworzyć max 5 kw. Dalej regulujcie rzekę to wam tak będzie odpłacać. To żywy organizm który musi płynąć naturalnie i jak trzeba to musi swobodnie wylać. Więcej elektrowni i regulacji, a bogu ducha winni ludzie niech tracą dobytek życia.Co do Zakrzewka to przyznam rację lepiej stracić ryby niż ludzki dobytek. Trzeba było wlać część wody właśnie tam.


#Nivea   2017-09-19

niech mi ktos przypomni... czy gdy robiono zakrzewko to mialo to byc jako zbiornik retencyjny?? jesli tak to dlaczego to zawsze pelne wody jest?


#Mieszkaniec   2017-09-19

Dodam jeszcze, betonowanie każdego kawałka ziemi, zabudowywanie naturalnych terenów zalewowych, regulacja rzek.....


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Burmistrz Pasłęka oraz Dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury zapraszają na otwarcie...


We wtorek 25 września o godz. 12.00, podczas ślubowania przedszkolaków, oficjalnie...


Spektakl dla dzieci

Pozostało5 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...