17 lutego 2019 Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

A mury nadal się sypią

dodał 2018-03-22
A mury nadal się sypią
W czerwcu ubiegłego roku, kiedy to częściowo osunął się fragment murów obronnych, znajdujących się w sąsiedztwie plebanii na Starym Mieście, władze miasta zabezpieczyły teren i zapowiedziały starania o remont. Po zebraniu stosownych opinii, w styczniu tego roku Burmistrz Pasłęka podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na „Remont murów obronnych w Pasłęku. I etap – odcinek o długości około 34m”. Nowe pęknięcie (od strony Młyńskiej), jakie pojawiło się w tym miesiącu udowadnia, że mury wymagają natychmiastowego, całościowego i kompleksowego podejścia.

 

Pasłęckie mury obronne, pochodzące z XIV wieku to jedna z największych atrakcji turystycznej miasta. Mają długość blisko 1.200 m i choć wymagają gruntownego remontu, władze podkreślają zawsze, że ze względu na ogromne koszty z tym związane (około 12 mln. zł), inwestycja ta musi być rozłożona w czasie. Od tego problemu jednak nie uciekniemy

 

Kosztowne utrzymanie

Samorząd gminny zapewnia, że remonty murów obronnych są prowadzone w miarę posiadanych możliwości. Przypomnieć trzeba, że w latach 2005 i 2006 wykonano remont 50 -metrowego odcinka muru od strony południowo-wschodniej (ul. Chodkiewicza), który groził zawaleniem z powodu znacznego przechyłu konstrukcji. Koszt robót wyniósł wtedy blisko 100 tys. zł, z czego prawie 30 tys. to dotacja strony niemieckiej (Towarzystwo Powiatowe Pr. Holland). Później (w 2007 roku) remontem objęto część murów obronnych na odcinku ok 25 metrów przy ul. Chodkiewicza w Pasłęku, które w części ocalałej poddane zostały zabezpieczeniu i renowacji, w tym na odcinku 5,70 m odbudowywano fragment murów w celu zachowania ciągłości istniejącej budowli. Łączny koszt tego to ponad 226 tys. zł. Wówczas to zadanie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (115 tys. zł). W 2010 r. remontu doczekał się fragment muru obronnego przy ul. Osińskiego, w okolicy Bramy Młyńskiej na odcinku ok. 100 m. Wtedy też przebudowano nawierzchnię z bruku z zachowaniem istniejącego rynsztoka i schodów. Wartość remontu wyniosła 1.800.000 zł. Miasto uzyskało na ten cel pieniądze z UE (ponad 1,5 mln). W roku 2015 wykonana została dokumentacja projektowa w ramach zadania pn. „Remont murów obronnych przy ul. Firleja i parkingu przy murach obronnych w Pasłęku”. Koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniósł ponad 200 tys. zł. Do realizacji tego przedsięwzięcia urzędnicy szukają partnerów, ale złożone wnioski przegrywają z prośbami o wsparcie np. obiektów sakralnych.

Dziś spacery wokół pasłęckich murów stają się niebezpieczne, w wielu miejscach widać rozbite kawałki cegieł... Niestety po ubiegłorocznym zabezpieczeniu miejsca zawalenia murów też niewiele zostało. Brakuje barierek i stosownych tablic informacyjnych.

 

aw

0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#NIKIM   2018-03-23

Po co naprawiać jak można zrobić następne place zabaw i to przy szkole bądź inne niepotrzebne rzeczy..


#Ktoś   2018-03-23

Rozebrac postawic nowe....


#Zlosliwy   2018-03-22

Straż miejska nie ma ludzi jeden człowiek też nie załatwi wszystkiego. Nie zauważyliście braków w gminie. I wielka cisza o tym... że został jeden straznik miejski.


#Ciekawski#Zlosliwy  2018-03-22

Tylko Sławek został???


#Zlosliwy#  2018-03-22

No nie właśnie nie pan Sławek


#Kamasutra   2018-03-22

Pana Slawusia niie ma sex afera z nim wybuchla nie ma co sie dziwic debilizm trzeba tepic .


#Jak ja nie cierpię idiotów   2018-03-22

Czy jest jakiś obowiązek spacerowania wokół murów? Czy jest jakiś obowiązek wywalania kasy na poniemieckie budowle? Na Litwie czy Ukrainie o Białorusi nie wspominając nikt sobie nie zawraca doopy jakimiś polskimi pozostałościami.


#Magda   2018-03-22

Sie sypią czy sie rozpadają myslę że sie rozwalają ze starości mury te tego zamka.


#Kojot   2018-03-22

Same się nie sypią czas straż miejską częściej tam wysyłać i patrole piesze policji bo gówniarzeria to robi odłamki muru leżą na serpentynie


#Ekspert   2018-03-22

Mury się zawala w raz z nimi ul.Zamkowa która tez wisi na włosku i będzie już po problemie po co się wysilać.......


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Koncert u Matulewicza

Pozostało5 godzin 41 minut

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w...


Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało10 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało12 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...