18 października 2018 Juliana, Lukasza

Tablica ku czci żołnierzy wyklętych

dodał 2017-02-21
Tablica ku czci żołnierzy wyklętych

W imieniu pasłęckiego samorządu zapraszam Państwa na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w Pasłęckim Ośrodku Kultury w dniu 1 marca 2017 r. (program poniżej). W ramach uroczystości, które objęte zostały patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, dokonane zostanie odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych.

Program uroczystości: - godz. 17:00 – Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, - godz. 18:00 – Uroczystość w Pasłęckim Ośrodku Kultury a) Przywitanie gości przez Burmistrza Pasłęka, b) Wystąpienie okolicznościowe Wicewojewody Warmińsko – Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, c) pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu wokalnego Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „ Perełki”, - godz. 18:30 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych (tablica zamontowana na ścianie pasłęckiego zamku). Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2017-02-27

Na pewno pewne kręgi będą żałowały.


#Roman   2017-02-27

Do wiem: Zapewne masz rację, niemniej jednak warto głosować na zdolnych czterdziestolatków, niż na jeszcze bardziej zdolnych, w kombinacji politycznej, sześćdziecioparolatrków. Młodsi, nie uwikłani w żadne zaszłości, powinni decydować o gospodarce Kraju. Piszę to mimo, że mam 68 lat.


#Grafik   2017-02-27

Treść na pewno będzie godna....pożałowania....


#Podpis   2017-02-27

Nie wiadomo z jakiej puli ta tablica powstała, a może z datków prywatnych? dlatego pytam. ale bardziej interesuje mnie treść tablicy. Żeby była godna.


#Wiem   2017-02-27

Romcio - mlodzi maja w dupie polityke. Chyba, ze nieudacznicy - Misiewicz. A tych szybciutko starzy rozegraja i pokaza miejsce w szeregu. Mlodziez nie jest zintegrowana jako grupa spoleczna a podzielona politycznie bardziej niz staruchy. Roznych mlodziezowek jest trzy razy wiecej niz partii. Oni nie maja wzorcow, nie maja idealow a pieprza kazdemu na poprzek - chocby casus Winnickiego - wszedl do sejmu na plecach Kukiza i gdzie on jest? W czarnej dupie i w kolejce po wyplate poselskiej diety.


#Roman   2017-02-27

Do podpis z końcówką IP 39: nie będę Ci wymachiwał kciukiem by położyć pierwszą belkę na nowym moście., tym społecznym.. Oby tylko do nas młodzież się przyłączyła... . Od młodzieży wszystko zależy.Tej nieuzależnionej od bieżącej polityki i zaszłości. Naszych młodych powinniśmy do Sejmy pchać, tych wykształconych i chętnych do myślenia o gospodarce, ekonomii, prawie, geodezji. czy, nade wszystko, o inżynierii przemysłowej. W naszej wsi od dawna tak mówimy.


#Wiem   2017-02-27

pytanie retoryczne - ufundowali podatnicy...tak jak i wszystkie inne zabawa waadzy....


#Podpis   2017-02-27

Kto ufundował tablicę, jaka jest jej treść?


#Podpis   2017-02-26

No widzisz Roman, bo jednak władza carska była oparta na jakimś prawie. Bardzo rygorystycznym. Natomiast komuniści opierali się na bezprawiu. Sami zdobyli władzę gwałtem (giewałtem) i morderstwami , taką też polityke prowadzili. Mścili się nawet na ciałach Żołnierzy Niezłomnych, ukrywając i profanując po śmierci. I oczerniając Ich pamięć.


#Roman   2017-02-26

By nie szukać dziury w moście, lecz budować nowy most, musi umrzeć nasze pokolenie, tych, co pamiętają czasy wojenne, powojenne. I lekcje historii powinny być prowadzone przez młodych, nie zaangażowanych politycznie nauczycieli. Podam przykład: czy ktoś pamięta, że w lutym, praktycznie, kończyło się powstanie styczniowe? Echa jego brzmiały w całej Europie. A tu, żołnierze przeklęci, czy jakoś tak. Cie Florek... .


