19 czerwca 2021 Gerwazego, Protazego
Reklama Heops

Elektrownia na jazie w Kupinie

dodał 2020-07-09
Elektrownia na jazie w Kupinie

Prywatny inwestor wystąpił o udzielenie pozwolenia wodno – prawnego na wykonanie małej elektrowni wodnej na jazie w miejscowości Kupin na rzece Wąskiej. W sprawie trwa postępowanie. Zainteresowani poborem wody z Wąskiej będą mieli okazję do wyrażenia swojego zdania w tej sprawie. Generalnie stan wody w rzece jest niski. Jeżeli dojdzie jeszcze jeden podmiot pobierający wodę czy starczy jej dla bezpiecznego funkcjonowania stawów rybackich PZW, Jeziorka Miejskiego i zbiorników Zakrzewko I i II?

jp


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :zakrzewko

Komentarze

 • TOM
   1970-01-01

  A czy ty myślisz, że jak dojdzie mała elektrownia to ci mnie wody popłynie do tego jeziorka. Pomyśl trochę!!!

  Znawca
   1970-01-01

  Do napędzenia turbiny w takiej elektrowni niezbędna jest woda, która nie krąży w zamkniętym obiegu, tylko wraca do dalszego (niższego) biegu rzeki po przepłynięciu przez łopaty turbiny. Woda ta nie znika, nie wyparuje, nikt jej nie wypije... po prostu odda swoją energię do napędzenia turbiny i popłynie dalej. Bardziej martwiłbym się ochronę środowiska, ale ryby mogą korzystać ze specjalnym przepławek, które są standardem przy takich budowlach. Czysta energia, dziwne że redaktor sieje jakieś obawy. I dlaczego właściciele stawów mogą korzystać z wody w rzece, a już inwestor tej inwestycji nie?

  Roman
   1970-01-01

  Nie podzielam obaw JP. Niemniej jednak myślę, a nawet sądzę, że Inwestor Prywatny mógłby zainwestować w dwa wiatraki, elektrykę dostarczające. Koszt podobny, a bardziej dofinansowany przez UE. Wiatrów u nas nie zabraknie, a z wodą może być gorzej. Wszak susza nam bardziej zagraża, niż spokój w atmosferze. By polepszyć wiatraków zyskowność, można, obok nich, zainstalować ogniwa fotowoltaiczne, jak czynią to nasi przodkowie na ziemiach pasłęckich, Holendrzy. (Jedni z przodków, a było ich wielu).

  Janosik
   1970-01-01

  Poczytaj koniu na jakiej zasadzie działa taka elektrownia i nie siej paniki.

  Jon
   1970-01-01

  Wystarczy ze mieszasz wodą na Zakrzewku II i ryba już nie bierze! A droga znowu tragiczna

  he he
   1970-01-01

  Panie Redaktorze! Tym wpisem udowodniłeś, żeś Pan słabo się uczył a z fizyki zapewnie zapewniałeś sobie dwóje z dwoma minusami. Jak mogłeś tak się skompromitować? No jak? Już słyszę śmiech po całym Pasłęku, he, he,

  Konie stają do wody
   1970-01-01

  Konie na Zakrzewku sesja do wody i to dopiero jest ekologia według przedpelskuego. Wielki dyrektor mosiru w Pasłęku. Kiedy to w koncu pogonią?

  o czym ty jp pitolisz
   1970-01-01

  To oni tą wodę na elektrowni będą pić, że dla stawów zabraknie?

  Ja
   1970-01-01

  Jak dojechac do tego jazu?

  Eva
   1970-01-01

  Teraz wiadomo dlaczego był konieczny remont jazu. Państwo wyremontowało a jakiś prywatny cwaniaczek chce zrobić interes życia. Jeszcze dostanie zapewne pieniądze unijne.

  Ryba
   1970-01-01

  Po pierwsze mamy już dwie elektrownie na Wąskiej i nie ma żadnych przesłanek to i na tej tagrze nie będzie na pewno

  Nick
   1970-01-01

  Milicja!!! proszę przyjechać na Głos Pasłęka. Tak proszę przysłać 2 radiowozy!

Żwirownia 1140 px
nasza2