21 maja 2018 Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Szóstka, trzymająca sztamę

dodał 2017-09-26
Szóstka, trzymająca sztamę
W 1992 roku Władysław Król założył kapelę podwórkową, która znana była jako kapela z Jelonek. Później grupa przyjęła nazwę Sztama, bo ci, którzy ją tworzyli trzymali się razem. Dziś, w kapeli jest trzech członków z pierwotnego składu. Pozostali gają tu od kilkunastu lat, tak jak Wiesław Nasiadko, który kieruje pasłęcką kapelą. Z okazji 25-lecia istnienia Kapeli Sztama zapytaliśmy go o początki zespołu, o sukcesy i plany na przyszłość.

Założycielem Sztamy był Władysław Król. Na przestrzeni lat zmieniali się członkowie zespołu, wcześniej grali tu: Henryk Adrych, Jerzy Kwiatkowski, Rafał Tyburski, Grzegorz Jundziłł, Józef Zarzycki i inni. Kiedy założyciel grupy postanowił wyjechać za granicę, potrzebna była osoba, która przejmie rolę kierownika zespołu. Został nim Wiesław Nasiadko.

Włodek chciał, by po jego wyjeździe kapela nadal funkcjonowała i tak już właśnie gramy przy Pasłęckim Ośrodku Kultury w obecnym składzie od 15 lat...

-mówi Wiesław Nasiadko, dodając, że ze starego składu w kapeli pozostał Witold Kosiorek, Henryk Dąbrowski i Jan Nowak. Później doszedł Zbigniew Szutkowski i Jerzy Mudry i tak powstała szóstka, trzymająca sztamę do dziś– Kapela Sztama. Od wielu lat kapela uczestniczy w różnych uroczystościach na terenie miasta i gminy Pasłęk, także bierze udział w festiwalach, imprezach masowych i przeglądach regionalnych i ogólnopolskich. Wykonuje przede wszystkim utwory własnej kompozycji i według własnych opracowań muzycznych. Na swoim koncie mają kilkadziesiąt nagród, dyplomów oraz wiele wyróżnień za działalność kulturalną.

 

25 lat kapeli

Podczas wrześniowych uroczystości , związanych z jubileuszem miasta, Kapela świętowała 25-lecie istnienia.

Szczerze mówiąc, to 25-lecie zespołu to sukces wielu osób, bo przez wile lat kierował nim Włodek Król i ta część historii należy do niego. Ja gram od kilkunastu lat, zatem na ten jubileusz zapracowaliśmy wspólnie – przyznaje kierownik W. Nasiadko.

Kapela Sztama, z racji tego, że działa przy Pasłęckim Ośrodku Kultury, organizuje próby w jednej z sal ośrodka: 

Mamy miejsce na spotkania, instrumenty są nasze własne. Czasem pojawiają się tylko problemy z organizacją czasu, bo z Pasłęka jestem ja, Heniek Dąbrowski, Zbyszek Szutkowki i Witek Kosiorek. Natomiast Janek Nowak jest z Elbląga, a Jurek Mudry z Morąga.

– wymienia W. Nasiadko i tłumaczy, że mimo wielu zaproszeń na przeglądy festiwalowe, fizycznie nie są w stanie z wszystkich skorzystać, a trzeba zaznaczyć, że na takich imprezach skład kapeli musi być stuprocentowy

–Graliśmy wielokrotnie w Piotrkowie trybunalskim, w Parczewie, mieliśmy nawet cały koncert w telewizji Trwam – wspomina kierownik kapeli – Zdarza się, że na takich przeglądach bywają kapele zawodowe, albo tzw. „łowcy nagród”, czyli grupy, które powstają na potrzeby występu na danym plebiscycie, a w ich skład wchodzą fachowcy, zatem rywalizacja wcale nie jest łatwa – przyznaje W. Nasiadko.

Ale najważniejszą nagrodą dla każdego artysty jest uznanie w oczach publiczności, a tego Kapeli Sztama można tylko pozazdrościć. Są rozpoznawalni, mają swój styl i fanów. Wyróżniają się także strojem, występują w kraciastych koszulach i ciekawych czapeczkach. Pan Wiesław przyznaje, że Sztama najbardziej znana jest na południu Polski, bo tam jest tradycja kapel, a miejski folklor kwitnie.

Mówią o nas Kapela Sztama znad morza, albo kapela krzyżakowa

śmieje się W. Nasiadko, wspominając wizyty na drugim końcu Polski. Imponująco wygląda też repertuar Kapeli, w sumie byli i obecni członkowie zespołu stworzyli przeszło 60 utworów, ale na koncertach grane są 33 piosenki, z czego najsłynniejszą jest sygnał, jaki pojawia się zawsze na początku ich występu „Bo nasza kapela od wielu lat…” – to znają wszyscy. W planach zespołu jest jeszcze nagranie płyty – tegoroczny jubileusz jest dobrą ku temu okazją. Tego życzymy pasłęckiej Kapeli Sztama!

 

aw

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Donos   2017-10-02

A ja wiem,chyba Basia L.


#Taki sobie tam   2017-09-28

Gratulacje dla zespołu .....a tak na marginesie.....POK-wski zespół folklorystyczny również w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia i również wypadałoby nagrać płytę...


#Ktosiek   2017-09-27

W Jelonkach ,w Jelonkach,kanał i równiny Najpiękniejsze tutaj,najpiękniejsze tutaj chłopcy i dziewczyny. Tekst i muzyka????? No właśnie .....czyja?????a może ktoś wie....


#"Tulipan"   2017-09-26

Pozdrawiam i życzę następnych lat współpracy w zgodzie i zrozumieniu.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Dni Rodziny

Pozostało11 dni

W piątek 1. czerwca Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie dzieci na plac zabaw,...


Talent po raz XV

Pozostało18 dni

Organizatorem XV WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WOKALNEGO „TALENT 2018" jest...


To tytuł wyjątkowego koncertu, na który zaprasza Państwa już teraz burmistrz...