#No to sie porobilo   2017-02-26

Widze, ze sprawdziles sam sobie nie wierzac. Tak czy siak ktos tu na glupka wychodzi.


#Ciekawy   2017-02-26

Az sprawdzę czy to prawda z tym IP. Mam internet z TMOBILE, Jeśli jest tak jak pisze ktoś poniżej to Chrapan chyba się zakiwał.


#Zab madrosci   2017-02-26

Kazdy kto ma internet poprzez TMobile ma IP zaczynajace sie od 188.146....tylko widze niereformowalny komuszy sierzant o tym nie wie. Slyszalem, ze nowe sady pod wodza Zbyszka beda rozliczac bylych slugusow komuny na tych samych warunkach jak powojenne rozliczaly AK i inne tego typu organizacje,. Nie boisz sie Chrapan?


#Nareszcie   2017-02-25

Właściwa tablica na właściwym miejscu.


#Karawana idzie dalej mimo szczekających psów   2017-02-25

Po treści wpisów można odróżnić ludzi myślących od wściekłych osobników którzy swoją frustrację i bezsilność wyładowują w obrażaniu i znieważaniu zwolenników obecnej władzy. Ich czas przeminął i nie mogą się z tym w żaden sposób pogodzić. Ten stan ich umysłu grozi im zejściem z tego padołu wskutek powikłań nerwowych.


#Lubie chradziada   2017-02-25

W dupe se wsadz to zaproszenie! A pisacych tu z nickiem zaczynajacym sie 188.146.... jest przynajmniej dziesieciu. Jeszcze sie nie zorientowales prymitywie po tresciach ich wpisow?


#Marek Chrapan   2017-02-25

@77...212 - He,he, he, cha,cha cha.... kapuś SBcki zmienił IP z 188.146.... i...... oczywiście................ Ciołku, zapraszam na dzisiejszy Marsz Żołnierzy Wyklętych we Eblągu.


#Nie dla psa kiełbasa, nie dla kota tkliwość, i nie   2017-02-24

wyborca to członek wyższej kasty, wie więcej od innych i żadne tam czytanie ze zrozumieniem nie jest mu potrzebne. Przy okazji - okazuje się że nie jesteśmy gorsi od Hindusów - też mamy kastowość a przynajmniej kastę najwyższą, sądową. A co, maluczcy - zachciało wam się marzyć o jakiejś tam równości?


#Bufet obficie zaopatrzony   2017-02-24

Chrapan - załóż swoje obśmierdziałe, zlewowskie kąpielówki, wdziej pepegi z Grudziądza, nałóż koszulkę ale Ferdek Kiepski - i ... pobiegnij śladami niedowartościowanych półanalfabetów, którzy po 1945 r. swoje bohaterstwo mieli w takim poszanowaniu - jak dzisiaj ci biedni chłopcy z b. PGR-ów, wytatuowani jak Papuasi z Nowej Gwinei, na /Parobas-Wagen/ - a więc Golf I - szpanują na wiejskich disco-polo. Rysz dupę, umyj przedtem krocze, a może coś wyrwiesz ?


#Podpis   2017-02-24

Wyborco , czytaj ze zrozumieniem. AB napisał o potrzebie zmian bez względu kto będzie rządzić. My jako społeczeństwo mamy dość układów, przekrętów i bylejakości. A Dantonem to sobie gęby nie wycieraj , za cienki jesteś.


#Wyborca   2017-02-24

O jakiej dynamicznej sytuacji politycznej piszesz rewolucjonisto. PiS potyka się o własne nogi. A propos walca, zacytuję Dantona jeśli pozwolisz:„Rewolucja, jak Saturn, pożera własne dzieci”. Zapewne nie wiesz kim był Danton, ale zapodam kierunek poszukiwań. Nie był Polakiem i nie urodził się w kraju nad Wisłą.


#Podpis   2017-02-24

Jezus był narodowości żydowskej.


#Psy szczekają a karawana idzie dalej   2017-02-24

Jak się czyta niektóre komentarze, to widać jak niektórzy przeciwnicy obecnej zmiany mają zlasowane mózgi, niezdolne do samodzielnego analizowania dynamicznej sytuacji politycznej w Polsce i bezwiednie powtarzają kłamstwa i manipulacje poprzedniej kłamliwej i złodziejskiej władzy. Na szczęście te ich frustracyjne wynurzenia są tylko ich zmartwieniem a my kibicujmy dobrej zmianie. Jedynym mankamentem jest zbyt powolny ten pisowski walec. Przydałoby się radykalne przyśpieszenie.


#Wyborca   2017-02-24

Jak się czyta komentarze takiego podpis czy ab, to jakbym słuchał TVPiS. Polecam trochę krytycznego i samodzielnego myślenia. Aaa, zapomniałeś jeszcze napisać podpis, że Jezus był też Polakiem.


#Roman   2017-02-24

W Kołobrzegu śpiewano piosenkę Szli na Zachód osadnicy w której tekście były także słowa: I nie szukali dziury w moście, lecz budowali nowy most... . Ten nowy most jest nam, naszemu społeczeństwu, wciąż potrzebny.Czyż nie, Panie Jerzyk?


#Podpis   2017-02-23

brawo ab!


#Bogdan dziaslo   2017-02-23

a ty to zes wyskoczyl jak idiota, wyprany mozg ,Jeszcze dwa lata i po walcu idioto :)


#Ab   2017-02-23

Po co tak się ślinicie i szczekacie /po/wyborcy poprzedniej ekipy. To już było i nie wróci, na darmo zaklinacie rzeczywistość. Walec zmian ruszył , społeczeństwo tego wymaga i bez różnicy kto będzie rządził. Totalna opozycja swoimi nieprzemyślanymi działaniami wobec rządzących ukręciła bat na siebie. Blokada Sejmu, naruszanie nietykalności posłów, chamski hejt w internecie, skargi w Unii- to wszystko może obrócić się przeciwko nim.


#Podpis   2017-02-23

A Berlin jest polska osadą. ............. Językoznawcy wywodzą nazwę Berlin od prasłowiańskiego *brl oznaczającego bagno lub moczary i podają znaczenie nazwy jako miasto na bagnach. Według hipotezy Reinholda Trautmanna Berlin jest zniekształconą nazwą Bralin (za czym przemawia m.in. zapis w dokumencie z 1215 nazwy miejscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej formy słowiańskiego imienia złożonego Bratosław. wikipedia.


#Podpis   2017-02-23

Jesli tak, to gdzie chowano pomordowanych Polaków?


#Podpis   2017-02-23

Jest pytanie, czy UB mordowało także w Pasłeku?


#Podpis   2017-02-23

zamek nie jest krzyzacki, ten zakon został lennem Polski a jego dobra uległy sekularyzacji. Był krzyżacki ale nie jest, est siedzibą władz polskich - administracyjnych


#Podpis   2017-02-23

Krolewiec był polskim miastem swojego czasu. Teraz jest rosykski.


#Wyborca   2017-02-23

No matoły Bogdan. Tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych w murach krzyżackiego zamku. Takie rzeczy to tylko w Polsce.


#Wyborca   2017-02-23

Tak polski, jak Königsberg rosyjski. Niemieckie/pruskie miasto obecnie w granicach Polski, co ewidentnie widać w pozostałościach starej zabudowy. Jedyne polskie ślady w architekturze tego miasta, to są bloki na starym mieście...i obecnie wycinka starych drzew w ramach dobrej zmiany.


