28 maja 2020 Jaromira, Justa, Justyny

Czy w 2020 czekają nas podwyżki cen prądu? Zobacz co możesz zrobić, by obniżyć koszty ener

dodał 2019-10-09
Czy w 2020 czekają nas podwyżki cen prądu? Zobacz co możesz zrobić, by obniżyć koszty ener

 

Ceny prądu w 2019 roku zostały częściowo zamrożone przez ogłoszoną 31 grudnia 2018 ustawę prądową. Obniżenie akcyzy i opłaty przejściowej oraz przyjęcie cen obowiązujących w cennikach w dniu 30.06.2018 roku skutkowało utrzymaniem niskich cen prądu dla odbiorców indywidualnych. Ustawa prądowa, przeciągające się nowelizacje, przepisy wykonawcze i późno rozpoczęte ustalenia z Unią Europejską spowodowały chaos cenowy w opłatach dla przedsiębiorstw i odbiorców komercyjnych.

Po kilkumiesięcznych negocjacjach z Komisją Europejską ceny prądu zostały częściowo odmrożone od 1 lipca 2019 r. duże i średnie firmy płacą ceny rynkowe. Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 bez zmian pozostawia ceny prądu dla: gospodarstw domowych, małych firm, szpitali i jednostek sektora finansów publicznych. Sprzedawcy energii elektrycznej uzyskali zapewnienie rekompensaty wyrównującej lukę między rachunkiem zamrożonym, a wyższą ceną energii na rynku hurtowym.

Dlaczego energia elektryczna drożeje?

Ceny energii elektrycznej rosną nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych państwach Unii Europejskiej. Według analiz Instytutu Jagiellońskiego energia będzie drożała do końca następnej dekady, do czasu, kiedy Polska zmodyfikuje swój miks energetyczny. Główną przyczyną podwyżek cen hurtowych jest wzrost cen europejskich uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Czynnikiem mocno cenotwórczym jest też wzrost cen węgla kamiennego.

Krajowa sieć elektroenergetyczna wymaga permanentnej i głębokiej modernizacji, a to podnosi koszty dystrybucji. Wzrost cen energii elektrycznej wynika więc z czynników fundamentalnych i ma charakter trwały. Żeby zapewnić gospodarce i ludności dostawy energii po akceptowanej ekonomicznie cenie, konieczna jest zmiana polityki klimatyczno-energetycznej i możliwie szybkie przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną i zeroemisyjną.

Jakie będą ceny energii elektrycznej w roku 2020?

Wszystkie ustawowe, rządowe zamrożenia cen prądu obowiązują tylko do końca 2019 roku. Ceny prądu w „roku wyborczym” 2019 ustalał nie wolny rynek a  uwarunkowania polityczne. Trudno jednoznacznie przewidzieć jakie będą ceny energii elektrycznej w 2020 roku. Wysoce prawdopodobne jest jednak, że będą wyższe. W praktyce skumulują się dwie podwyżki: ta z 2019 roku obecnie rekompensowana przez dopłaty rządowe i podwyżka na przełomie 2019/2020 roku. O ile rynek odbiorcy instytucjonalnego jest praktycznie uwolniony to ceny dla klientów indywidualnych będą zależne od strony rządowej.

Czy powrócą zawieszone opłaty i czy będą dopłaty do cen hurtowych? Większość ekspertów szacuje wzrost cen prądu dla gospodarstw w 2020 roku o 30-50%. Prognozy na następne lata są również niezbyt optymistyczne. Nasz kraj w najbliższym czasie musi poradzić sobie z kosztowną zmianą miksu energetycznego i modernizacją linii przesyłowych.

Co możesz zrobić by, obniżyć rachunki za energię?

Aby obniżyć rachunki za energię możesz wykonać dwa posunięcia: ograniczyć zużycie energii, czyli oszczędzać i zmienić sprzedawcę prądu. Wybierając nowego sprzedawcę kieruj się ceną, prostotą i przejrzystością umowy a także podejściem firmy do Klienta. Dobrym przykładem jest firma Po Prostu Energia S.A. - spółka należąca do szwajcarskiej grupy Alpiq, mającej 100-letnie doświadczenie w branży energetycznej. Warto zapoznać się z ich ofertą na stronie internetowej: https://poprostuenergia.pl/.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności