10 grudnia 2018 Julii, Danieli, Bogdana

Dożynki diecezjalne pod znakiem miłosierdzia

dodał 2016-09-19
Dożynki diecezjalne pod znakiem miłosierdzia

Co roku miejscem dożynek diecezjalnych jest Sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej. Wczorajszą mszę świętą celebrował biskup elbląski Jacek Jezierski, który w  homilii przypomniał  historię obrazu Jezusa Miłosiernego, znajdującego się w miejscowym kościele – Obraz Jezusa z Tarnorudy przeszedł długą drogę zanim znalazł się w Zielonce Pasłęckiej. W 1920 roku przewieziono go do Tarnopola, potem do Krakowa – wspominał ks. biskup podczas kazania - W 1932 roku obraz powrócił na wschód do parafii Rożyszcze, by później trafić do Malborka, Ostródy i w końcu 8 marca 1987 roku do Zielonki Pasłęckiej – dodał też, że obraz ten w końcu znalazł się w swoim naturalnym środowisku, wśród swoich, czyli potomków społeczności wywodzącej się z Wołynia i Podola. Ks. biskup J. Jezierski mówił również, że wraz z upływającym czasem przyszło nowe pokolenie, dla którego kresy wschodnie są rzeczywistością znaną jedynie z lekcji historii, czy opowiadań, dlatego ważne jest kultywowanie własnej tożsamości.

Nawiązania do wspomnianego obrazu wynikły z faktu, że rok 2016 jest rokiem miłosierdzia. Dlatego właśnie ksiądz biskup J. Jeziorski wielokrotnie podkreślał to miłosierne podejście Stwórcy do ludzkich spraw. Nawiązuje do tego również napis umieszczony pod obrazem: „Lud się do Ciebie w potrzebach ucieka. Jezu - od Ciebie miłosierdzia czeka.”


Tradycyjnym elementem dożynek diecezjalnych jest także konkurs na najładniejszy wieniec. W tym roku komisja przyznała pierwsze miejsce reprezentacji z gminy Rychliki, drugie miejsce parafii św. Józefa z Malborka, a trzecie parafii św. Urszuli (Lichnowy). Po uroczystej mszy mieszkańcy częstowali wojskową grochówką, pierogami oraz pysznymi ciastami.
aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Podpis   2016-09-23

Alina nawet w swoim sprzymierzeńcu antykatolickim @sam widzi katola. Obsesja.


#Podpis   2016-09-23

nie będziecie księdza pacierza uczyć.


#Sam   2016-09-23

Do ALINA,Ja czytam ze zrozumieniem nie musisz mi tego przypominać ,jeszcze kumam i mam sie dobrze, Myślę że Ty czegoś nie pojmujesz realistycznie, bo to do czego zmierza pleban niema nic wspolnego z wiarą katolicką.


#Alina   2016-09-23

sam,, nie powiesz chyba ,że moherowe berety ,takie szeregowe to mądre i uczone ludzie.ty jesteś tego przykładem.Czytaj ze zrozumieniem.


#Sam   2016-09-23

Nie bardzo rozumiem jaki związek ma miłosierdzie do dożynek,Jak ludzie potrafią być ogłupiani.


#Podpis   2016-09-21

Cudowne miejsce na dożynki. Msza odprawiana na golgocie ma dodatkową wymowę . Ta ogromna ilość kamieni poukładanych na tak dużej wysokości może obrazować trud rolników, pszczelarzy i sadowników. Tylko na co dzień się nad tym nie zastanawiamy. Pozdrawiam mieszkańców całej parafii.


#Wierny   2016-09-21

Kiedyś dożynki oznaczały zakoczenie żniw ,wieńczone suto poczęstunkiem ,nie było takich wzniosłych nazw jak powyżej.Tu za ciężką mozolną pracę powinno dziękować się rolnikowi.a modlitwa to zupełnie inny temat.Dzisiaj bez plebana nic nie może sie odbyć bo on nic za darmo nie zrobi.Swięci wszystko co popadnie,staje się to niesmaczne Tego w PIŚMIE SWIĘTYM niema.


#Alina   2016-09-20

A o co chodzi z tym miłosierdziem?Miłosierdzie miłosiernych klechów,miłosierdzie wymyślonych bóstw,miłosierdzie władzy .....................możę .......................i w czym to się objawia.Może chociaż maluteńki przykład.Bo widzę tu sam bezsensowny fikcyjny bełkot .


#Bogdan dziaslo   2016-09-19

ile w zielonce przypada krzyży na 1 m 2


#Podpisssss   2016-09-19

Szkoda, że na ,,dożynkach nie wspomniano nawet o tych, którym powinny być poświęcone (mam na myśli rolników, pszczelarzy, sadowników itp.) Brak szacunku do osób ciężko pracujących, no trudno. Gratulacje tylko dla mieszkańców, dobra robota.


#Swój.   2016-09-19

W pierwszym wpisie jako swój było ( pijak Śliwiński ) jakiś jołopa wykropkował.


#Podpis   2016-09-19

super! mieszkancy się spisali. Barwo!


#Ja   2016-09-19

Z roku na rok coraz gorzej wyglądają te dożynki.


#Swój.   2016-09-19

Toć to biskupem był taki ... ,zmienili go na ...........lepszego.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Muzyka dla ucha malucha

Pozostało1 dzień

Pasłęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną zaprasza...


Biblioteka Publiczna w Pasłęku serdecznie zaprasza na przedświąteczne spotkanie z...


Świetlica Pomost zaprasza na tradycyjne Jasełka. Przedstawienie w wykonaniu dzieci...