#Podpis   2017-02-23

widzę, że tu jakiś volksdojcz na rzecz Niemiec lobbuje. Pasłek nie jest polski?


#Bogdan dziaslo   2017-02-23

tak sobie wymyślił dyktatorek , a te matoły graja tak jak on im zagra ,Większość albo żaden z tych cymbałów wcześniej nic nie wiedział o żołnierzach wyklętych a dzis chcą sie do nich moodlic. A zapytaj ich o walese to powiedzą ze bolek , sprane mozgi


#Podpis   2017-02-23

Pasłek jest polski, więc nie siej tu niemieckiej oropagandy , pożalsięBoże wyborco. Żołnierze Niezłomni tu własnie także walczyli, na przykład W Gdańsku, Olsztynie, Iławie, a niektóre z tych miast przed wojna byly niemieckie. Teraz są polskie, Pasłek jest polski zrozumiał wyborca?


#KolejnaUczennica   2017-02-23

Lepszy żywy obywatel, niż martwy bohater.


#Wyborca   2017-02-23

Jest taki polski paradoks. Gloryfikuje się tych, którzy nie licząc się z konsekwencjami i nieszczęściem ludzkim walczyli z wiatrakami (Chrapana wklejki to potwierdzają). A bohaterów, którzy pokojowo przyczynili się upadku narzuconego systemu, opluwa się tak jak Wałęsę. Polski bohater to musi być martwy bohater.


#Wyborca   2017-02-23

To prawda co piszesz Roman. Nieszczęśnicy, większości młodzi ludzie, ze skrzywioną przez wojnę psychiką. Perfidnie oszukiwani i wykorzystywani wtedy i wykorzystywani niecnie dzisiaj. Jak słyszę, że narodowcy i kibole to spadkobiercy żołnierzy wyklętych, to ręce opadają. Pytanie, kto może grać wyklętymi i dlaczego, w niemieckim Pasłęku.


#Podpis   2017-02-23

Cześć i Chwała Bohaterom !!


#Bogdan dziaslo   2017-02-23

chrapan ty wtydu nie masz sowiecki slugusie


#Marek Chrapan   2017-02-23

Operacja „Cezary” – utworzenie przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego fikcyjnej struktury tzw. V Komendy lub V Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kontrolowanej przez funkcjonariuszy MBP – oznaczało to wzięcie pod kontrolę operacyjną resztek WiN-u. Celem operacji miało być działanie o charakterze prowokacji, czyli nakłanianie do popełniania przestępstw i tworzenie fałszywych dowodów, w celu skierowania postępowania karnego przeciwko osobom


#Marek Chrapan   2017-02-23

działającym w ich mniemaniu w niepodległościowej organizacji. Głównym celem gry operacyjnej była dezinformacja wywiadów zachodnich Central Intelligence Agency (USA) i Secret Intelligence Service (Wielka Brytania), które liczyły, że WiN, oprócz prowadzenia wywiadu, posłuży w przypadku wybuchu wojny do sabotażu i dywersji. W trakcie gry od wiosny 1948 do grudnia 1952 przejęto m.in. 17 przesłanych z zachodu radiostacji, ponad milion dolarów i kilkaset kilogramów złota.


#Marek Chrapan   2017-02-23

Przejmowano przerzucanych z zachodu drogą lotniczą, lądową i morską agentów, wysyłając w zamian emisariuszy z fałszywymi meldunkami i ludzi na przeszkolenie dywersyjne i wywiadowcze. Utrzymywano z CIA i SIS łączność radiową. CIA przesłało V komendzie „Plan Wulkan” – plan zniszczenia węzłów komunikacyjnych i głównych fabryk w Polsce Ludowej przez WiN na wypadek wybuchu III wojny światowej oraz „Plan X” – wytyczne do działania dla podziemia na okres bezpośrednio przedwojenny i na czas wojny. Wielu


#Marek Chrapan   2017-02-23

Rezultatem prowokacji było przeprowadzenie procesów karnych w stosunku do domniemanych członków WiN-u i przerzuconych z zachodu agentów, w wyniku których obok kilkudziesięciu zasądzonych kar więzienia zapadło także 15 wyroków śmierci, z czego 6 wykonano. Stracono m.in. Stefana Skrzyszowskiego i Dionizego Sosnowskiego, którzy po przejściu kursu radiotelegraficzno-dywersyjnego zostali zrzuceni w listopadzie 1952 na spadochronach do Polski, gdzie złożyli sprawozdanie ze szkolenia.


