6 lipca 2020 Gotarda, Dominiki, Lucji

Dzień Dawcy Szpiku w Pasłęku

dodał 2015-02-15
Dzień Dawcy Szpiku w Pasłęku

Dnia 23 lutego 2015 roku (tj. poniedziałek) w Pasłęku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja będzie miała miejsce w Zespole Szkół w Pasłęku przy ulicy Zwycięstwa 28 w godzinach 10 –18. Każda chętna osoba w wieku 18-55 lat: o dobrym stanie zdrowia,  ważąca minimum 50 kg,  bez większej nadwagi będzie mogła dołączyć do bazy Fundacji DKMS Polska. Rejestracja trwa kilka minut i jest całkowicie bezpłatna. Polega ona na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Dołączenie do bazy potencjalnych dawców jednoznaczne jest ze zgodą na ewentualne oddanie szpiku, w przypadku gdy na białaczkę zachoruje nasz ,,bliźniak genetyczny”. Oddając szpik, uratować możemy życie drugiego człowieka, nie ponosząc uszczerbku na własnym zdrowiu. Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwszą z nich jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków i wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, co ma miejsce w zaledwie 20% przypadków. Pobrany ubytek szpiku kostnego w organizmie dawcy jest całkowicie regenerowany w ciągu około dwóch tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Co godzinę w samej Polsce jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Celem całego Społeczeństwa powinno być więc dołożenie wszelkich starań, by baza potencjalnych dawców szpiku była jak największa. Zachorować możemy przecież my sami lub ktoś z naszych bliskich. Miejmy tego świadomość. Pasłęcki Dzień Dawcy dedykowany jest Radkowi, 22-letniemu mieszkańcowi miejscowości Ramoty w okolicy Morąga, który pilnie poszukuje swojego bliźniaka genetycznego.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Grab   2015-02-21

@Oni, to moja prywatna sprawa, nie Twój zasmarkany interes.


#Oni   2015-02-21

Grabie a czy rzucasz księżom na tace?


#Grab   2015-02-21

Twój komentarz, podpisie, nie ma nic wspólnego z rzeczowością, jest durny i złośliwy. Ot, zwykłe bicie brudnej piany, czyżby nie było cię stać na coś rzeczowego? Piszę tylko dlatego, że mam nadzieję, iż się chociaż odrobinę zreflekujesz.


#Podpis   2015-02-21

Nie znasz sie grab a komentujesz. Ja tez sie nie znam na pedofilii ksiezy ale co mi tam, moge analogicznie do ciebie smialo mowic, ze co drugi to pedofil. Przeciez w gazecie od czasu do czasu o jakims napisza.


#Podpis   2015-02-21

Czy młodziez będzie opuszczac zajęcia lekcyjne? zeby pójśc się zarejestrowac?


#Grab   2015-02-19

Nie znam tego tematu. Ale jest pewien problem. Nikt normalny nie ma nic przeciwko ludzkim szlachetnym czynom dla ratowania bliźnich w potrzebie. Ale jest też faktem, że na tej ludzkiej szlachetności niektórzy mniej szlachetni robią niezły interes. Tak było z Owsiakiem. Sam dawałem przez kilka lat datki, teraz okazuje się, że Osiak robi na tym bardzo dochodowy interes dla siebie. A jak jest z tą fimą? Czy jest czysta, czy też po czasie dowiemy się, że jest odwrotnie?


#ANTY MA   2015-02-19

do MA...wiesz co, sam jestem zarejestrowany w Dkms i w gdzieś mam czy mój szpik jeśli będzie potrzebny trafi do Niemca, muzułmanina czy innego cudzoziemca..wiem że trafi do człowieka i dla mnie to się liczy, że będę mógł pomóc nie tracąc nic- ot prosty gest- dla kogoś znaczący życie. Więc nie wyjeżdżaj ze swoimi uprzedzeniami homofobie, mam nadzieje że nikt twoich słów nie potraktuje serio...aż żal ogarnia jak się ciebie czyta!!


#Podpis   2015-02-19

Gdzie nie zajrzysz wszedzie idioci. Jak nie grab czy inny chrap czy ten od przytulania to ma......


#T.D.   2015-02-19

Pokaż chociaż jeden dowód na to, że mówisz prawdę. Choć jeden link, jeden artykuł albo cokolwiek. Albo zamilknij na wieki


#Podpis   2015-02-18

DKMS przegrała takze procesy o nieodpowiednie traktowanie dawców.


#Ma   2015-02-18

w 2012 roku Hiszpania zabroniła działalności DKMS poniewaz nie uzyskała pozwoleń. DKMS prowadzi nadal werbunek. W Polsce podsje sie jako polska firma i żeruje na dobrej woli Polaków.


#Ma   2015-02-16

Jest az kilka niebezpieczeństw: 1// prywatna firma, 2// która w dodatku niecałkowicie podlaga polskiemu prawu, 3//tworzy bazę danych medycznych , która nie jest chriniona i może "wypłynąc" albo zostac sprzedana. 4// Brak odpowiedniej opieki nad dawcami


#Ma   2015-02-16

j.j. a konkretnie gdzie dziala DKMS ? Poza Niemcami i Polską? Ratować- tak, ale dla dawcy bezpiecznie- w tej konfiguracji NIE JEST BEZPIECZNIE. DKMS zmusza dawcow do podrózy za granicę a powino byc nie wiecej niz 30 km od miejsca zamieszkania. Po odebranu szpiku odsyla sie dawcę do domu kilkaset kilometrów. Za przejazd za granice i spowrotem placi strona polska.


#J.j   2015-02-16

do "MA" takim pisaniem możesz tylko zaszkodzić tym co potrzebują pomocy . Ktoś przeczyta naiwnie pomyśli , że piszesz prawdę i nie pójdzie się zarejestrować . GRAB ... proszę poczytajcie o ludziach którzy pokonali białaczkę i w jaki sposób ... DKMS działa wyszukuje dawców nie tylko w Polsce ale i za granicą czy robią to non profit nie wiem . Ale dla czego miał bym nie pomóc ... uratować komuś życia ?


#J.j   2015-02-16

do "MA" takim pisaniem możesz tylko zaszkodzić tym co potrzebują pomocy . Ktoś przeczyta naiwnie pomyśli , że piszesz prawdę i nie pójdzie się zarejestrować . GRAB ... proszę poczytajcie o ludziach którzy pokonali białaczkę i w jaki sposób ... DKMS działa wyszukuje dawców nie tylko w Polsce ale i za granicą czy robią to non profit nie wiem . Ale dla czego miał bym nie pomóc ... uratować komuś życia ?


#Podpis   2015-02-16

Jelop popiera jelopa. Ciemnogrod!


#Grab   2015-02-16

No cóż, jeśli w każdej dziedzinie jesteśmy bez skrupułów wykorzystywani za przyzwoleniem naszych(?) władz przez zagraniczniaków, to jest uzasadnione podejrzenie, że i w tej dziedzinie nie jest tak, jak powinno być. Nie toczcie więc z "ma" wojny, bo może ma po prostu rację. Czy sprawdzaliście do końca w/w firmę?


#Lucas   2015-02-16

MA, jeśli bolą Cię 4 litery , to udaj się na toaletę i rozluźnij się trochę, bo widać, że jesteś bardzo spięty. Nie ufasz DKMS - Twoja sprawa. Najwyżej gdy zachorujesz na białaczkę Ty lub ktoś z Twoich najbliższych, nie zgłosisz się z prośbą o pomoc do tej bazy. Ja znam osobę, która żyje dzięki dawcy, który zgłosił się do tej bazy. Znam też osobę, która sama oddawała szpik POLAKOWI. Spróbuj to przetrawić. Dopóki tego nie zrobisz, z łaski swojej nie udzielaj się już więcej.


#Spin   2015-02-16

ma. Tak zaścianek to upadła szlachta, która nic nie robiła prócz pokazywaniem swojej szlachetności. Grupa upadłych włościan/ nie wszyscy/, którzy żerowali na znajomościach, korzystający z dóbr wyżej postawionych osób szlacheckich.Historia. Wśród tej szlachty znaczna część patriotów poprzez działalność zmieniała bieg historii. Wybór prosty.


#Ma   2015-02-16

a ty "podpisie" chciabyus tak zabijac jak hitler? no .. za późno sie urodziłeś. a to jest nawet teraz jeszcze karane( chiciaz EUROPA pewnie wprowadzi eutanazję, tylko czy ty to przezyjesz? ) Póki co mozesz wspierać swoim szpikiem cudzoziemców.


