19 stycznia 2019 Henryka, Mariusza, Marty

"A w Horodku płaczą anioły"

dodał 2017-12-11
Wczoraj na scenie Domu Kultury w Zielonce Pasłęckiej miejscowi aktorzy wystąpili w sztuce zatytułowanej „A w Horodku płaczą Anioły”. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Lucyna Hulanicka, a sam spektakl został zadedykowany byłemu proboszczowi Czesławowi Drężkowi. Publiczność jak zwykle wypełniła salę do ostatniego miejsca. Na widowni pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych: starosta Maciej Romanowski i burmistrz Wiesław Śniecikowski. Przedstawienie oglądał również ks. biskup Józef Wysocki oraz nowy proboszcz parafii w Zielonce Pasłęckiej ks. Karol Dąbrowski.

 

W prezentowanym spektaklu mieliśmy okazję zobaczyć mieszkańców położonego w południowo-wschodniej części Podlasia Horodka. Miejscowość ta była schronieniem dla ludzi w okresach wojen. To także miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym i religijnym, gdzie szczególnie ważny jest kult św. Onufrego. Historia ukazana w spektaklu nawiązuje do 17. stycznia 1874 roku, kiedy to pod cerkwią w Drelowie wojsko kozacki otworzyło ogień do ludzi zebranych pod kościołem. Niewiele osób przeżyło. Pamięć o tym wydarzeniu sprzed przeszło 140 lat jest przekazywana z pokolenia na pokolenie jako ślad walki w obronie wiary i polskości. Były to czasy, kiedy car Aleksander II Romanow postanowił ostatecznie zlikwidować kościół unicki. Wymagał przyjęcia religii prawosławnej, co miało usprawnić proces rusyfikacji na terenach zaboru rosyjskiego. Jednak plany te spotkały się z ogromnym oporem Polaków – katolików, którzy za swą wiarę i przynależność narodową byli bici, a nawet wywożeni na Sybir. W spektaklu zobaczyliśmy właśnie jedną z tych rodzin, która doświadczyła prześladowań. Aktorzy, wśród których najmłodsi to uczniowie 4 klas podstawówki stanęli na wysokości zadania. Sztuka była wzruszająca, a oklaskom nie było końca.

aw

 

Aktorzy:

babcia Katarzyna – Krystyna Krasińska, wnuczka Julcia – Klaudia Małodzińska, wnuk Ignaś 0 Dawid Krasiński, zięć Stefan oraz duch Jana – Mateusz Krasiński, Sybirak pierwszy – Marek Janiszewski, Sybirak drugi – Patryk Nadolski, Sybirak trzeci – Mateusz Twardzik, anioł pierwszy oraz duch Anny – Beata Koladyńska, anioł drugi – Aleksandra Bajgot, anioł trzeci – Jolanta Bajgot, anioł 4 matka – Marcelina Kokot, duch żołnierza – Wojciech Hulanicki.

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Wyborca   2017-12-13

- Na koniec spektaklu padły znamienite słowa do ducha kozackiego prześladowcy - "przebaczamy ci, odejdź w pokoju". Yhy, gdyby ten grafomański tekst potraktować jak libretto do opery, to może muzyka i śpiew obroniłaby tę ramotę. Ciekawe kto wpadł na pomysł, żeby w czymś takim grały dzieciaki ze szkoły. Żeby jeszcze Dziad i Baba i Perełki w chórze, to byłoby w jakiejś konwencji. A tu. Co pomysłodawca chciał nam powiedzieć. Prawdę o papieskim kościele. Jest lepszy tekst, Klątwa Wyspiańskiego. Dalej aktualna...


#Wyborca   2017-12-13

Zgadza się, trzeba szanować, ale nie przekłamywać. Oficjalna historia Drelowa i Horodka opiera się na parafialnych księgach, na które należy patrzeć z przymrużeniem oka. Wydarzenia historyczne mają zawsze podłoże ekonomiczne. Religia jest dziedziną ekonomii, której graczem jest najstarsza istniejąca korporacja, kościół katolicki. W wir korporacyjnej walki watykanu i cerkwi wpadli ci biedni unici. To zachłanność papiestwa była zalążkiem problemów na tamtych ziemiach. W efekcie ciągłych przepychanek, carat w II połowie XIX wieku skasował grekokatolików. W 20-leciu międzywojennym papież odpowiedział neounią. A co było potem. Unici obrządku bizantyjsko – ukraińskiego stali się autorami rzeźi wołyńskiej.


#Widz   2017-12-12

Wyborco - zapoznaj się dogłębnie z historią Horodka i Drelowa, a zwłaszcza historią unitów i wtedy pisz komentarze. Wieje od Ciebie jadem i brakiem tolerancji oraz tylko wyrywkową wiedzą!!! Na koniec spektaklu padły znamienite słowa do ducha kozackiego prześladowcy - "przebaczamy ci, odejdź w pokoju", które weź sobie do serca. Historię i przeżycia prześladowanych unitów trzeba szanować!!!


#Wyborca   2017-12-11

Geneza wydarzeń była inna. Warto tu przypomnieć, że incydenty w Drelowie miały miejsce dziesięć lat po ukazie o uwłaszczeniu włościan w Królestwie Polskim, wydanym przez tegoż cara Aleksandra II Romanowa. Zniesienie feudalizmu było nie w smak byłym właścicielom ziemskim (głównie szlachcie i katolickiemu klerowi) którzy pod pretekstem rzekomej rusyfikacji podburzali chłopów. Dostali oni wprawdzie odszkodowania pieniężne, ale stracili to co najważniejsze, władzę nad dysponowaniem życiem, pozbawionych praw publicznych ludzi (niweolników). Czyli tak patrząc na pierwszy rząd z obrazka, można powiedzieć, że Zielonka wraca do feudalizmu i zaczyna spłacać zaległą pańszczyznę. Smutne to.


#F16   2017-12-11

Też płaczę razem z Aniołami. Brawo Zielonka Pasłęcka za ten spektakl!


#Spokojny obserwator   2017-12-11

Wyborco - dla ciebie dyrdymały, dla innych coś ważnego. Nie wywyższaj się, bo możesz zostać poniżony.


#Mieszkaniec gminy   2017-12-11

Dlaczego tak wspaniały ksiądz Piotr Molęda został przeniesiony do Morąga?Czyżby ktoś macał w tym palce!Przecież takiego ksidza to ze świecą szukac :-(


#Wyborca#Mieszkaniec gminy  2017-12-11

Widocznie nie był zwolennikiem feudalizmu w toruńskim wydaniu.


#Mm   2017-12-11

pięknie


#Koscielny   2017-12-11

Brawo. Wyszlo super !!!!


#Widz   2017-12-11

Piękny spektakl, piękna scenografia i dobra gra aktorska.


#Wyborca   2017-12-11

To już nic mądrzejszego nie można wystawić, tylko jakieś narodowo - katolickie dyrdymały, wyssane z kościelnego palca. W pierwszym rzędzie aż czarno. Co to jest, europejski taliban.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Zaproszenie na Jordan

Pozostało2 godziny 52 minut

Proboszcz parafii greckokatolickiej w Pasłęku ksiądz mitrat Andrzej Sroka zaprasza na...


20 stycznia 2019 r. w sali POK odbędzie się „Pasłęcki Koncert Noworoczny 2019”....


Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami na spektakl teatru...