#Roman   2017-02-23

Do Marek Chrapan: w sprawie stodół i budynków podpalanych przez NSZ zgłoś się do IPN. IPN przejął wszystkie akta ZBOWiiD. Także MSW ma takie akta, lecz archiwistów zatrudniają jedynie tylu, ilu ma wystarczyć do konserwacji. IPN, jak wiesz, ma takich o wiele więcej.


#Roman   2017-02-23

Do wyborca: tzw. żołnierze wyklęci nieszczęśnikami byli, gdyż już po zakończeniu wojny, musieli walczyć o dworki i fabryczki, a także stanowiska polityczne tych, którzy nimi dowodzili z dala od miejsca walk siedząc, pod pozorem walki z komunistycznym najeźdźcą. Mało który z nich wcześniej hitlerowca zabił. Składali kłamliwą przysięgę, jakże różnej treści, w różnych oddziałach. Ech... .


#Wyborca   2017-02-23

A taki żołnierz wyklęty oprócz tego, że strzelał do takich Chrapanów, musiał jeszcze coś zjeść, wypić i od czasu do czasu. jak to facet....Odbywało się to kosztem ludności cywilnej. Nie dostane tego co chcę, wezmę siłą. Przecież nawet księża nie wierzą, że człowiek przeżyje na samym chlebie bożym i miłości platonicznej do ojczyzny. Zagłuszając wszelkie potrzeby fizjologiczne.


#Wyborca   2017-02-23

Grabowski dobrze napisał. Przykład. Taki Chrapan, żołnierz zawodowy Ludowego Wojska Polskiego, czyli bez przymusu, a dla pieniędzy i innych korzyści, służący de facto sowietom. Teraz gloryfikuje wyklętych, którzy dla takich jak on, w latach powojennych mieli kulkę. Chichot historii...


#Uczeń   2017-02-23

Do podPIS ...154 To dla ciebie zamordowanie ojca, co bronił córki przed gwałtem, czy spalenie żywcem, całej rodziny, za to że nie pozwolili okraść się z ostatniej żywności, czy stłuczenie kogoś kolbami (umirającego z wodą w płucach), bo bronił jedynego konia, to wyroki za współpracę z Niemcami i to przez kogo, przez niedoszłego komendanta UB ?


#Marek Chrapan   2017-02-23

Wierzchowiny - 17 maja , dowódca oddziałów partyzanckich NSZ z powiatu krasnostawskiego meldował: Zawiadamiam, że wczoraj na odprawie powiatowej resortu bezpieczeństwa uchwalono, żeby wypuścić w teren specjalne oddziały resortu jako oddziały partyzanckie. Działalność dziwnej, niezidentyfikowanej grupy została również zauważona i odnotowana przez komendanta Rejonu NSZ z powiatu Krasnystaw: Dziki oddział w sile 19 ludzi, uzbrojony w broń maszynową, pod dowództwem młodego człowieka. UBecki oddz


#Podpis   2017-02-23

zdrajcy współpracujący z Niemcami zostali ukrani, to wszystko. Wcześniej mordowali wojsko polskie.. Warunki wojenne to nie sielanka.


#KolejnaUczennica   2017-02-23

Prosiłabym o zapoznanie się chociażby z sytuacją w 1949 r. Mord na dzieciach dokonany przez wyklętych w Wierzchowinach. Są zdjęcia, dowody, zeznania świadków. Zapraszam do lektury :) Może przytoczyć parę zbrodni więcej?


