18 Sierpnia 2017
 

Konferencja na temat wykopalisk...                                                                                                                                        20 sierpnia kolejne Grand Prix Zakrzewka II                                                                                                                                        Trwają przygotowania do jubileuszu miasta                                                                                                                                        Drugie badanie wody w Jeziorku Miejskim                                                                                                                                        Apel o pomoc dla ofiar gwałtownych burz i nawałnic                                                                                                                                        Polonia - Fortuna Dorotowo 1:0 (1:0)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Archiwum

Elbląska komenda uhonorowana Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa

Data dodania: piątek 10 lutego 2017 godz: 08:16:43

dodał(a): Anna

Kombatancki Krzyż Zwycięstwa dla Komendy Miejskiej Policji w Elblągu to wyjątkowe wyróżnienie. Jest to wyraz szacunku za zasługi dla elbląskich stróżów prawa, ale także podziękowanie za upowszechnianie tradycji kombatanckich. Jego nadanie jest także wyrazem wdzięczności weteranów wobec policjantów, za odzyskanie skradzionego wcześniej sztandaru.


Sztandar to znak wyróżniający oddział, miasto, stowarzyszenie, szkołę czy instytucję, które traktują go z wielką czcią. W czasie uroczystości sztandary wyprowadzają specjalnie wytypowane poczty sztandarowe, do których przynależność jest wielkim zaszczytem. Także uroczystość nadania sztandaru wiąże się z pocałowaniem jego płata przez przedstawiciela danej jednostki. W służbach mundurowych utrata sztandaru wiąże się z wymazaniem jednostki z rejestru, z tego powodu w czasie bitew sztandarom poświęca się szczególną uwagę.

Dzisiejsza uroczystość nadania Kombatanckiego Krzyża Zwycięstwa dla elbląskiej komendy jest wyrazem szacunku za zasługi dla elbląskich stróżów prawa. Jest także podziękowaniem za upowszechnianie tradycji kombatanckich. Jego nadanie jest także jednocześnie wyrazem wdzięczności weteranów za odzyskanie sztandaru, który wcześniej został skradziony.

Ta nietypowa sprawa miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Sztandar został skradziony z siedziby Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z ulicy Związku Jaszczurczego w Elblągu. Skradziono go podczas remontu. Policjanci z wydziału prewencji kryminalnej i wykroczeń ustalili podejrzanego. Okazał się nim 38-letni pracownik budowlany, który wykonywał tam prace remontowe. Przyznał się, a policjanci odzyskali skradzione mienie. Okazało się, że trzymał go w domu. W jakim celu? – nie powiedział. Podczas przesłuchania wyjaśnił, że zabrał go, bo wydawało mu się, że jest przeznaczony do wyrzucenia. Mężczyzna był wcześniej karany za kradzieże i włamania. Sprawa zakończyła się aktem oskarżenia.

Kombatancki Krzyż Zwycięstwa został nadany przez Zarząd Główny Związku Kombatantów w Warszawie. W jego imieniu wręczył go prezes elbląskiego okręgu - pan Józef Nowicki. Na spotkaniu obecni byli, między innymi: senator Jerzy Wcisła,  przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Adam Kall.

ZKRP i BWP jest organizacją kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającą obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.

Kombatancki Krzyż Zwycięstwa - nadawany jest doceniając działania patriotyczne kombatantów, ustanowiony przez Prezydium Zarządu Głównego ZKRP I BWP w dniu 15 kwietnia 2015r. w  70 rocznice Zwycięstwa Narodów Sprzymierzonych w II Wojnie Światowej.

Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Adam Kall, odznaczył dwóch elbląskich policjantów (asp. szt. Robert Trybuła, asp. szt. Artur Horbatowicz) odznaką  - „Zasłużony Policjant". Jest to polskie odznaczenie cywilne, nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Gospodarzem uroczystości był mł. insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP ElblągZobacz zdjęcia

Komentarze

Uwaga: redakcja www.glospasleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za komentarze znajdujące sie poniżej. Wszelkie próby obrażania kogoś lub nadużycia będą usuwane przez administratora serwisu.

Już teraz dodaj ogłoszenie w serwisie glospasleka.pl Wypełnij formularz ogłoszeniowy, podaj swoje dane, wybierz sposób płatności. Po akceptacji przez naszego administratora ogłoszenie pojawi się na stronie.  - PRZEJDŹ DO OGŁOSZEŃ

Elmro meble kuchene na wymiar

Elmro to produkcja i projektowanie mebli kuchennych i szaf na wymiar. Zadzwoń 507559799 i umów się na darmowy pomiar. Na miejscu ustalimy wygląd kuchni, dopasujemy odpowiednie wyposażenie,... więcej »

Zatrudnimy Pracowników Produkcyjnych

Zakład tapicerski w Pasłęku ul. Bohaterów Westerplatte 37d, poszukuje pracowników na stanowiska; TAPICER, DO ZBIJANIA STELAŻY, MONTAŻYSTA MEBLI, OSOBY DO KLEJENIA PIANKI PAKOWACZY... więcej »

Honda na sprzedaż

Sprzedam samochód marki HONDA CITY  1.4 Comfort. Rok produkcji 2008, auto jest czterodrzwiowe, benzyna, 60 tys. przebiegu. Pojazd w kolorze szampańskim, nie jest uszkodzony, bezwypadkowy,... więcej »

O nasKatalog firmOgłoszeniaForumGalerieArtykułyRedakcjaReklamaKontakt stat4u
redakcja@glospasleka.pl

Odwiedziło nas: 145920492 (w tym 3722216 odwiedzin poprzedniej wersji portalu) / on-line:66

Kontakt: Jerzy Przedpełski 604 070 973

W sprawie reklam: Anna Włodarska 605 729 591, e-mail: angie.aw@vp.pl

2011 Przedsiębiorstwo Usługowe Jadwiga Zajac-Przedpełska . Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt oraz realizacja agencja reklamowa aktywwwni.pl