1 października 2020 Danuty, Remigiusza, Teresy

Do czego służy NFC?

dodał Ponad 2 mieiące temu, 2020-07-07
Do czego służy NFC?

Technologia NFC służy do bezprzewodowego przesyłania plików pomiędzy urządzeniami. Jej korzenie sięgają początków XXI wieku. Wtedy to kilka koncernów połączyło siły i rozpoczęło działania zmierzające do odkrycia alternatywy dla technologii Bluetooth. Telefony posiadające NFC zdobywają coraz większą popularność.

Czym jest NFC?

Near Field Communication określana jest jako bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna. Do udostępniania danych wykorzystywane są fale radiowe. Posiadają one zasięg około 20 centymetrów. System opiera się na dobrze znanym Androidzie 2.3 i jest zainstalowany w prawie wszystkich smartfonach najnowszej generacji.

Zasada działania

Technologia ta jest oparta na trzech podstawowych parametrach. Pierwszym z nich jest wykorzystanie pasma 2 GHz. Kolejnym elementem jest częstotliwość 13,56 MHz. Ostatnim warunkiem powstania NFC jest przepustowość na poziomie 106, 212, 424 lub 848 kbit/s..

Dzięki powyższym przybiera ona formę krótkozasięgowego, radiowego, wysokoczęstotliwościowego standardu komunikacyjnego. Jest ona rodzajem rozszerzonej karty zbliżeniowej, ponieważ do komunikacji jest potrzebna indukcja magnetyczna pętli anten, które znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Nawiązanie kontaktu jest możliwe dzięki odpowiednim częstotliwościom radiowym pasma ISM. Urządzenia wykorzystujące podobną technologię nawiązują bezpośredni kontakty bez potrzeby zastosowania innych przewodów.

Jak wykorzystać NFC?

Przesyłanie danych odbywa się za pomocą zetknięcia dwóch modeli wykorzystujących technologię NFC. Za pomocą tego systemu jest możliwe nie tylko nawiązanie kontaktu z innym telefonem, ale także dowolnym urządzeniem, jak głośnik czy słuchawki. Można też współpracować z aplikacjami bankowymi, zapewniając użytkownikowi dokonywanie płatności przez telefon. W ten sposób widoczna jest uniwersalność NFC, ponieważ pozwala ona na dostarczenie dźwięku do urządzeń zewnętrznych, bardzo szybki przesył danych oraz spełniać funkcję karty płatniczej.

Zalety NFC

Użytkownicy technologii wymieniają dwie zasadnicze zalety. Są nimi bezpieczeństwo i tagi NFC. Pierwsza z tych cech polega na fakcie, że mimo iż urządzenia zostają błyskawicznie połączone, to nie dojdzie do tego bez zachowania odpowiednio niewielkiej odległości. Kolejnym warunkiem jest pozostawienie aparatu odblokowanego. Z tego powodu nie ma żadnej możliwości, aby ktokolwiek z ukrycia nawiązał kontakt z wybranym telefonem. Sama NFC jest wyposażona w specjalny moduł zabezpieczający.

Natomiast tagami NFC nazywa się chipy, podobne do breloka lub naklejki. Za ich pomocą można połączyć się ze sprzętem, posiadającym ten tag i przesłać do niego wybrane dane.

Technologia ta przebywa na rynku klika lat i początkowo niewielka grupa osób dostrzegała jej potencjał, uważając ją bardziej za nowinkę niż praktyczne rozwiązanie. Obecnie jednak zaobserwować można wzrost zainteresowania NFC. Przyczyniło się do tego bezpieczeństwo, które gwarantuje ten system, wielofunkcyjność i spełniający oczekiwania pobór mocy.

Artykuł powstał na podstawie publikacji na stronie https://panwybierak.pl/blog/nfc-w-telefonie-co-to-jest-jakie-mozliwosci-daje/


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności