23 Sierpnia 2017
 

Jarmark św. Bartłomieja                                                                                                                                        4 września początek roku szkolnego                                                                                                                                        Trwają przygotowania do jubileuszu miasta                                                                                                                                        Polonia Iłowo - Polonia Pasłęk 6:2                                                                                                                                        Apel o pomoc dla ofiar gwałtownych burz i nawałnic                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Archiwum

Jaka przyszłość czeka nasze szkoły?

Data dodania: wtorek 6 września 2016 godz: 10:05:45

dodał(a): Anna

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący rok szkolny 2016/2017 przyniesie wielkie zmiany w polskiej edukacji, które, co oczywiste, nie ominą szkół zarządzanych przez naszą gminę. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, od przyszłego roku szkolnego, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów i powoływania ośmioletnich szkół podstawowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że gimnazja i sześcioletnie szkoły podstawowe zostały powołane w 1999 roku decyzją rządzącej wówczas ekipy politycznej spod znaku Akcji Wyborczej Solidarność.


Jest to o tyle ciekawe, że wielu polityków ówczesnej AWS dziś stanowi elitę Prawa i Sprawiedliwości, i tak jak wówczas, nie pytając o zdanie nauczycieli i samorządowców nawoływali do tworzenia gimnazjów, czego koszty ponosiły oczywiście samorządy, tak dziś, znowu nie pytając nauczycieli i nie słuchając głosu samorządów, decydują o kolejnej rewolucyjnej zmianie, której cenę zapłacą samorządy, w tym rzecz jasna, gmina Pasłęk.
Należy podkreślić, że w ciągu minionych siedemnastu lat samorządy wydały dużo pieniędzy swoich mieszkańców na dostosowanie sieci szkół do istniejącego systemu edukacji. Bardzo dobrym przykładem jest tu samorząd Pasłęka. W naszej gminie powołano Zespół Szkół Powszechnych skupiający Szkołę Podstawową nr 3 i Gimnazjum nr 2, szkoła w Zielonce Pasłęckiej uzyskała status Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi, pozostawiono szkołę w Rogajnach, zlikwidowano ze względu na drastycznie malejącą ilość uczniów szkołę w Rzecznej przenosząc dzieci do Szkoły Podstawowej nr 2, a nauczycieli i pracowników umieszczając w innych placówkach, zaś w miejsce Szkoły Podstawowej nr 1 utworzono Gimnazjum nr 1. Jeśli dodamy do tego dwa działające w mieście przedszkola to mamy wykaz jednostek oświatowych zarządzanych przez pasłęcki magistrat. I warto podkreślić, że zarządzanych dobrze.
Zmiana zapowiedziana i tak naprawdę już realizowana przez rządzącą obecnie ekipę powoduje, że od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, do których nie będzie już dokonywany nabór. Jednocześnie rozpocznie się proces przekształcania sześcioklasowych szkół podstawowych w ośmioklasowe. W kolejnym roku szkolnym obecni uczniowie klas szóstych nie przejdą do wygaszanych gimnazjów, będą kontynuować naukę w klasie siódmej szkoły podstawowej, by po ukończeniu klasy ósmej przejść do czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum lub szkoły branżowej, jak mają się nazywać szkoły zawodowe.
Przed władzami samorządów, w tym rzecz jasna naszej gminy, staje więc niezwykle trudne zadanie ponownej reorganizacji sieci szkół, by dostosować je do nowego systemu bez gimnazjów za to z ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Warto też wspomnieć, że już podjęta przez Sejm decyzja o cofnięciu obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz wchodzący w życie od przyszłego roku obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach trzylatkom zobliguje gminy do przyjęcia w naszych przedszkolach trzylatków, czterolatków, pięciolatków i sześciolatków, a więc czterech roczników przedszkolaków.
Z reorganizacją wiąże się też oczywiście problem nauczycieli, którzy stracą pracę w gimnazjach, a niekoniecznie wszyscy muszą ją znaleźć w szkołach podstawowych zważywszy, że w rękach gminy pozostaną ośmioklasowe szkoły podstawowe, podczas gdy do tej pory gminy zarządzały podstawówkami i gimnazjami, a więc szkołami w których w sumie realizowano dziewięć lat nauki. Jeden rocznik mniej oznacza konkretną ilość oddziałów klasowych i godzin dydaktycznych mniej, a więc mniej etatów nauczycielskich. Nie należy się spodziewać jednocześnie by naszych nauczycieli przejęły szkoły średnie bo one muszą w pierwszej kolejności zadbać o swoją kadrę. Nie bez znaczenia jest także fakt, że szkoły średnie pozostają w zarządzie powiatów, a te niekoniecznie będą martwić się losem nauczycieli zwalnianych ze szkół dla których organem prowadzącym jest gmina.
Przygotowując reorganizację oświaty należy także zadbać o optymalne wykorzystanie dużego majątku gminy w postaci budynków szkolnych wraz z ich wyposażeniem. Nasze lokalne władze, podobnie jak wiele innych samorządów, muszą znaleźć odpowiedź na pytanie co zrobić z budynkami służącymi likwidowanym gimnazjom. Pytanie to jest tym bardziej zasadne, że pasłęckie Gimnazjum nr 1 mieści się w budynku usytuowanym w samym centrum naszego miasta, dysponuje znakomitymi obiektami sportowymi, których mogą mu pozazdrościć inne szkoły, boiskiem Orlik, budynkiem szkolnym z ponad dwudziestoma świetnie wyposażonymi gabinetami lekcyjnymi oraz całym zapleczem kuchennym, sanitarnym itp. a także dużym terenem wokół szkoły.
W tej skomplikowanej sytuacji należy szukać rozwiązań, które będą najlepsze dla uczniów i ich rodziców, a jednocześnie pozwolą najlepiej wykorzystać majątek gminy w postaci budynków szkolnych i ich wyposażenia oraz potencjał kadry pedagogicznej.
Najbardziej logiczne wydaje się odtworzenie w miejsce likwidowanego Gimnazjum nr 1 dawnej Szkoły Podstawowej nr 1. Aby odtworzyć „jedynkę” należy wytyczyć na nowo obwody trzech szkół podstawowych w mieście. To rozwiązanie wydaje się o tyle rozsądne, że pozwoli przekazać budynek tzw. „małej trójki” na rosnące potrzeby przedszkoli poprzez przekazanie go Przedszkolu Samorządowemu nr 1. Umożliwiłoby to nie tylko zagwarantowanie wszystkim chętnym miejsca w przedszkolu, ale też dałoby wreszcie możliwość uruchomienie grupy żłobkowej w naszym mieście, co niewątpliwie ucieszy obecnych i przyszłych rodziców maluchów. Jednocześnie uczniowie ośmioklasowych szkół podstawowych mieliby zapewnione doskonałe warunki nauki w trzech miejskich szkołach, w których, tak jak dawniej, uczyłyby się po dwie klasy na jednym poziomie, czyli po szesnaście oddziałów w każdej z podstawówek. Szkoła Podstawowa w Zielonce Pasłęckiej, po niedawnym remoncie może z powodzeniem realizować misję oddziałów integracyjnych.
Władze naszego samorządu czeka więc trudne zadanie. Należy starannie policzyć obecnych i przyszłych przedszkolaków i uczniów, uwzględniając spodziewany przez rząd efekt programu 500+, trzeba rozumnie wytyczyć obwody szkół biorąc pod uwagę kierunki rozwoju architektonicznego miasta. Wydaje się jednak, że jeżeli nasi lokalni decydenci zrobią to mądrze, to odpowiedź na pytanie zadane w tytule będzie optymistyczna, a działania zapewniające świetną bazę żłobkową, przedszkolną i szkolną przyczynią się do rozwoju naszego miasta.