#Ma   2015-02-16

Zascianek ? zascianki to była ostoja polskiej szlachty. Europejskośc to juz obcuach: babochłopy, pedofile, gejoza i inne "nowoczesności" ha ha ha haaa... a ty Polaku posłuzysz jako rezerwuar częsci zamiennych


#Ma   2015-02-16

Oczywiście, prosze bardzo , czy Polska ma dane dawcow z Niemiec i Hiszpanii?? Po prostu zasze sie dajecie ograbiic, co za ingorancja. Dlaczego nie ma "postepu" polskiego tylko niemiecki??


#Spin   2015-02-16

Jak wam nie wstyd. Zaścianek a wręcz za. upie. Starcie oszołomów z ignorantami.Czubek nosa i koniec. To już XXI w. Postępu nie zatrzymacie. Jest mi za was wstyd.


#Podpis   2015-02-16

Nie Polakom a wyrodkom odartycm z rozumu, zabierajacym miejsce, powietrze i co tam jeszcze.


#Ma   2015-02-16

podpisie, ty chcesz ratowac Niemców a Polakom życzysz smierci??


#Ma   2015-02-16

j.j. nie wierzę,ze DKMS umozzliwiło jakiemus Polakowi, twojemu znajomemu przszczep. Masz na to dowody? Kazdy może sobie tak pisac. Dkacaego nie ma polskiej orgnizacji , która stworzy polska baze danych. Wszelkioe bazy danych są duża wartoscia i moga sie przydac do wielu rzeczy.


#J.j   2015-02-16

do MA , ale w co nie wierzysz ? że dzięki DKMS i dawcom są przeprowadzane przeszczepy szpiku ? Nie wiem gdzie ty wyszukujesz informacji ale nie każdej "gazecie" trzeba wierzyć ..


#Oburzony   2015-02-16

@podpis, głupiś, jak bolszewicki but z lewej nogi, jeśli piszesz o "skasowaniu" kogoś. Nie kasuj, aby ciebie nie skasowano.


#Podpis   2015-02-16

Nie piszesz prawdy tylko swoje uprzedzenia narodowosciowe. Co ci zrobili Niemcy? A jak jestes tak stary, ze pamietasz wojne to zal, ze takiego wyrodka nie skasowali. W innym miejscu mieniles sie katolikiem. Poczytaj Biblie!


#Ma   2015-02-15

""ty ma spadaj"". . Dlaczego, bo pisze prawdę ?


#Ma   2015-02-15

jakoś ci j,j, nie wierzę.O DKMS można poczytać w necie


#J.j   2015-02-15

do MA niestety można się wycofać w każdej chwili .. więc nie pisz głupot ... Jestem zarejestrowany - znajomy miał przeszczep szpiku dzięki DKMS i dzięki temu jest wśród nas Nie wiem skąd się biorą tacy ludzie jak "MA" ... szkoda gadać ...


#Ta ma   2015-02-15

ty ma spadaj


#Ma   2015-02-15

lobbowanie na rzecz jakiejkolwiek prywatnej firmy w szkołach jest zabronione.


#Ma   2015-02-15

Poza tym , jak się wyraziło zgode, to cięzko jest sie wycofać.


#Ma   2015-02-15

Baza DKMS jest tylko w kilku krajach. wieksazośc nie pozwoliła na działanie niemieckiej firmy na swoim terenie. Polska staje się rezerwuarem sapiku, nerek i innych przeszczepów. To jest złe. Organy to niezwykle dochodowy interes. wiele przestepstw na tym tle zdarzyło sie w Polsce. Młodzi ludzie , uważajcie komu oddajecie swoje dane ( informacje medyczne) !!


#Lucas   2015-02-15

baza jest z tego co wiem w wielu krajach. Zdarza się, że Polak oddaje szpik Niemcowi, ale też odwrotnie Niemiec może pomóc Polakowi. Co w tym złego? -,- I jak niby można zarobić na szpiku? ma jeśli masz tak dużą wiedze to może się nią z nami podzielisz?


#Ma   2015-02-15

Jakim prawem w szkołach prowadzi sie akcje niemieckuich prywatnych firm zarabiajacych na sziku??


#Ma   2015-02-15

będziemy ratowac Niemców ? DKMS to niemiecka firma. Oddawanie szpiku nie jest obojetne dla dawcy. Zdarza sie, że dawca nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej po oddaniu szpiku.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności