11 grudnia 2017 Damazego, Waldemara, Daniela

Udana zabawa na Jarmarku św. Bartłomieja

dodał 2017-08-21

Pasłęcki Jarmark św. Bartłomieja cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród wystawców, jak i uczestników imprezy. Wśród nich są osoby, które przyjeżdżają tu z sąsiednich gmin, a nawet województw. Wszystko za sprawą atrakcji, jakie corocznie proponuje stowarzyszenie Kuźnia Pruska, będące organizatorem tego wydarzenia. Podczas wczorajszej imprezy na Starówce mieliśmy okazję zobaczyć historyczne rekonstrukcje,  wziąć udział w konkursie na najlepsze, średniowieczne przebranie, spróbować lokalnych smakołyków, czy też nabyć  niezwykłe przedmioty. Ale to jeszcze nie wszystko...

Jarmark św. Bartłomieja corocznie towarzyszy odpustowi w parafii św. Józefa. Tym razem wydarzenie to wpisało się także w jubileusz 720-lecia miasta. Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od przemarszu barwnego korowodu ulicami Starego Miasta. Pod ratuszem na uczestników imprezy czekała pierwsza atrakcja – scenka historyczna, w której to pod sąd poddany został mieszczanin, uciekający od płacenia podatków. Później był czas, by obejrzeć to wszystko, z czym do Pasłęka zawitali wystawcy. Były tu kolekcjonerskie przedmioty historyczne, stoiska z miodem, domowymi ciastami, czy też chlebem ze smalcem, ale najwięcej uwagi przyciągały karmy z rękodziełem. Barwne i różnorodne, a wśród nich lalki, wyroby z gliny, obrazy, zdobiona ceramika… Widowiskowym elementem Jarmarku jest także turniej gmin. Prócz drużyny gospodarzy, udział w nim wzięli reprezentanci gminy Elbląg, Sztutowo i Godkowo. Rywalizacja była zacięta. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami w strzelaniu z łuku, walce na worki, w grze w pruskie kręgle, przeciąganiu liny, rzucaniu czepcem do celu oraz chodzeniu na nartach króla Bolka. Ostatecznie turniej wygrała drużyna z Pasłęka. Drugie miejsce zajęła gmina Elbląg, trzecie Sztutowo, a czwarte Godkowo.


Warsztaty, występy i pokazy
Sporo się też działo pomiędzy głównymi atrakcjami Jarmarku św. Bartłomieja. Można było obejrzeć i przymierzyć rycerskie zbroje, wziąć udział w ciekawych warsztatach, zagrać w dawne gry, zrobić sobie zdjęcie z sokołem, czy też wysłuchać koncertu muzyki dawnej. Oczywiście nie zabrakło próby opasania pasłęckich murów żywym łańcuchem oraz rekonstrukcji historycznych. W tym roku oblężenie zamku zaprezentowała Drużyna Wojów Pruskich Karrega i Chorągiew Komturii Elbląskiej. Po tym widowiskowym pokazie, na scenie pojawiła się grupa Proskenion z Rychlik, która wystąpiła z przedstawieniem „Stara Baśń”.  Imprezę zakończył pokaz tańca z ogniem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z VI już Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku.
aw

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Penders   2017-08-21

Fotogram musiał się dobrze ustawiać aby ogarnąć obiektywem tłumy.......


#Woj   2017-08-21

fakt tłumów nie było, ale impreza ciekawa


#Uczestnik   2017-08-21

A moim zdaniem, jak na Pasłęk to sporo osób było, ale czy to jest najważniejsze? Się dzieje coś wartościowego, to najważniejsze, a że ktos wybiera np tv zamiast tego to cóż... jak życ?


#Mieszkaniec   2017-08-21

Impreza jest dobrowolna, więc przychodzi kto ma chęć.Jakby były tłumy to pewnie marudzilibyście, że nic nie widzicie bo tyle ludzi. Jakby imprezy nie było to pewnie byłby wpisy że nic się w Pasłęku nie dzieje, jeśli się coś dzieje, to również ciężko wszystkim dogodzić.


#Wiedźma   2017-08-21

Grupa PROSKENION z Rychlik :)


#J.j   2017-08-21

Jarmark co roku wygląda coraz lepiej . Brawo organizatorzy :) żeby jeszcze jakiś sponsorów znaleźć na ciekawy koncert !


#Król Jagiełło   2017-08-21

Każdą oddolną incjatrywę społeczną trzeba wspierać. W tym wypadku władze sprytnie podpięły się pod Jarmark, czego skutkiem są komentarze propagandowe jak wyżej. Robiący zdjęcia musiał użyć niezłej ekwilibrystyki aby sprawić wrażenie tłumu..Słowem osiagnięto mistrzostwo propoagandy jak za dawnych lat. Podsumowując Kuznia musi jeszcze się wiele nauczyć. Gdzie sie podziały flagi , dekoracje, kiedyś barwnie ozdabiały stare miasto.


#Mieszkaniec   2017-08-21

Flagi nie zostały rozwieszone, poniewaz ze wszystkich lamp zniknęły. Mocowania do flag.


#Mieszkanka   2017-08-21

Fajnie,ale szkoda, że te ciekawsze atrakcje zostały na koniec- w poniedziałek do roboty,a dzieci do przedszkola. Następnym razem może w sobotę?! Swobodnie można posiedziec dlużej z rodziną. Ale całokształt super. Pozdrawiam organizatorów.


#Damian   2017-08-21

Brawa dla grupy z Rychlik za Starą baśń! Super efekty i gra, światła i muzyka.


#Fifi rafa żyrafa   2017-08-22

Właśnie jak żyć??!!


#Podpis   2017-08-22

super, ekstra, kolorowo!


#Ratusz   2017-08-24

Do mieszkańca Dlaczego Kamienna Brama i góra Ratusza nie były udekoroawane ?


#Mieszkaniec   2017-08-24

Do Ratusz, Z pytaniami prosimy o zgłoszenie się bezpośrednio do organizatorów.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci wraz z ich rodzicami lub opiekunami na spektakl...


17 grudnia 2017 roku odbędzie się w Perfect Pubie przy ul. Wiśniowej w Pasłęku...


Zapadła decyzja w sprawie powitania Nowego Roku na placu św. Wojciecha. Osoby,...