21 maja 2022 Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Reklama Heops

7 wskazówek, jak kupić kurtkę puchową

dodał 2022-01-22
7 wskazówek, jak kupić kurtkę puchową

Kurtki puchowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Są już wybierane nie tylko podczas wypadów w zimniejsze regiony, gdzie niskie temperatury mogą stać się poważną przeszkodą do uprawiania turystyki. Dobrze dobrana kurtka puchowa może być z powodzeniem wykorzystywana przez kobiety także jako codzienne okrycie. Stosowana dzisiaj technologia pozwala połączyć doskonałe właściwości termiczne z przyjaznym dla oka designem. Dzięki temu te ciepłe kurtki są coraz częściej spotykane nie tylko na alpejskich szlakach, ale także w miejskiej dżungli. Na co zwrócić uwagę, wybierając kurtkę puchową, by spełniała ona jak najlepiej swoje zadanie?

1. Prawidłowość wykonania i wykończenia kurtki puchowej

Przy poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jaka kurtka puchowa damska lub męska będzie najlepsza, warto już na samym początku podkreślić, że ten typ odzieży powinien być stworzony z dbałością o szczegóły. W czasie produkcji nie można pozwolić sobie na niepoprawne dobranie wypełnienia kurtki czy opuszczenie choćby fragmentu powierzchni przy pokrywaniu jej środkiem hydrofobowym.

2. Producent ma znaczenie

Dlatego na kurtce puchowej nie warto oszczędzać. Dołożenie kilkudziesięciu złotych do zakładanego budżetu z pewnością zwróci się z nawiązką, gdy dojdzie do załamania pogody. Godnym polecenia producentem tego typu odzieży jest np. Fjallraven. Marka ta cieszy się ponadczasowym designem swoich produktów, które mogą być wykorzystane zarówno w górach, jak i w mieście.

3. Odpowiednie wypełnienie puchówki

W czasie zakupu kurtki puchowej należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Najważniejszym elementem tego typu odzieży jest jego wypełnienie. Najlepsze właściwości termiczne wykazuje puch, a przede wszystkim ten pochodzący od ptaków hodowlanych (kaczy lub gęsi). Ciekawostką jest, że pozyskanie stuprocentowego pierza jest niemożliwe. Dlatego w kurtkach puchowych wykorzystuje się również pierze. Warto wiedzieć, że nie spełnia on tak dobrze funkcji termicznej, a dodatkowo jest stosunkowo ciężki. Jednak mieszania puchu z pierzem nie łatwo jest uniknąć. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu należy sprawdzić na metce proporcje tego materiału względem siebie. Najlepiej jest wybrać taką kurtkę, gdzie metka wskazuje 90% puchu i 10% pierza.

4. Powłoka wodoodporna

Warto sprawdzić także, czy kurtka jest poryta wodoodporną powłoką? Warstwa hydrofobowa pozwoli zachować naturalne pierze w dobrej kondycji. Jest to niezwykle ważne, bowiem każdy kontakt wypełnienia tego typu z wodą będzie powodował utratę właściwości cieplnych. Stosunkowo mocnym i dobrze sprawdzającym się w swej roli jest poliamid oraz poliester.

5. Syntetyczne wypełnienie puchowych kurtek

Ponadto, należy pamiętać, że na rynku dostępne są nieco słabszej jakości zamienniki wypełniające wnętrze kurtki. Puch wytworzony sztucznie, czyli składający się z włókien poliestrowych nie będzie spełniał swego zadania tak dobrze, jak jego naturalny odpowiednik. Jednakże, może się zdarzyć, że osoba poszukująca kurtki puchowej będzie uczulona na puch czy pierze odzwierzęce. Wtedy wybór syntetyków może okazać się jedynym rozwiązaniem. Plusem syntetycznych zamienników jest to, że są odporne na pleśń, a pielęgnacja kurtki z takim wypełnieniem jest łatwiejsza.

6. Rozmiar kurtki puchowej

Kurtka puchowa damska może być z powodzeniem wykorzystywana w różnych warunkach, gdzie użytkownik jest narażony na niską temperaturę. Dlatego ważne jest, by jej wygląd nie stanowił przeszkody w zastosowaniu zarówno podczas turystycznych wycieczek, jak i w codziennych obowiązkach.

Poszukując kurtki do codziennego użytkowania warto wybrać model odrobinę większy, aby możliwe było założenie pod spód choćby grubszego swetra. Kupując tego typu okrycie na potrzeby turystyczne, powinno się pamiętać, że najlepiej sprawdzi model nieco bardziej przylegający. Aby jednak nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Należy kierować się swobodą ruchów, która podczas użytkowania jest równie ważna, jak możliwość zakładania kurtki do każdej sytuacji.

7. Odpowiedni krój puchówki

Na rynku dostępnych jest wiele długości kurtek puchowych, zarówno długich płaszczy, jak i krótszych. Wiadomym jest, że na górskie wycieczki długie modele niekoniecznie się sprawdzą. W miejskich warunkach z kolei wersje krótkie mogą być niewystarczające. Dlatego warto byłoby postawić na taką kurtkę, której długość wyda się najbardziej uniwersalna.

Jak widać zmiennych jest bardzo dużo. Rynek dostarcza nam jednak wielu różnych możliwości, więc dobranie odpowiedniego modelu nie powinno stanowić większego problemu. Najważniejsze jest tak naprawdę, by użytkowniczka kurtki puchowej czuła się dobrze w tym, co ma na sobie.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur

Komentarze

kocham jarka
Usługi Dźwigowe Pasłęk