#Grabowski   2017-02-23

Dziwne, że Ci co ich pamiętają wyrażają się o nich źle. A czczą ich tylko radiomaryjne matolki i pseudo patrioci


#Czas najwyższy przejrzeć na oczy   2017-02-23

Tak długo komuna wbijała ludziom do głów, że Żołnierze Wyklęci to zbrodniarze, że niektórym zostało to do dziś. Niemcy również twierdzili, że partyzanci to bandyci.


#Bogdan dziaslo   2017-02-22

chrapan odpowiedz mi , bo nie wiem czy to prawda ,ze oni zabijali pachołków moskwy


#Marek Chrapan   2017-02-22

83....202 Mam prośbe o wykazanie masowego podpalania stodól i domów


#Prymityw-zlew w roli mentora   2017-02-22

Chrapan - ty stary, durny zlewie, ty kutasie ! Czyli wg Ciebie było ok jak śmierdzący leń i szpaner, obwieszony bronią jak choinka Bożenarodzeniowa, przedwojenny półanalfabeta, nie chciał odbudowywać POLSKI z ruin, lecz chciał się nadal kopać z koniem, którego cały Zachód popierał - i który zabijał Polaka - to był bohaterem ??!! - A jak ten Polak chcący żyć w POLSCE bez wojny - tego niedouka zabił - to już było źle ? Idioto niewyuczalny Twój czas mija - Robity czekają, i wreszcie będzie spokój !


#Podpis   2017-02-22

konfidenci i zdrajcy nie sa niewinni.


#Bogdan dziaslo   2017-02-22

chrapan ,czy oni wykonywali wyroni na takich co sluzyli moskwie?


#KolejnaUczennica   2017-02-22

Więc masowe podpalenia stodół i domów z niewinnymi ludźmi również były wyrokami i rozkazami, tak? Ludzie, przekłamujecie fakty i okłamujecie przy okazji siebie tworząc wyimaginowane ideały. Z całym szacunkiem Panie Marku, ale zostanę przy swoich poglądach.


#Marek Chrapan   2017-02-22

@kolejnaczennico żydokomuny stalinowskiej - nie czerp wieści tylko z dezinformacji celowo propagowanej o czym pisze twojej przecież nacji autorka przygotowująca tych ludzi do takiej właśnie dezinformacji - Zeszyty historyczne nr49 z 1979 autorka Ester Rozental-Sznejderman. Być może znajdziesz tam swoich przodków szkolonych w KOMINTERNie do okupacji Polski, a zastrzelonych przez Żołnierzy Wyklętych - Oni wykonali wyrok Narodu Polskiego na obcej, zbrodniczej agenturze!


#KolejnaUczennica   2017-02-22

A czy na tablicy również pojawią się nazwiska osób zamordowanych przez wyklętych? Jeśli tak, to nawet Pojawię się na uroczystości .


#Uczennica   2017-02-22

Do wyborcy, kaczki i Historyka : Kilka razy już słuchałam Perełek i muszę przyznać, że całkiem dobrze Im wychodzi. Repertuar też mają przyzwoity. Nie rozumiem, dlaczego tak bardzo nie lubicie tych starszych Pań. Więcej tolerancji . Pozdrawiam.


#Historyk   2017-02-22

Biorąc pod uwagę że część Perełek wywodzi się z ludności napływowej, to chyba zaśpiewają balladę o mordowaniu i paleniu żywcem ich rodzin i sąsiadów


#Kaczka   2017-02-22

W POK-u jest zespół wokalny,którego słucha się z przyjemnością.Czyż muszą ciągle te gęsiary?


#Podpis   2017-02-22

Potrzebne miejsce pamięci ,jakaś tablica, w obrębie posesji kościelnej lub j w zamku w miejscu chronionym przed sowiecka dziczą. Panie wicewojewodo , czekamy!


