21 kwietnia 2021 Anzelma, Bartosza, Feliksa
Reklama Heops

Dawne wsie pasłęckie i elbląskie

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2021-04-04
Dawne wsie pasłęckie i elbląskie

Książka "Dawne wsie pasłęckie i elbląskie" autorstwa naszego współpracownika - Lecha Słodownika, jest już do dyspozycji Czytelników! To "niezwykłe opisanie" 111 wsi pasłęckich i 15 elbląskich, a więc w sumie 764 strony tekstu w formacie B-5, gdzie grzbiet książki ma prawie 3,4 cm a całość nakładu osiąga wagę prawie 700 kg!

Opracowanie L. Słodownika zawiera kilkadziesiąt barwnych i biało-czarnych zdjęć, kartek pocztowych, szkiców, wycinków map, uwag, przypisów i ponad 4700 nazwisk w indeksie osobowym! To końcowy efekt ponad 20 lat pracy Autora, który w latach 1996-2018 praktycznie co miesiąc przedstawiał kolejną wieś dawnego powiatu pasłęckiego w "Głosie Pasłęka". To ogromna i niezwykle wartościowa praca i nic dziwnego, że w zwięzłej laudacji tej książki olsztyński literat, dziennikarz i animator życia kulturalnego - Marek Duke Książek napisał: "(…) Tak jak każdy człowiek może napisać książkę o własnym życiu, tak każda miejscowość, każde miasto i wieś może doczekać się monografii. Ale ktoś ją musi napisać. Jednym z bardziej twórczych autorów tego typu wydawnictw jest Lech Słodownik z Elbląga, historyk po toruńskim UMK, który okres dzieciństwa spędził w Rychlikach koło Pasłęka. Jego monografia „Dawne wsie pasłęckie i elbląskie” to owoc benedyktyńskiej wręcz pracy, dzięki której powstała fascynująca, kolejna historia ocalona od zapomnienia (…).

Niezbywalnym walorem tej książki jest także fakt, że Autor w swojej kwerendzie, jeżdżąc "wzdłuż i wszerz dawnego powiatu", dotarł do dziesiątek osób, zarówno Polaków, Niemców, Ukraińców, Łemków, Hucułów, Rosjan itd., mieszkańców, pionierów, świadków przedwojennych, wojennych i powojennych wydarzeń, których dzisiaj już nie ma. Oni odeszli na zawsze. Ale ich relacje, spostrzeżenia i uwagi zostały tu utrwalone, o czym zresztą Autor napisał we "Wstępie". Oczywiście większość opisów wsi została poprawiona, uzupełniona i rozszerzona. Wiele z nich opatrzono uwagą "edit", czyli pojawia się tutaj niezbędne uzupełnienie tekstu - jego aktualizacja, tym samym jakby ponadczasowy charakter.

A już wydawało się, że zapomnienie będzie losem tej pracy, ponieważ wcześniej książki nie udało się wydać pod auspicjami OBN-u w Olsztynie (w ramach "Encyklopedii Warmii i Mazur") oraz w roku 2018, z okazji 200-lecia powstania powiatu pasłęckiego. Ale koniec końców znaleźli się dobrzy ludzie i skuteczni promotorzy jej wydania, m.in. S. Pańczuk oraz W. Heidner - prezes Stowarzyszenia "Zicherka" i końcowy efekt robi naprawdę duże wrażenie!

 

 

Redakcja e-Głos Pasłęka posiada jeden egzemplarz tej książki, a jego nabywcą będzie osoba, która najszybciej i najtrafniej odpowie na poniższe pytania:

 

1. W jakich wsiach (wymień dwa) były kościoły, które nie dotrwały nawet do XIX w?

2. Dokończ zdanie: "Cicho jak w kościele w ……..".

3. Wymień wszystkie nazwy, które funkcjonowały w odniesieniu do nazwy wsi Warszewo.

4. W jakiej wsi d. powiatu pasłęckiego osiedlono w ramach Akcji "Wisła" najwięcej Łemków i Hucułów?

5. W jakiej wsi urodził się "Pszczeli Ojciec Rehs"?

Decyduje kolejność wysłania odpowiedzi na adres redakcja@glospasleka.pl

Proszę podać numer telefonu.

0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur

Komentarze

 • waldi
   Ponad 2 tygodnie temu, 2021-04-06

  Porażka z wpisami czytelników,idiotów blokować i byłby spokój

  Jerzy Przedpełski
   Ponad 2 tygodnie temu, 2021-04-05

  Tak, będzie do nabycia.

  WujekMietek
   Ponad 2 tygodnie temu, 2021-04-05

  Czy książka będzie dostępna w księgarniach?

Żwirownia 1140 px
nasza2