21 maja 2022 Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Reklama Heops

Budowa domu na wąskiej działce a prawo budowlane - czym jest posadowienie domu?

dodał 2022-01-26
Budowa domu na wąskiej działce a prawo budowlane - czym jest posadowienie domu?

To, co dość luźno nazywamy “wąską działką”, jest ściśle zdefiniowane w prawie budowlanym. Mówimy o posadowieniu domu na działce nie przekraczającej szerokości 16 m. Co o tym przypadku mówi prawo budowlane i jakie są najlepsze projekty domów dla wąskich działek?

Prawo budowlane - wąska działka

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, że obiekty budowlane o pewnej wielkości, powiedzmy domy, muszą być sadowione w odległościach określonych przez ramy prawne. Określają to Warunki Techniczne obowiązujące budowniczych domów. Normy te dają przyzwolenie na budowę domu w najmniejszej odległości wynoszącej 3 metry, jednak pod uwagę brana jest także konstrukcja (np. lokalizacja okien). Ale wąska działka (szerokość do 16 m) podlega innym przepisom.

 

Prawo budowlane dla wąskich działek jest w pełni jasne: jeśli nasz dom nie jest zwrócony do innego budynku mieszkalnego oknami i drzwiami, wtedy możemy na wąskiej działce wybudować go nawet w odległości półtora metra od innego budynku. Te 1,5 metra stanowi także wymagany odstęp między ścianami domu a granicami wąskiej działki. Należy dodać, że lokalne plany zagospodarowania przestrzennego mogą modyfikować ogólne przepisy. Zaleca się poznanie tych planów jeszcze zanim zakupimy działkę. Od tego może zależeć, czy sadowiony przez nas dom będzie mógł przylegać ścianą do innego budynku, jakie rygory dystansów musimy zachować itp. Osobną grupę przepisów stanowią zapisy dotyczące bezpieczeństwa. Zachowanie odległości między budynkami jest np. podstawowym czynnikiem pozwalającym uniknąć pożarów na dużą skalę. O tym musimy wiedzieć.

Najlepsze projekty domów na wąskie działki

W skali ogólnokrajowej, lub - jak moglibyśmy powiedzieć - w pierwszej lidze architektury domów na wąskie działki wyróżnia się kilka biur projektowych. Postanowiliśmy wybrać Pracownię Architektoniczną DomoweKlimaty.pl jako wzór do zaprezentowania projektów domów na wąską działkę.

 

Takich projektów pracownia Domowe Klimaty ma obecnie aż 83. Reprezentowany jest każdy styl, w tym przeolbrzymim wyborze domów na małe działki z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, ale najważniejsze jest to, że są one zaprojektowane od początku do końca doskonale oraz spełniają wszelkie wymogi stawiane przed domem na wąską działkę (zarówno wymogi prawne, estetyczne jak i te dotyczące funkcjonalności).

Przykład domu na wąską działkę

Opiszemy pokrótce jak klasyk wśród domów na wąską działkę z pracowni Domowe Klimaty - dom Akord IV - został zaprojektowany z myślą o zadośćuczynieniu prawu budowlanemu i wysokim wymaganiom jego użytkowników.

 

 

Dwie kondygnacje przy szerokości nie przekraczającej 10 metrów doskonale oszczędzają przestrzeń. Pozwala to uzyskać prawie 130 m2 powierzchni użytkowej. Kąt dwuspadowego dachu to niemal geometryczne 45 stopni - symetria i proporcjonalność ujawniają się w każdym szczególe, a użycie jasnego drewna dla pokrycia fasady pierwszego piętra, lustrzany balkon i wysokie, przejrzyste okna, dopełniają znakomite wrażenie. Wewnątrz także jest bardzo dobrze. Rozplanowana zgodnie z najnowszymi wzorcami przestrzeń pomieszczeń czyni dom wygodnym, pojemnym, funkcjonalnym. To wszystko na działce poniżej 16 metrów szerokości.

 

Dom na wąskiej działce - jeszcze jeden dobry pomysł

Na wąskich działkach przy budowie domów często stosuje się specjalne rozwiązania, np. strop gęstożebrowy - rozwiązanie dla wymagających. Jak przyspieszyć i zmniejszyć koszt budowy domu? - dowiesz się z tego artykułu. Pamiętajmy, że wszelkie prawo budowlane dla domów na wąskich działkach jest wyłożone w całej rozciągłości na oficjalnych stronach Ministerstwa Infrastruktury.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur

Komentarze

  • pytam
     2022-01-26

    A jeżeli są same wąskie działki to czy sąsiad też będzie mógł się pobudować w odległości 1,50 m. od mojej granicy? Co wtedy z przepisem o odległościach między budynkami na sąsiednich działkach? I co z obszarem oddziaływania? Czy mieści się w granicach własnej działki? Bo jeśli nie to nie można budować na zgłoszenie.

kocham jarka
Żwirownia 1140 px