#Podpis   2017-02-22

Cześć i Chwała Bohaterom amtkomunistycznego podziemia!!


#Podpis   2017-02-22

CZEŚĆ I CHWAŁA. PAMIĘTAMY O WAS.


#Homosowietykus to gatunek na wymarciu ale póki co,   2017-02-21

Zatrutym sowieckim trądem trudno się pogodzić, że przez lata opluwani Bohaterowie doczekali się należnego Im szacunku.


#Wyborca   2017-02-21

....i ,,Perełki w części artystycznej na deser. To już będzie dopełnienie tej tragifarsy.


#Wyborca   2017-02-21

Po wpisach widać, że gdyby przeprowadzić referendum, większość byłaby przeciwna tej tablicy. Może niech Burmistrz przykręci ją sobie na ścianie w mieszkaniu. Co do samych wyklętych, tragiczne postacie. Czy bohaterowie. Nie. Ale paskudne jest to, że wykorzystywani są do rozgrywki politycznej.


#Bogdan dziaslo   2017-02-21

moze lepiej ambasadora San Eskabar


#Zaproscie ambasadora Białorusi   2017-02-21

paranoja a tak dziwią sie ukraincom że czcczą banderę oj przewrotny doktorku komu ty lizesz


#Podpis   2017-02-21

... a właściwie zachowujesz sie Roman jak stary komuch. Fuj!


#Podpis   2017-02-21

... to dlaczego bredzisz Romanie? Idź sie wywietrz, ja nie muszę , trzeźwośc to moja cnota. To, że mieszkasz na wsi nie znaczy, że jesteś usprawiedliwony za zachowanie jak stary pierdoła.


#Roman   2017-02-21

Do podpis z końcówką IP 154: Mam propozycję, gdy wytrzeźwiejesz, udaj się na spacer. Powietrze, jest i jutro będzie rześkie. Tak zapodano w prognozach dla Twego Regionu. Ja mieszkam daleko od Ciebie, jednak rozsądek Warmiaka mam nadal.


#Antoni   2017-02-21

W Pasłęku już po mieście można oprowadzać wycieczki śladem tablic pamiątkowych sa już chyba na każdą okazję, ku pamięci? Ci co się interesują czymkolwiek i tal o ty pamiętają. Miasto upstrzone jest już jak cmentarz takimi rzeczami, czekam teraz na popiersie jakieś, kogoś na koniu i jakieś mauzoleum. Prościej by było dać dowód temu o co walczyli lepiej pracując dla miasta i okolic. Martyrologia wiecznie żywa, czekamy na apele pamięci.


#Podpis   2017-02-21

A jednak teraz składamy hołd naszym Niezłomnym Żołnierzom walczącym z najeźdźcą sowieckim. Tyle lat... kto by pomyślał... Cześć i Chwała Bohaterom!!!


#Podpis   2017-02-21

książke usprawiedliwiającą banderowców już napisał. Ciekawe co mówi o Żołnierzach Wykletych przez komuchów.


#Podpis   2017-02-21

może konandor chce stawiać.. kto wie.....


#Podpis   2017-02-21

banderze chcecie pomnik stawiać komuchy?


#Podpis   2017-02-21

To nie strach, tylko mocno zawężone horyzonty. Zajmował sie i nadal zajmuje sprawami mało istotnymi obliczonymi na tani poklask.Obawiam się że przez długie l lata tego bajzlu po nim nie posprzątamy


#Moralnie wątpliwi herosi   2017-02-21

Napoleon na odejście demonstruje brawurową wręcz odwagę. Do tej bał się prawie wszystkiego - od ruiny przy Placu Św. Wojciecha do pomnika na cmentarzu. Bał się wszystkiego i wszystkich. W sumie zostawia Pasłęk zaniedbany - w porównaniu do tego co zrobiono w Reszlu, Starogardzie Gd., Sępopolu czy Sztumie. Kiczowaty grajdoł na tle średniowiecznych murów. Ale ta spóźniona - i bardzo tania - odwaga już w niczym mu nie pomoże.


