7 grudnia 2021 Marcina, Ambrożego, Teodora
Reklama Heops

Co to jest kwas foliowy i kto powinien go stosować?

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-10-27
Co to jest kwas foliowy i kto powinien go stosować?

Kwas foliowy jest bardzo ważną substancją dla organizmu człowieka. Należy go dostarczać wraz z pożywieniem. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wsparcie się suplementami diety. Zobacz, co to jest kwas foliowy i jakie są wskazania do jego stosowania.

Kwas foliowy – podstawowe informacje

Kwas foliowy to inaczej folacyna lub witamina B9. Jest to organiczny związek chemiczny. Jego nazwa w języku łacińskim oznacza liść – co jest nie bez znaczenia, zważywszy na źródła tego składnika w pożywieniu. Pełni on bardzo ważną rolę w organizmie człowieka i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Kwas foliowy bierze udział we wzroście komórek i reguluje ich podział. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesach dziedziczenia genetycznego. Ponadto zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki niemu żołądek, jelita i wątroba pracują bez zakłóceń.

Jednak kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla układu nerwowego. Jest to substancja potrzebna nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, ale też rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Jego niedobór skutkuje powstaniem wad cewy nerwowej w życiu płodowym, które niosą za sobą poważne konsekwencje.

Źródła kwasu foliowego w pożywieniu

Podstawowym źródłem kwasu foliowego jest pożywienie. Substancja ta jest obecna przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych. Są to: szpinak, brukselka, kapusta, sałata, jarmuż, ale też kalafior, awokado, szparagach, pomidorach, jajach.

Suplementacja kwasu foliowego

Niekiedy podaż kwasu foliowego wraz z pożywieniem jest niewystarczająca. Dlatego konieczna jest jego suplementacja. Preparaty mają postać łatwych do połknięcia tabletek. Warto pamiętać, że suplementowanie kwasu foliowego nie może zastąpić zdrowej diety.

Kto powinien suplementować kwas foliowy?

Głównym wskazaniem do suplementacji kwasu foliowego jest ciąża. Jest to element profilaktyki wad cewy nerwowej. Zalecane jest, aby jego stosowanie zacząć już na etapie planowania dziecka. Suplementacja powinna trwać także przez cały okres karmienia piersią. Dawka to 400 µg dziennie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie większej ilości kwasu foliowego (nie należy modyfikować dawki samodzielnie).

Ciąża to nie jedyne wskazanie do suplementacji kwasu foliowego. Zalecana jest ona także osobom z niedokrwistością. Po suplementy powinny sięgnąć też osoby z zaburzeniami wchłaniania, chorobami jelit (m.in. celiakią) oraz niedożywione. W takich przypadkach dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdej osoby.


Żwirownia 1140 px
kocham Jarka