27 lutego 2020 Gabriela, Anastazji

Elektryczne hulajnogi, a prawo o ruchu drogowym

dodał 2019-08-23
Elektryczne hulajnogi, a prawo o ruchu drogowym

Hulajnoga elektryczna, mimo że może osiągać prędkość nawet 25 km/h, nie jest uznawana za pojazd. Czym więc ona jest? Urządzeniem wspomagającym ruch pieszego i dlatego osobę, która się przy jej pomocy przemieszcza obowiązują przepisy i rozwiązania infrastrukturalne dotyczące pieszego. Możemy się nią poruszać tylko po chodniku. Elbląscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego poruszania się po drogach elektrycznymi hulajnogai. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te nie są dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi po ulicach popełniamy wykroczenie.

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway, czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast. Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak jest stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania. Wszystko to powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej, tak jak na przykład rowery. Możemy się nimi poruszać tylko po chodniku.

Z uwagi na to, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po chodniku, a ich prędkość jest znaczna, apelujemy do ich użytkowników o zachowanie szczególnej ostrożności względem pieszych.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Poruszać się   2019-08-23

Ludzie coraz bardziej leniwi że takim czymś jeżdżą .


#Uczen#Poruszać się   2019-08-24

To Wy powinniście się wstydzić, ze poruszacie się autem na odległość 3 km! Z Zydlaga do biedronki chociażby. Lepiej jeździć hulajnoga i zaoszczędzić środowisku wytwarzania CO2!


#Szymon#Poruszać się   2019-08-23

Mniejsza produkcja CO2. Lepiej poruszać się hulajnogą niż samochodem :)


#Janek#Szymon  2019-08-28

A skąd energia elektryczna do hulajnogi?


#Marta#Janek  2019-08-28

Z elektrowni gdzie jest spalany węgiel :)


#Alicja Ala   2019-08-24

Do jakiej wagi można hulajnogować?


#Mario#Alicja Ala  2019-08-24

Babciu Alu lepiej kup sobie wózek będziesz bezpieczniejsza.


#Xxl   2019-08-24

25 na h to nawet URSUS c 360 nie wyciągnie a jest pojazdem jakie tam matoły na tej górze sterują to normalnie strach pomyśleć


#Wiki   2019-08-23

O ,mam nadzieję że ten gliniarz i jego familia przestaną na hulajnodze terroryzować ludzi spacerujących po mieście. Pozdrowienia dla p. M.


#Jeszcze bez hulajnogi   2019-08-23

Sprawa nie jest taka prosta. Np. sąd w Lublinie uznał, że hulajnoga to motorower. Tu ciekawy artykuł https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/autoblo...


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności