7 grudnia 2021 Marcina, Ambrożego, Teodora
Reklama Heops

Altana ogrodowa - o czym pamiętać przy jej wyborze?

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-10-15
Altana ogrodowa - o czym pamiętać przy jej wyborze?

Altana to wyjątkowa budowla, która od tysięcy lat tworzysz ludzkości. Jako pierwsi zastosowali je w swoich ogrodach Egipcjanie, Persowie prowadzili w nich swoje interesy, a Grecy ozdabiali nimi swoje miasta. Do dziś zajmują one szczególne miejsce w ogrodach tysięcy ludzi na całym świecie. Jednak przed ich zakupem warto dokładniej przyjrzeć się kilku kwestiom. Mowa nie tylko o kosztach związanych z ich budową, ale i aspektach prawnych. Na pytania naszego reportera odpowie Przemysław Balcewicz, dyrektor firmy Eko Architektura, która specjalizuje się w budowie altan.

Ile kosztuje altana ogrodowa?

"Wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania ma nasz klient" – zaczyna nasz rozmówca. – W ofercie mamy również wiele ciekawych modeli w tym altany bez zabudowanych ścian, modele z zabudowanymi dwoma z czterech stron, altany małe i duże. Najtańsze z nich to wydatek kilkunastu tysięcy złotych" – zapewnia Przemysław Balcewicz. "Oczywiście na rynku dostępne są również tańsze alternatywy altan ogrodowych" – dodaje dyrektor Balcewicz. – "Należy jednak nastawić się na to, ze są to produkowane masowo altany, które zazwyczaj po jednym sezonie będą do wyrzucenia."

Którą z altan pan poleca?

"Ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie – stwierdza dyrektor Eko Architektura. – Każda wyprodukowana przez nas altana jest bowiem inna" – dodaje. – "Osobom, które cenią sobie odrobinę prywatności, polecałbym modele zabudowane. Ich dodatkową zaletą jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli jednak będzie używana ona jedynie w okresie letnim, nie ma to większego znaczenia". W tym przypadku polecałbym wybór modeli odkrytych z czterech stron."

Czy wybudowanie altany w ogrodzie są potrzebne zezwolenia?

"Zgodnie z przepisami prawa budowlanego do wybudowania altany nie trzeba zezwolenia" – zapewnia dyrektor Balcewicz. – "Oczywiście, o ile spełni się kilka warunków. Przede wszystkim domek ten nie może mieć powierzchni większej niż 35 m2. Na każde 500 m2 działki nie może znajdować się również więcej niż 2 obiekty tzw. małej architektury. Jeżeli więc na ogrodzie poniżej 500 m2 znajduje się np. szopka, nie będzie można postawić altanki" – podsumowuje nasz rozmówca. Co w takim razie można zrobić w tej sytuacji? Zdaniem dyrektora Eko Architektura wystarczy postarać się o zezwolenie na budowę.

Gdzie najlepiej postawić altanę?

"W tym przypadku również wszystko zależy od potrzeb klienta. Do tego dochodzą też powierzchnia i rzeźba ogrodu" – mówi Przemysław Balcewicz. – "Ze swojej strony mogę jednak doradzić, by postawić ją w słonecznym zakątku ogrodu. Bardzo ważna jest także prywatność. Nie należy więc ustawiać altanki pod płotem sąsiadów." Jak zwraca uwagę nasz rozmówca, bardzo ważne jest też to, by zapewnić sobie wygodnego dostępu do obiektu. W altanach bardzo często umieszcza się bowiem meble i inne akcesoria.

Altanka w ogrodzie – drewniana czy murowana?

"Zdecydowanie bliższe mojemu sercu są altanki drewniane" – odpowiada Przemysław Balcewicz. – "Drewno to niezwykle szlachetny materiał, który stwarza ogromne możliwości. Trzeba tylko wiedzieć, jak je traktować" – zapewnia nas dyrektor firmy. – "Osobiście nie mam nic przeciwko altankom murowanym. Należy jednak pamiętać o tym, że powinny one zachować swoją lekką i ażurową konstrukcję." Jak sam również podkreśla "pod tym względem drewno sprawdzi się znacznie lepiej". Na końcu dodaje on również, że "altany drewniane są znacznie szybsze w budowie". Naszym zdaniem warto również zwrócić uwagę na to, że tworzą przyjemną i przytulną atmosferę.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona:
https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons


Żwirownia 1140 px
kocham Jarka