 


belferKomentarze

Uwaga: redakcja www.glospasleka.pl nie ponosi odpowiedzialnoœci za komentarze znajdujšce sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoœ lub nadużycia będš usuwane przez administratora serwisu.

ciało pedagogiczne
IP:83.25.52.142 data dodania: 2017-06-23 13:13:22
To, czy będą to dobrze funkcjonujące szkoły i tak zależy głównie od nauczycieli i dyrekcji. Miejmy nadzieję, że decyzje będą przemyślane. Maluchy przedszkolne najlepiej się w budynku na Spółdzielczej. Tam jest plac zabaw i przestrzeń.
nauczyciel
IP:78.8.87.113 data dodania: 2016-10-01 09:20:04
to jest powrót do bardzo dobrze funkcjonujących ośmioklasówek. Brawo Rząd! A ty belfrze, popełniłes klika błędów
Dziadek wnuczki
IP:47.71.48.128 data dodania: 2016-09-12 12:23:38
Bardzo rzeczowy artykuł.Gratuluję. autorowi i dziękuję
Już teraz dodaj ogłoszenie w serwisie glospasleka.pl Wypełnij formularz ogłoszeniowy, podaj swoje dane, wybierz sposób płatności. Po akceptacji przez naszego administratora ogłoszenie pojawi się na stronie.  - PRZEJDŹ DO OGŁOSZEŃ

Remont-budowlane>szukam usługi

Wspólnota Mieszkaniowa DOMATOR 14-400 Pasłęk ul. Ogrodowa 13. Poszukuje firmy na wykonanie przyłącza budynku do sieci kanalizacji deszczowej i drenażu opaskowego budynku. więcej »

PRACA

Praca dla mężczyzny na stanowisku KIEROWCA w sklepie mięsnym. Wymagane prawo jazdy kategorii B. Praca dla osoby z Pasłęka! Więcej informacji udzielę telefonicznie: 660-404-607 więcej »

Elmro meble kuchene na wymiar

Elmro to produkcja i projektowanie mebli kuchennych i szaf na wymiar. Zadzwoń 507559799 i umów się na darmowy pomiar. Na miejscu ustalimy wygląd kuchni, dopasujemy odpowiednie wyposażenie,... więcej »

O nasKatalog firmOgłoszeniaForumGalerieArtykułyRedakcjaReklamaKontakt stat4u
redakcja@glospasleka.pl

Odwiedziło nas: 146256698 (w tym 3722216 odwiedzin poprzedniej wersji portalu) / on-line:47

Kontakt: Jerzy Przedpełski 604 070 973

W sprawie reklam: Anna Włodarska 605 729 591, e-mail: angie.aw@vp.pl

2011 Przedsiębiorstwo Usługowe Jadwiga Zajac-Przedpełska . Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt oraz realizacja agencja reklamowa aktywwwni.pl