11 grudnia 2018 Damazego, Waldemara, Daniela

Bieganie i morsowanie, czyli związek idealny

dodał 2018-03-01
Bieganie i morsowanie, czyli związek idealny
Morsowanie, czyli kąpiele w okresie, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, cieszą się coraz większą popularnością. Od stycznia sporą grupę morsów można spotkać także w Pasłęku. I choć zimowe kąpiele w przeręblach są dla niektórych niczym jak sport ekstremalny, to dla sporej grupy pasłęczan stały się cotygodniowym rytuałem, odprawianym co niedziela o godz. 13-stej nad jeziorkiem. Jak oni to robią, że lodowa kąpiel sprawia im przyjemność?

 

A wszystko zaczęło się w rzece Wąskiej, kiedy to na początku stycznia temperatura powietrze była na plusie. Członkowie grupy Rozbiegany Pasłęk, którą można śledzić na Facebooku postanowili udowodnić, że bieganie to nie jedyna forma zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Trzeba przyznać, ze są wytrwali w swoim postawieniu. Morsują regularnie, co niedziela, a co najważniejsze wciąż przybywa osób, które do nich dołączają. Nie brakuje także kibiców, przyglądających się naszym morsom z pomostu. Mnie najbardziej fascynuje to, że morsowanie wzbudza tyle radości u jednych i drugich. Na zdjęciach z cotygodniowych spotkań, zamieszczanych w sieci, widać same roześmiane twarze. To chyba najlepsza reklama morsowania. Zimna woda jest tu bodźcem, który powoduje uczucie zadowolenia, zmniejsza stres, przemęczenie, uczucie bólu, a przede wszystkim działające odprężająco.

Zimne kąpiele pełne zalet

W publikacjach na temat morsowania czytamy, że jedynym przeciwskazaniem, by zażywać zimnych kąpieli są dolegliwości kardiologiczne. Morsowanie wszak ma same zalety. Nie tylko hartuje organizm i wzmacnia jego odporność, ale ma też działanie lecznicze: poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, wpływa na lepsze krążenie i ukrwienie skóry, wspomaga przy chorobach dermatologicznych i alergicznych… Ale to jeszcze nie wszystko! Kąpiel w zimnej wodzie jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem i nagromadzoną tkanką tłuszczową. Ponadto, morsowanie poprawia jakość skóry – wygładza ją i ujędrnia.

Jak morsować?

Rozgrzewka to podstawa. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się bieganie. Co do wchodzenia do wody, szkół jest kilka. Jedni wchodzą raz, inni kilka razy. Wszystko zależy od panujących akurat warunków atmosferycznych i samopoczucia morsa. Sama kąpiel powinna trwać kilka minut. Najważniejsze jest to, by zaraz po wyjściu z wody , schronić się przed zimnym wiatrem i nałożyć ciepłe ubranie, Niestety to najczęściej właśnie po wyjściu z wody zdarzają się groźne wychłodzenia organizmu. No i do przerębla najlepiej wchodzi się w grupie – tu decydują nie tyle korzyści towarzyskie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Wyposażenie morsa

Po pierwsze strój kąpielowy, po drugie rękawiczki i czapka. To właśnie przez dłonie i głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego w czasie morsowania najczęściej nie zanurzamy tych części ciała. Kolejnym elementem są buty do kąpieli (najlepiej neopronowe). Bez nich łatwiej o poślizg na lodzie i uraz stopy. Mors nie zapomina także o ręczniku, ciepłym ubraniu i termosie z herbatą.

I do zobaczenia nad pasłęckim jeziorkiem. Najbliższe spotkanie w niedzielę 4. marca o godz. 13.00. Po wspólnej przebieżce i morsowaniu, grupa Rozbiegany Pasłęk i MOSiR zapraszają na ognisko. (Kiełbaski i napoje we własnym zakresie).

aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Magda   2018-03-03

Piękne chłopaki wszystkich bym kąsała.


#Sztygar#Magda  2018-03-03

W takim zimnie nawet nie ma za co złapać!


#Obserwator#Magda  2018-03-03

a gdzie tam piekne chlopaki czyba wyposzczona jestes


#Magda#Obserwator  2018-03-04

Wyposzczona masz raję wszystko chrupię.


#Kiki   2018-03-01

Podziwiam !Ale podobno to nie prawda,że przez głowę ucieka ciepło


#Blenston#Kiki  2018-03-01

Ryba psuje się od głowy coś ci się pomyliło!


#Pogratulowac   2018-03-01

do gronkowiec a tym zza monitora co w zyciu by sie nie odwazyli to i czystosc przeszkadza a dla ludzi ze zdjecia gratulacje


#Pod wrazeniem   2018-03-01

aaaaaaaale CZADOWO , nawet w Pasłęku się da. Pozytywnie zakręceni ludzie :)


#Zmarźluch   2018-03-01

a ja się uśmiecham z podziwem patrząc zza monitora. Pozdrawiam wszystkich morsujących.


#Gronkowiec   2018-03-01

Morsowanie jest fajne, ale czy zdrowe? Na pewno nie w brudnej wodzie pasłęckiego jeziorka czy rzeki Wąskiej. Cały syf po jesiennych podtopieniach spłynął właśnie tam.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Muzyka dla ucha malucha

Wydarzenie odddbyło się 5 godzin temu 

Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na przedświąteczne spotkanie z...


Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...