19 września 2021 Januarego, Konstancji, Teodora
Reklama Heops

"Dziady cz. II" - spektakl Proskenion w Skowronach - Teatr przez duże T

dodał 2017-12-11
W sobotę 4 listopada mieliśmy możliwość uczestniczyć w niesamowitym wieczorze na świetlicy wiejskiej w Skowronach. Wieczorze z teatrem i sztuką, oraz w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, wieczorze poświęconym myśli patriotycznej.

Całe spotkanie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Godkowie ze środków własnych. Dla wszystkich uczestników staropolskim obyczajem przygotowano poczęstunek, w który wkład wniosły również mieszkanki Skowron. Niezmiernym powodzeniem cieszyły się podpłomyki i serwowany do nich miód i powidła. Jednak to nic w porównaniu z tym jaki pokarm dla duszy zapewniła nam grupa teatralna "Proskenion" z Rychlik, oraz nasze "Nutki".

Stało się normą, że literatura, która stworzyła język, którym się porozumiewamy, znikła nam z horyzontu. Niestety coraz mniej osób czyta dane dzieła, które są przecież jednym z największych skarbów naszej kultury, a prawdy w nich przekazywane są ponadczasowe. Na szczęście od tego mamy teatr, by przeczytał ją nam na nowo. Proskenion pod kierownictwem Michała Fedaka zrobił to wyśmienicie. Tą niełatwą pozycję, która jest co prawda lekturą szkolną, ale śmiem twierdzić, iż obecnie mało kto stara się ją przeczytać, nie korzystając ze streszczeń, przedstawili w sposób tak sugestywny i obrazowy, że wszyscy obecni na pewno zapamiętają ją na długo. Świetnie wyreżyserowane, efekty specjalnie (niektóre tak prozaiczne, a dające efekt WOW) stroje, narracja, muzyka no i najważniejsze - pełna pasji gra aktorów. Miałam niesamowity zaszczyt obserwować ich przygotowania do przedstawienia. Zaszczyt ponieważ tak pełnej energii, ciepła, chęci, a do tego luzu i nieskrępowania grupy dawno nie widziałam. Michał Fedak powiedział na zakończenie "Robimy to, bo po prostu to kochamy", i to widać. Dorośli bardzo umiejętnie potrafili przekazać swoje pasje młodzieży, razem tworząc mieszankę doskonałą. Jeszcze raz dziękuję i cieszę się, że to lubicie, bo my bardzo lubimy was oglądać!!.

Dodatkowo w związku ze zbliżającym się 11 listopada wysłuchaliśmy pięknej deklamacji "Reduty Ordona" w wykonaniu Elżbiety Biczak, a "Nutki" pod kierownictwem Marii Borowej koncertem patriotycznym wprowadziły widzów w nastrój refleksji i zadumy. Dziewczęta jak zwykle pięknie zaśpiewały, wywierając niesamowite wrażenie na odbiorcach. Pozwolę sobie przytoczyć słowa Michała Fedaka, który pod jednym z postów tak skomentował ich występ : " ...Wspaniały występ! Repertuar cudowny, a wykonanie tak delikatne, przemawiające do serca, dużo w was wrażliwości i muzycznego piękna. „Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

Serdecznie dziękuje jeszcze raz wszystkim artystom i oczywiście wam goście moi mili, którzy ten magiczny wieczór razem z nami żeście spędzili.

Skład zespołu PROSKENION :

AKTORZY: GUŚLARZ – Ewa Laskowska, STARZEC – Aleksandra Wawer, ANIOŁKI – Józio i Rózia – Wiktoria Prypłot, Natalia Dziengo, WIDMO PANA – Adrian Mikołajczyk, CHÓR PTAKÓW – Monika Laskowska, Kaja Kruszewska, Martyna Białek, ZOSIA – Marta Kędzierska, WIDMO GUSTAWA - Konrad Ulejczyk, DZIEWCZYNA – Patrycja Żuk, CHÓR: Kasia Ulejczyk, Klaudia Kosiorowska, Klaudia Zalewska, Ola Kędzierska, Natalia Kruszka, Natalka Filipowicz, Krzyś Kruszka, Grześ Burchardt, Dominik Białek, Kuba Fedak, Patryk Ambrożewicz oraz Elżbieta Biczak - recytacja „Reduty Ordona.

REŻYSERIA I OPIEKA LITERACKA: Michał Fedak, Elżbieta Biczak;.

NIEZASTĄPIONA POMOC WSZELKA (dekoracje, stroje, pmysły, urządzenia techniczne) – Marzenna Kruszka, Alina Kruszewska, Marzena Sidor, Jacek Harasim, Grzegorz Biczak, Robert Kruszka.

ŚWIATŁO I DŹWIĘK: Michał Fedak.

ZESPÓŁ NUTKI -koncert patriotyczny - kierownictwo i przygotowanie Maria Borowa

śpiew:

Wąsowska Kinga, Pośpiech Julia, Ręcławowicz Oliwia, Jaczewska Gabriela, Jechna Zofia, Mazurek Maja, Przybysz Julia, Wąsowska Julia, Szymkiewicz Anna, Matusiak Wiktoria, Majcher Patrycja

 

Inf. Magdalena Przybysz-Pietrzak


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :zakrzewko

Komentarze

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
nasza2