27 listopada 2021 Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Reklama Heops

Co to jest Czarny Piątek? I dlaczego ludzie go obchodzą?

dodał Ponad tydzień temu, 2021-11-18
Co to jest Czarny Piątek? I dlaczego ludzie go obchodzą?

Black Friday zbliżą się wielkimi krokami. Jak co roku liczne sklepy zaoferują konsumentom wyjątkowe oferty i rabaty na czas 24 godzin. To specyficzne uczczenie rozpoczęcia się świątecznego sezonu zakupowego jest prawdziwą gratką dla wszystkich łowców okazji. Co warto wiedzieć o Black Friday i z czego wynika ten zwyczaj?

Geneza Black Friday

Black Friday pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się instytucją trwającą już od dziesięcioleci. Każdego roku miliony Amerykanów zbierają się w ogromnych kolejkach przed sklepami detalicznymi już od wczesnych godzin porannych. A to wszystko ma miejsce właśnie tego jednego dnia. Z czego to wynika? Black Friday ma miejsce w piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Jest to dzień przejściowy pomiędzy świętem (które wypada zawsze w czwartek) a weekendem. Wiele osób wykorzystuje ten czas na zakupy, tym bardziej, że w wielu stanach jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Sprzedawcy wykorzystują tę okoliczność, wabiąc chętnych klientów już od wczesnych godzin (niektórzy zaczynają koczowanie pod sklepami już dzień wcześniej). Oczywistym argumentem zachęcającym do takiej praktyki są zniewalające promocje. Trudno się zatem dziwić, że Black Friday to dzień w którym amerykańscy detaliści odnoszą największe zyski.

Podobna praktyka ma miejsce już od lat 60-tych. To wtedy ukształtowało się znaczenie terminu Black Friday. Co to nazwy tego wydarzenia powstało kilka teorii. Najpopularniejsza dotyczy zapożyczenia z języka biznesu, gdzie czarny budżet oznacza zysk, z czerwony straty. Dzięki Black Friday sprzedawcy mogą cieszyć się zwiększoną sprzedażą, co przekłada się na ich lepszy bilans. Druga teoria wiąże się z olbrzymią popularnością tego wydarzenia. Korki na ulicach i tłumy pod sklepami wypełniają ulice handlowe „czarną masą” ludzi poszukujących jak najlepszej okazji.

Black Friday w Europie

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, pierwsze wydania Black Friday na Starym Kontynencie miały miejsce wyłącznie online. Dlaczego? Wynika to głównie z faktu, że w handlu online promocje mogą być wdrażane o wiele szybciej oraz przy większej oszczędności zasobów. Co więcej, internetowi sprzedawcy są z natury bardziej skłonni do eksperymentowania i szukania nowych sposobów na zainteresowanie klientów. Popularność Black Friday w Internecie szybko przeniosła się także na sklepy stacjonarne. W Polsce zwyczaj ten pojawił się od razu w fizycznych sklepach, pomijając etap obecności tylko w Internecie. Black Friday w Polsce stał się popularny niezwykle szybko i w zaledwie kilka lat zakotwiczył się w świadomości konsumentów, jako stałe wydarzenie handlowe.

Black Friday vs. Cyber Monday

Wśród sprzedawców internetowych w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje podobna tradycja, która podobnie jak Black Friday staje się popularna na całym świecie. Chodzi tu oczywiście o Cyber Monday, który ma miejsce w poniedziałek następujący po Święcie Dziękczynienia. Amerykańcy konsumenci wracający do pracy po długim weekendzie wciąż są głodni zakupów i niskich ofert. Obie te rzeczy mogą znaleźć jeszcze poniedziałek, ale już w Internecie, co stało się ogólnoświatowym trendem. Sprzedawcy online często zapowiadają swoje wyprzedaże i promocje z większym wyprzedzeniem, aby móc konkurować z ofertami sklepów stacjonarnych. Z roku na rok wydarzenie to staje się coraz popularniejsze i wiele wskazuje na to, że może prześcignąć swojego protoplastę pod względem wyników sprzedażowych i rozpoznawalności.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :brama

Komentarze

 • pasłęczanka
   Ponad tydzień temu, 2021-11-18

  W naszym mieście to nie jest znane, sklepy trzymają nie modne już ubrania i co roku je wykładają w tej samej cenie. Dlatego nie dziwcie się drodzy handlowcy, że jeździmy do innych miast i tam dorabiamy tych co idą z duchem czasu.

  • spekulant pasłęczanka
    Ponad tydzień temu, 2021-11-18

   Nigdzie nie pojedziesz kochana, jak paliwo będzie po 11.49.

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
kocham Jarka