19 listopada 2018 Seweryny, Maksyma, Salomei

W sobotę w Pasłęku zabrzmi serce dzwonu

dodał 2018-08-20
W sobotę w Pasłęku zabrzmi serce dzwonu
Dzwony towarzyszą nam od wieków, ostrzegają, zwołują, upamiętniają ale i tworzą piękne dźwięki i to właśnie muzykę dzwonów zaprezentuje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury już 25 sierpnia 2018 r. W godz. 10.00 – 12.00 – w Pasłęku na Parkingu Staromiejskim im. K. Ralkiewicza i później w Elblągu od godz. 14.00 – 18.00 (ul. Stary Rynek) gościć będziemy carillon mobilny udostępniony przez Muzeum Nauki Gdańskiej. Możliwości carillonu zaprezentuje Monika Kaźmierczak - w Pasłęku pod hasłem „Z dzwonami przez wieki - aranżacje muzyki klasycznej, filmowej oraz oryginalne kompozycje carillonowe” a w Elblągu w projekcie „Elektryzujące dzwonki” carillonistce towarzyszyć będzie DJ PARYSS.

 

Wykonawcy tego niezwykłego koncertu spotykają się nie po raz pierwszy. Jednym z  projektów DJ-a PARYSSA jest „CARILLON SOUND SYSTEM”, który jest kombinacją muzyki house, klasyki i popu, granymi na mobilnym carillonie, trąbce, instrumentach klawiszowych.  Wszystkie podkłady zostały skomponowane przez dja Paryssa, a kompozycje wykorzystują tak znane motywy muzyczne, jak np.: Alleluja z Oratorium Mesjasz J.F.Haendla.  Jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

Monika Kaźmierczak

Od 2001 roku jest gdańską carillonistką. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie ukończyła  studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki. Stypendystka m.in. Prezydenta Miasta Gdańska. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii, co zaowocowało zostaniem jedną z miejskich carillonistek. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od Rządu Niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort, gdzie w 2005 roku uzyskała stopień magisterski. Jako Stypendystka Kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego  a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

 

DJ PARYSS

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1998 roku.. Jest prekursorem trójmiejskiej sceny electro i jednym z pierwszych w tym stylu w kraju. Od 2002 roku na trójmiejskiej scenie zorganizował niezliczoną ilość imprez z niezależną muzyką elektroniczną. Jego najukochańsze "dziecko" BUŁKA PARYSS'KA (od 2005 r.) stała się w krótkim czasie wydarzeniem niemalże kultowym. Zapoczątkował tym samym jako pierwszy w Sopocie kulturę czwartkowego imprezowania, wprowadzając nową jakość i świeży powiew w prezentowaniu niezależnej muzyki klubowej.

 

Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów), to instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów. Powstał w XVI wieku we Flandrii (pierwsza pisemna wzmianka – 1510 rok), gdzie tamtejsi ludwisarze osiągnęli mistrzostwo w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę. Carillon według definicji Światowej Federacji World Carillon Federation musi mieć co najmniej 23 dzwony. Instrumenty mniejsze lub grające tylko w trybie automatycznym powinny być nazywane "kurantami". Standardowy carillon ma co najmniej cztery oktawy (47 dzwonów). W Polsce istnieją trzy carillony koncertowe. Wszystkie znajdują się w Gdańsku. Czwarty carillon jest w Częstochowie na Jasnej Górze – składa się z 36 dzwonów zainstalowanych na wieży klasztornej. Zbudowany został w belgijskim Mechelen na początku XX wieku. Oddany do użytku w 1906 roku, co kwadrans wygrywa różne melodie religijne, jednak tylko w trybie automatycznym. Carillon mobilny w Gdańsku – zainstalowany na przyczepie samochodowej, składa się z 48 dzwonów o wadze od 9 do 845 kg i gra okazjonalnie.

 

Zarówno w Pasłęku jak i później w Elblągu dźwiękom carillonu towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. K.Wojtyły, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne a patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Madzia   Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-21

Serce dzwona to zabrzmiało jak poezja ale żeby dzwon miał serce to nie spotkałam się jeszcze chyba że to metafoza.


#Bęc#Madzia  Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-21

Kto cię spłodził że tak tekścisz halo?


#śmiech z rana#Madzia  Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-21

Och Madzia poziom intelektualny na bardzo wysokim poziomie może zechciałabyś redagować u nas Tygodnik Oborowej?


#Krasiniak#śmiech z rana  Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-21

twój na jeszcze wyższym skoro dajesz sie łapać na tak marne prowokacje


#Norek#Krasiniak  Ponad 2 mieiące temu, 2018-08-21

to nie prowokacje ona tak zawsze chyba chora dziewczyna niech sobie ulży


#Pasłęczanin   2018-08-20

To bardzo ciekawy PROJEKT!!!


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Chatka Puchatka

Pozostało2 dni

Burmistrz Pasłęka oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na spektakl...


Wystawa pokonkursowa

Pozostało3 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej...


Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...