Bocian w sosie agrestowym, czyli jak ucztowano w średniowieczu

Wydarzenie odbyło się Ponad 2 mieiące temu, 2019-04-16

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2019-03-29
Bocian w sosie agrestowym, czyli jak ucztowano w średniowieczu

Burmistrz Pasłęka zaprasza w dniu 16 kwietnia o godz. 17:00 do sali widowiskowo-kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury na wykład dr Grażyny Nawrolskiej pt. „Bocian w sosie agrestowym, czyli jak ucztowano w średniowieczu”.

Wstęp wolny!

„Bocian w sosie agrestowym, czyli jak ucztowano w średniowieczu”

W średniowiecznych miastach – w Pasłęku, Elblągu, Malborku, Toruniu – uczty odgrywały szczególną rolę w poznaniu i zrozumieniu życia ówczesnego mieszczaństwa. Takie właśnie spotkania, oprócz wykwintnego jedzenia, integrowały grupę i tworzyły jej tożsamość. Uroczysta konsumpcja była również formą prezentacji na zewnątrz pozycji i aspiracji politycznych bogatej klasy mieszczańskiej.

Wyszukane poczęstunki, czyli collatio i uczta właściwa maltit, były szczególnymi formami uroczystych spotkań. Odbywały się one w ratuszu bądź w Dworze Artusa, w pięknie oświetlonych i udekorowanych wnętrzach, a ucztującym czas umilali przygrywający muzycy. Na takie okazje rajcowie otrzymywali specjalnie szyte z drogich importowanych tkanin, stosowne szaty.

Na stołach królowały potrawy z ryb, drobiu, dziczyzny, różnorodnych mięs, doprawiane bardzo wyszukanymi egzotycznymi przyprawami – gałka muszkatołowa, pieprz, szafran. Podawano nabiał i owoce. Do picia serwowano wspaniałe wina oraz różnorodne gatunki piwa.

Źródła pisane przekazują nam wiele informacji o średniowiecznych ucztach. Natomiast podczas badań archeologicznych odnajdujemy pozostałości dawnej zastawy stołowej: ceramiczne dzbany i talerze, szklane puchary, wyroby cynowe. Na podstawie różnorodnych źródeł możemy podejmować próby rekonstrukcji średniowiecznych uczt dawnego mieszczaństwa.

 

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Czy będzie nowy rekord na KRAM GOLF CUP?

Pozostało5 dni

29 czerwca na polu golfowym Sand Valley w Pasłęku odbędzie się szósta...


Muzyka polska powraca nad Warmię i Żuławy

Pozostało11 dni

„Muzyka Polska na Warmii i Żuławach” to festiwalowa specjalność...


Muzyka polska na Żuławach

Pozostało11 dni

„Muzyka polska na Żuławach” to letni festiwal Elbląskiej Orkiestry...