17 lutego 2019 Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

dodał 2018-07-13
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Wczoraj w Zielonce Pasłęckiej miały miejsce wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, nowego święta ustanowionego w minionym roku. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Kolejna część obchodów odbyła się przed Pomnikiem Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu. Rangę imprezy podkreślała obecność kompanii honorowej z pocztem sztandarowym 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz orkiestry wojskowej. W części artystycznej wystąpił zespół folklorystyczny Pasłęczanie. Organizatorem obchodów był Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

p

foto. Barbara Nowak

 

0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Shoah   2018-07-13

Mówi dr Mirosław Tkaczyk – To co opisał Gross to wierzchołek góry lodowej. Mogę potwierdzić 128 miejscowości na terenie dzisiejszego Podlasia, zarówno po polskiej, jak i obecnie białoruskiej stronie granicy, w których Polacy, sami lub we współudziale z Niemcami, dokonali pogromów na Żydach. Wokół książki Grossa zbudowano kilka mitów; choćby ten, że pogrom w Jedwabnem był spontanicznym wybuchem agresji oszalałej tłuszczy, którą dodatkowo zastraszyło trzech polskich bandytów, a wszystko działo się pod nadzorem niemieckich żołnierzy. Nie mam wątpliwości, że pogromy były starannie przygotowane przez Polaków.


#Proste#Shoah  2018-07-13

Przeczytałem recenzje dotyczące fragmentów cytowanej książki. Nie są pochlebne zwłaszcza od historyków.


#Wyborca#Shoah  2018-07-13

Gdzieś czytałem, że gdyby szanowano w Polsce prawo własności, to pół Białegostoku byłoby do zwrotu, a centrum to prawie w całości.


#Spokojny#  2018-07-14

A co, już robisz spis nieruchomości, do oddania Żydom? Tak jak Żydzi robili spisy Polaków do wysyłki na Syberię?


#Wyborca#Shoah  2018-07-13

Wychodzi na to, że Podlasie 41 to taki Wołyń 43, tylko od drugiej strony. Nie może więc dziwić, że i teraz Podlasie to gniazdo w którym rodzą się paskudne myśli i treści.


#Miron#Shoah  2018-07-13

tkaczyk czy tryczyk?


#Shoah#  2018-07-13

dr Tyrczyk - Zaijano tym, co było pod ręką na wsi i w miasteczku: piłami, kłonicami, pałkami, bagnetami, siekierami. Ktoś zabijał rzeźnickim toporem, inny zeznawał, że Polacy „kazali układać się ludziom na wznak, przykładali im łopaty do gardeł i wbijali nogami. I już człowieka nie było”. Na dzieci szkoda było kul, rozbijano je o bruk, ściany. W Radziłowie milicjant próbował dla oszczędności zabić jednym pociskiem 10 dzieci, które ustawił jedno obok drugiego. Nie wszystkie zginęły, resztę pochowano żywcem.


#Jarek Kauł   2018-07-13

"Bohaterscy" bojcy z AK całkowicie zapomnieli o pomocy dla WOŁYNIA w lipcu i później - 1943 roku. Napisał o tym Pan Piotr Zychowicz w książce "Obłęd '44". Tam nie było splendoru, tam nie było kamer - tam były bagna, lasy i bieda. Dzisiaj - kartofel z Żoliborza też nie szanuje miejsca śmierci swego XERO pod Smoleńskiem - tam nie ma kamer a gaciówa może spowodować, że tam by się po prostu osrał... ze strachu !


#Spokojny   2018-07-13

wszystkich wrzucali do jednego worka. Ale oni czynili to nie w rozpaczliwym amoku na gorąco jak zrozpaczeni Polacy, lecz na zimno z wyrachowania żeby zemścić się na wszystkich Polakach, którymi zawsze gardzili i ich nienawidzili. Przy tym wyolbrzymiali liczby swoich pomordowanych, jak w Jedwabnym gdzie w wiadomej stodole jak mówią ludzie znający jej wymiary. mogło się zmieścić 250 - 300 ludzi a nie 1600. jak twierdzi Gross. W dodatku pod okupacją niemiecką tylko Niemcy mogli zarządzać takimi czynami i nie wiadomo jak tam naprawdę było.


#Spokojny   2018-07-13

Znamienne, że oskarżanie Polaków o mordowanie Żydów dotyczy głównie tych terenów, które zostały zajęte przez Sowietów 17 września 1939 r. Zapomina się, że masowe wywózki Polaków na Syberię i inne miejsca, robiono na podstawie sporządzonych list przez miejscowych, najczęściej Żydów, bo niby skąd najeźdźcy mieliby wiedzieć, kto jest kim. Ruskie uciekając przed Niemcami, wymordowali tych uwięzionych, których nie zdążyli wywieść i rodziny zobaczyły trupy swoich bliskich. Czy w takich okolicznościach Żydzi, którzy nie zdążyli uciec z Ruskimi, mogli liczyć na zmiłowanie ze strony tych rodzin? Oczywiście, że nie wszyscy Żydzi byli winni ale w takich okolicznościach często ludzie w desperacji nie robią takich szczegółowych śledztw. Żydzi oskarżając Polaków, również wszystkich wrzucali


#Shoah   2018-07-13

Mówi dr Mirosław Tkaczyk - 17 września 1939 r. tereny dzisiejszego Podlasia zajmują Sowieci. Tworzy się samorzutna partyzantka, narodowe podziemie niezwiązane z AK. Takie oddziały miały hierarchię, broń, strukturę i nacjonalistyczne, antykomunistyczne przekonania. 22 czerwca 1941 roku, kiedy III Rzesza najeżdża ZSRR, Rosjanie się wycofują, a Niemcy przejeżdżają przez te tereny i zatrzymują się w miejscowościach na kilka godzin. Zostawiają rozkazy zorganizowania lokalnej władzy i jadą dalej na front. Na tej ziemi niczyjej władzę przejmują właśnie partyzanci, którzy tworzą oddziały milicji, straży obywatelskich, o których Gross nie wspomina ani zdaniem.


#Marek Chrapan#Shoah  2018-07-13

https://wpolityce.pl/historia/402779-szef-instytut... Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki, Bronił od Szwedów, Turków i Tatarów, Coś ją wyzwolił z niemieckiej opieki, I na proch starłeś kajzerów i carów, Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie ! Przodkowie nasi miłosierdziem tknięci, Plemię tułacze do kraju przyjęli, A dzisiaj żydzi niewdzięczni, zawzięci, Na zgubę Polski podle się spiknęli.


#Marek Chrapan#  2018-07-13

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Żyd nasze miasta i wsie zawojował, Handel i przemysł zabrał w swoje ręce, Nawet uczelnie wyższe opanował, I kraj pogrążył w ubóstwie, w udręce, Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Żyd sieje bezwstyd i ludność rozpaja, Karczmy i domy rozpusty otwiera, Komunizm szczepi, Polaków rozdwaja, Mienie i zdrowie i rozum odbiera, Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Żyd wiarę świętą kopie i wyszydza, Kult dla złotego cielca wszędzie szerzy. Orła naszego białego zohydza, Tylko w pieniądze i szachrajstwa wierzy. Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Żyd próżność mocarstw zagranicznych łechce, I na swe krzywdy kł


#Marek Chrapan#  2018-07-13

I na swe krzywdy kłamliwie się skarży. Źle mu jest w Polsce, a iść od nas nie chce, I o wszechwładztwie chytrze tutaj marzy. Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Nawet już ziemię polską wykupuje, I jemu plony Polska rodzi gleba, A tylu naszych po świecie wędruje, By w obcych krajach szukać kęsa chleba. Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Boże wszechmocny i Ty Panno Święta, Korony Polskiej Przeczysta Królowo! Polska chce zrzucić te ohydne pęta, Chce być naprawdę wolną, narodową! Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Polskę od żydów racz wyzwolić Panie! Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-kto-rozmawial-z-izraelem-nie-ma-zgody-na-podanie-nazwisk,nId,2601161#utm_source=paste&utm_medium


#Jak ja lubię imbecyli po siedemdziesiatce#  2018-07-13

Stul pysk komuszy pomiocie! To nie czasy Gomułki gdzie ochotniczym gnojkiem będąc kible szczoteczką od zębów szorowałeś a w 68 cieszyłeś się jak Żydów z Polski wywalano. Skąd się taki robak tutaj wziął? Matka Ziemia jest cierpliwa i nie takie plugastwo po sobie nosiła a potem do siebie przyjęła. Zdaje się dziadku leśny, że masz do niej bliżej niż dalej. Skoro wiarą szastasz, choć to do ciebie niepodobne, to za grzech nienawiści będziesz się smażył w ogniu.


#Wyborca#  2018-07-13

A do jakiej ty bozi chrapuś rączęta wznosisz w tych swoich gorących modłach? Nie zapomnij tylko o wieczornym paciorku do Winnickiego...


#Wyborca   2018-07-13

Pod tym pomnikiem to pomordowani leżą (stąd wieńce), czy to powszechna obecnie choroba wieńcowa która dotyka władze. Aaa, doszły mnie słuchy, że tamtejsza aktywistka dobrej zmiany roznosiła po domach zaproszenia na ten event, z hasłem ,,to od Sławka".


#Xxyz   2018-07-13

coś cienko z oficjelami z gapiami zresztą też


#XXL#Xxyz  2018-07-13

Czmychnęli na "grochówkę "


#Hipokryzja i nic więcej   2018-07-13

Zastanawiam się po jakie licho ściągano zespół " Pasłeczanie ".Trochę szacunku dla tego zespołu.Nie zapraszajcie skoro nie chcecie oglądać.Oni poświęcają swój czas nie po to aby ktoś ich traktował jak intruzów a występy za grochówkę to trochę nie halo.Do całej tej imprezy ten zespół pasował jak świnia do siodła.Generalnie to było widać po frekfencji jaka była oglądalność ,byli ci co być "musieli ".


#Wołyniec#Hipokryzja i nic więcej  2018-07-13

Bo myśleli że na folk zleci się cała Zielonka.Siara,obciach i wstyd.


#Nick   2018-07-13

A ten z tym telefonem obok burmistrza to chyba ubezpiecza kazda impreze ???


#Maximus#Nick  2018-07-13

Tak na biegach dla dzieci też.Cykał chyba z 50 zdjęć z jakimś dzieciakiem i nikt inny nie mógł zrobić zdjęcia dla swojego bo zasłaniał cały kadr. Rozumiem że na fejsa ale jedno max 3 a nie 50. Irytujące.


#Shoah   2018-07-13

Mówi dr Tryczyk - Dla mnie to historia osobista. Moja rodzina pochodzi z Podlasia, mój dziadek mieszkał we wsi pod Terespolem. Dziadek był antysemitą, podobnie zresztą jak ojciec, „żydki” były winne wszelkiemu nieszczęściu na świecie. Za to bardzo ciepło wspominał hitlerowskich oficerów, którzy spali w jego chałupie. Kiedyś od dziadka dostałem zbiór monet i srebrny zegarek. Ale dzisiaj zadaję sobie pytanie: skąd prosty chłop z Podlasia, którego jednym majątkiem była krowa czy koń, miał carski zegarek?


#Kuy   2018-07-13

Czy jest jakaś impra która to nie zaczynała by się od mszy św w Polsce


#Shoah   2018-07-13

Mówi dr Mirosław Tkaczyk - Partyzanci czuli się odpowiedzialni za utrzymanie porządku na tych terenach oraz za rozprawienie się z Żydami i osobami, które współpracowały z Sowietami. To oni wydawali zalecenia zakazujące Polakom ukrywania Żydów, a im samym zakaz poruszania się po drogach. Trzeba obalić mit, że za mordami stali chłopi, niepiśmienny lud, jakaś tłuszcza. Milicję, która inspirowała i realizowała mordy, tworzyła lokalna prawicowa elita: lekarze, przedsiębiorcy, przedwojenni policjanci. Osoby, które miały w miejscowości szacunek i posłuch.


#Bolo   2018-07-13

Prawie same pisiorki. Kampania się zaczęła. A gdzie nasz kochany wicewojewoda?


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Koncert u Matulewicza

Wydarzenie odddbyło się Dzisiaj 12:00 

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w...


Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało10 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało12 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...