27 listopada 2021 Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Reklama Heops

Chcesz jechać do USA? Skorzystaj z ESTA!

dodał Dwa tygodnie temu, 2021-11-12
Chcesz jechać do USA? Skorzystaj z ESTA!

Jeszcze kilka lat temu osoby pragnące polecieć do Stanów Zjednoczonych musiały przez długi czas starać się o uzyskanie wizy. Obecnie jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ wystarczy zarejestrować się w elektronicznym systemie autoryzacji ESTA, który uprawnia do 90-dniowego pobytu ma terenie USA. Weryfikuje on nasze podstawowe uprawnienia podróżne, zwiększając jednocześnie ogólne bezpieczeństwo na granicy.

Kluczowe wymogi otrzymania autoryzacji

System ESTA zezwala na podróż do USA w celach rekreacyjnych (zwiedzanie miast, wizyta u przyjaciół, udział w dużej imprezie), zawodowych, szkoleniowych, sportowych, tranzytowych oraz medycznych. W tym ostatnim przypadku konieczne jest zawsze posiadanie stosownej dokumentacji lekarskiej i świadczenia ubezpieczeniowego. Brak tych papierów może skutkować zakwalifikowaniem nas przez urzędników granicznych do grona osób podejrzanych.

Niedozwolone jest natomiast studiowanie, podejmowanie długoterminowej pracy i wykonywanie czynności dziennikarskich w oparciu o omawianą autoryzację. Aby o nią aplikować, trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Po pierwsze należy być obywatelem kraju biorącego udział w Programie Ruchu Bezwizowego (np. polski). Po drugie niezbędne jest dysponowanie ważnym paszportem i korzystanie z linii lotniczych akceptowanych przez rząd amerykański. Na koniec warto pamiętać o wykupieniu biletu powrotnego, ewentualnie biletu na podróż do państwa niegraniczącego ze Stanami.

Co przygotować przed wysłaniem wniosku?

Do prawidłowego wypełnienia formularza w systemie ESTA potrzebujemy przede wszystkim aktualnego paszportu ważnego jeszcze przez minimum sześć miesięcy. Nie obejdzie się ponadto bez adresu e-mail, dokładnego adresu zamieszkania oraz indywidualnego numeru telefonu. Zaleca się też przygotowanie numeru telefonu do osoby, z którą służby mundurowe lub medyczne powinny się kontaktować w razie nagłego wypadku (np. komunikacyjnego, zdrowotnego).

Wniosek należy złożyć maksymalnie 72 godziny przed planowanym wylotem, tak aby mieć pewność, że zostanie od pozytywnie rozpatrzony. Wszelkie pomyłki przy podawaniu danych osobowych zwiększają ryzyko niewpuszczenia na teren Stanów Zjednoczonych. Duże znaczenie ma również upewnienie się, że po 1 marca 2011 roku nie przebywaliśmy w Iraku, Iranie, Jemenie, Korei Północnej, Libii, Somalii, Sudanie ani Syrii. Dodajmy, że autoryzacja jest ważna przez okres dwóch lat i kosztuje 14 dolarów (jednorazowa opłata).

Aplikowanie krok po kroku

Złożenie wniosku na stronie internetowej nie sprawia żadnych trudności, dlatego można to z powodzeniem zrobić samodzielnie. Najpierw trzeba ustawić w witrynie język polski i kliknąć pole "Utwórz wniosek", następnie wybrać opcję pojedynczy (ewentualnie grupowy), a w dalszej kolejności potwierdzić zaznajomienie się z informacjami o bezpieczeństwie oraz klauzulą o zrzeczeniu się odpowiedzialności.

Później pozostaje już tylko wpisanie do formularza imienia, nazwiska, obywatelstwa, numeru paszportu i adresu mailowego, na który zostanie przesłany kod autoryzacyjny i specjalny numer. Po weryfikacji wniosku — trwającej zazwyczaj maksymalnie kilkanaście godzin — należy wpisać w stosowne miejsce otrzymany kod składający się z 4 cyfr i w ciągu tygodnia dokonać płatności w wysokości 14 dolarów.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :brama

Komentarze

Żwirownia 1140 px
kocham Jarka