Zdradliwy lód

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2018-03-06
Zdradliwy lód

Mroźna aura, która towarzyszyła nam przez kilka ostatnich dni sprawiła, że większość zbiorników wodnych pokryła się warstwą lodu. Niektórych zachęca to do ryzykowania i wchodzenia na zamarznięte akweny. Trzeba jednak pamiętać, że pokrywa lodowa wyglądająca z brzegu dość solidnie, potrafi być miejscami cienka i krucha. Nigdy nie możemy być pewni, że staw, jezioro czy rzeka zamarznięte są równomiernie na całej powierzchni. Lód może być cieńszy i bardziej kruchy na przykład w miejscach, gdzie zachodzi intensywniejsza cyrkulacja wody lub występuje roślinność. Z brzegu nie będzie tego widać, a po wejściu na lód na odwrót może być już za późno. Nie warto więc ryzykować zdrowia czy nawet życia dla możliwości poślizgania się, czy złowienia kilku ryb. Niestety, mimo wielu ostrzeżeń, w dalszym ciągu znajdują się chętni na ryzykowne zabawy na dzikich lodowiskach czy łowienie ryb „spod lodu”. Warto wspomnieć, że tej zimy już kilkadziesiąt osób w Polsce straciło życie w wypadkach związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety wśród nich były też dzieci. Pamiętajmy, że woda wychładza organizm około 20 razy szybciej niż powietrze, a już kilkunastominutowy pobyt w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii i śmierci. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu weszliśmy na zamarznięte jezioro czy staw, załamał się pod nami lód i znaleźliśmy się już w opałach, pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować nam życie:

 

- zachowajmy spokój,

- nie wykonujmy gwałtownych ruchów,

- starajmy się za wszelką cenę nie dopuścić do wpłynięcia pod lód,

- starajmy się wydostać z wody ostrożnie podciągając się rękoma,

- starajmy się przebywać w lodowatej wodzie jak najkrócej,

- po wydostaniu się na lód poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej aby rozłożyć nacisk i uniknąć ponownego załamania się lodu,

- wzywajmy pomocy.

 

Kiedy zauważymy osobę tonącą, pod którą załamał się lód, zacznijmy od wezwania pomocy dzwoniąc na numer alarmowy i informując o całej sytuacji. Jeżeli w zasięgu ręki mamy na przykład długi szalik, gałąź lub inny przedmiot, który możemy podać poszkodowanemu, spróbujmy udzielić mu pomocy, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo.

Aby uniknąć zagrożenia najlepiej nie ryzykować i korzystać jedynie z bezpiecznych lodowisk.

 

 

Zastępca Komendanta

Komisariatu Policji w Pasłęku

kom. Robert Papierowski


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Logowanie / Rejestracja

#Blenston   Dwa tygodznie temu, 2018-03-06

Zdradliwa to jest moja teściowa.


#Boryna#Blenston  Dwa tygodznie temu, 2018-03-07

Dziękuj że masz, bo insze i takiej nie mają.


#Zo   Dwa tygodznie temu, 2018-03-06

Pitolisz pan panie policmajster smutki. Po takim lodzie jaki jest w tym roku Niemcy przez zalew się ewakuowali. Nie chciałbyś w tym lodzie dziury rąbać albo w ziemi kopać. Zmarzlina wyjątkowa bo śniegu nie było.


#Jakub   Dwa tygodznie temu, 2018-03-06

jak mowia lod to mroz a mroz to nie chodzenie na lut bo protektor u butow nie za mocny heh nie sa to nalewki heheh


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję regulamin serwisu

Jarmark Wielkanocny

Pozostało4 dni

Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się...