#Podpis   2017-02-21

Nareszcie! Mieliśmy o nich zapomnieć , o ich walce o wolną Polskę ale sie komunistom nie udało . Chociaż widać po komentarzach, że wiele złego narobiła prpoaganda ruskich najeźdźców.


#Pamiętamy   2017-02-21

Jak tablica dla pamięci przeklętych, to i dla Bandery trzeba zafundować, przecież Ogień w okrucieństwie mordów się na nim wzorował


#Nivea   2017-02-21

jacy wy wszyscy piszacy znawcy historii. no ciut nie wykladowcy uniweryteccy. wasza czerwonosc az sie wylewa na bruk i ponizej niego. boli ze berling z jaruzelem tablicy niema, a walterowi ulice zabrali??


#Podpis   2017-02-21

Wiesiu, zostaw troche miejsca na tej scianie dla tablicu ku twojej czci.


#Klakier   2017-02-21

Papież na œcianie urzędu,tablica sybiraków na cmentarzu,krzyż w parku ,mogiła koło ronda ,kupa kamieni na mieœcie a teraz jeszcze co wykleci czy napoleon ma aktualne badania psychiatryczne jak nie to chętnie sfinansuje ⛑🏿


#Wyborca   2017-02-21

...a potem krzyki, że Ukraińcy stawiają pomniki Banderze. Manipulują tym głupim narodem a to Smoleńskiem, a to wyklętymi...A ktoś pytał mieszkańców, czy chcemy tej tablicy?


#Roman   2017-02-21

Do p. Śniecikowskiego, doktora. ; Cóż z tego, że Pan tak zaszczytny tytuł nosi, jeżeli Panem i Pańską postawą mgr prawa Ziobro, manewruje? Czy musi Pan organizować, a nawet we mszach brać udział? Pana Tato i Dziadek inne postawy mieli. Bardziej zdecydowane. Obawiam się o to, czy administrator portalu zdecyduje się ... .


#A to o niejakim Burym   2017-02-21

Najsłynniejsza jest sprawa rozstrzelania kilkudziesięciu prawosławnych białoruskich chłopów - tzw. furmanów, ponieważ oddział zarekwirował ich zaprzęgi. Historycy ustalili, że osoby pochodzenia polskiego zwolniono, a Białorusinów rozstrzelano. Dlatego w 2005 roku IPN uznał, że czyn ten nosi znamiona ludobójstwa, zbrodni na tle etnicznym.


#Taki to byl dowodca   2017-02-21

Kilka miesięcy później doszło do rozbicia oddziału AK Wilk w którym służył, prawdopodobnie z winy Kurasia, który samowolnie oddalił się z obozu. Sąd wojskowy AK prowadził w tej sprawie dochodzenie, wydano nawet wyrok śmierci, ale ostatecznie go unieważniono. Ogień dostał nowy przydział, ale nigdy się nie stawił w wyznaczonym oddziale


#Ogien mial byc ubekiem zostal partyzantem   2017-02-21

W tym czasie współpracował z Armią Ludową i partyzantką sowiecką. Po wojnie został nawet mianowany na szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, ale jego kandydatura nie spodobała się lokalnym działaczom PPR. Wszczęto w jego sprawę dochodzenie. Ogień podjął decyzję o powrocie do lasu


#Roman   2017-02-21

Takie pytanie: Czy na tablicy będą wymienione nazwiska osób (Polaków) zabitych przez żołnierzy wyklętych? Czy podana zostanie ilość osób bitych, przez tychże?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Biblioteka Publiczna w Młynarach zaprasza za spotkanie z jesienną nostalgią zawartą w...


Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych...


Wojtek Strażak

Pozostało5 dni

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w Pasłęku zaprasza wszystkie dzieci i...