27 stycznia 2020 Przybysława, Anieli, Jerzego

3 grudnia Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

dodał 2018-11-29
3 grudnia Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i pomimo upływu czasu jego głównym celem nadal pozostaje przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne, a także wyrównywanie szans oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu tych osób.

Niepełnosprawność w Polsce

Niepełnosprawność to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata, w Polsce dotyczy on ponad 6 mln osób niepełnosprawnych (wg GUS), co stanowi aż 16 % populacji. Do najczęstszych przyczyn niepełnosprawności zaliczyć można schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz neurologiczne. Warto również pamiętać, iż niepełnosprawność wiąże się nie tylko z chorobą, czy to wrodzoną czy nabytą, ale równie często jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Z jakich możliwości może skorzystać osoba niepełnosprawna?

Osobom niepełnosprawnym trudności sprawiają często zwykłe czynności. Dla Przemka, beneficjenta programu Pierwsze Kroki realizowanego przez Fundację Votum, który przez dwa lata musiał poruszać się o kulach, a ostatecznie poddać się amputacji nogi, czynności takie jak wejście po schodach czy podanie posiłku do stołu wymagały ogromnego wysiłku. Na szczęście działania prowadzone w ramach programu Pierwsze Kroki, które wspierają osoby niepełnosprawne w codziennym funkcjonowaniu oraz aktywizacji fizycznej, społecznej oraz zawodowej obejmują zakresem coraz szerszą grupę osób. Między innymi dzięki ich wsparciu możliwe było zakupienie nowoczesnej protezy dla Przemka, który dzisiaj porusza się na „własnych” nogach.

Warto pamiętać, że współcześnie osoby niepełnosprawne nie są skazane tylko i wyłącznie na państwową służbę zdrowia, a coraz więcej fundacji wspiera swoich podopiecznych w pozyskiwaniu środków na specjalistyczną rehabilitację w prywatnych placówkach.

W czym może pomóc Fundacja?

Fundacja Votum, której misją jest dołożenie wszelkich starań, aby osoby poszkodowane w wypadkach odzyskały dawną radość życia świadczy szeroko zakrojoną pomoc dostosowaną do indywidulanych potrzeb swoich podopiecznych. Dlatego też warto odważyć się i skorzystać z pomocy fundacji, która może pomóc w przełamywaniu barier, zarówno społecznych, architektonicznych, komunikacyjnych, jak i mobilnych. Jest to możliwe, dzięki wsparciu podopiecznych w dostępie do specjalistycznej rehabilitacji,

nowoczesnego sprzętu, a także umożliwienia rozwoju osobistego i powrotu do aktywności sportowej. Doskonałym przykładem na to, że pomimo niepełnosprawności można uprawiać sport jest historia Karola, kolejnego beneficjenta Programu Pierwsze Kroki, który pomimo amputacji ręki wrócił do gry w koszykówkę oraz Rafała Mikołajczyka, prezesa Fundacji Votum, który odnosi sukcesy w parakolarstwie.

Program Pierwsze Kroki

Program Pierwsze Kroki jest zorientowany przede wszystkim na aktywizację osób, które w skutek wypadku doznały niepełnosprawności, np. muszą poruszać się na wózku inwalidzkim. Jednak program to nie tylko pomoc w pozyskaniu środków finansowych, umożliwianie rehabilitacji, m.in. w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej czy dobór odpowiedniego sprzętu medycznego, w tym również protezy, ale także wsparcie psychologiczne, w czym duża zasługa Rafała Mikołajczyka – koordynatora programu, który jest doskonałym przykładem na to, że pomimo niepełnosprawności można żyć aktywnie. Ponadto beneficjenci programu mogą skorzystać z pomocy w zakresie dostosowania samochodu czy mieszkania do nowych potrzeb. Celem programu jest pomoc podopiecznym w powrocie do aktywności życiowej oraz zawodowej.

O osobach niepełnosprawnych warto pamiętać nie tylko w dniu, na który przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawność nie wyklucza, a czasem wystarczy odrobina motywacji i pomocna dłoń, aby na nowo podjąć walkę o siebie.

Autor tekstu: Olga Łukaszewska


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności