7 grudnia 2019 Marcina, Ambrożego, Teodora

Fotowoltaika i kolektory. Czym się różnią?

dodał 2019-07-30
Fotowoltaika i kolektory. Czym się różnią?

 

Wbrew obiegowej opinii panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne nie są tym samym rodzajem instalacji, a ich funkcjonowanie nie przebiega na tej samej zasadzie. Chociaż oba te produkty pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności w każdym gospodarstwie domowym, to ich charakter jest zupełnie inny i nie mogą zastąpić się nawzajem. Na czym zatem polega zjawisko fotowoltaiki i po co inwestować w tego typu instalację?

Czym jest fotowoltaika?

W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, panele fotowoltaiczne nie podgrzewają wody, lecz przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Światło padające na skupisko fotoogniw (łączących się w panel) wytwarza prąd stały, po czym po kablach trafia do inwertera, który "przetwarza" prąd stały w prąd przemienny. Energia wprost z falownika trafia do naszego domu, a jej nadwyżka do sieci. Jeśli oczywiście zdecydowaliśmy się na tzw. instalację "on-grid" czyli wpięta w sieć. W słabiej rozwiniętych krajach popularne są również instalacje "off-grid", gdzie magazynem jest akumulator zlokalizowany w naszym domu. W polskiej wersji nadwyżka naszego prądu trafia zazwyczaj do sąsiada. Wpięcie instalacji do sieci obniża koszt samej instalacji - akumulatory, mimo coraz częstszego wykorzystywania w samochodach elektrycznych, są drogą inwestycją.

Jakie zalety ma instalacja paneli fotowoltaicznych?

Domowa instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Odpowiednio zaprojektowana pozwala bowiem w 100% pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Co więcej, latem, kiedy nasłonecznienie jest naprawdę duże, nadmiar wyprodukowanej energii „odkłada” się w sieci na zimę. Cały proces jest w pełni automatyczny i jeśli firma montująca panele fotowoltaiczne wykona dobrze zgłoszenie, zarówno w lipcu jak i w listopadzie cieszymy się rachunkami wynoszącymi 15 zł miesięcznie. Na sam montaż paneli fotowoltaicznych nie potrzebujemy zgody na budowę i nie musimy wprowadzać żadnych zmian w konstrukcji budynku, ponieważ zazwyczaj konstrukcja dachu jest już odpowiednio wzmocniona. Dla uzyskania mocy 4,5 kWp wystarczy, że zapewnimy panelom niezacienioną powierzchnię o wielkości około 30 m2, skierowaną na południe.

Fotowoltaika to przyszłość energetyki, do której powinny dążyć wszystkie gospodarstwa domowe. Instalacja paneli jest nieskomplikowana, a efekty jej pracy pozwalają zadbać nie tylko o zaspokojenie potrzeb energetycznych domu i zmniejszenie rachunków za prąd, ale również o dobry stan naszego środowiska.

 

 


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Przypominamy o wystawie

Pozostało2 dni

Piotr Adamczyk dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku zaprasza na otwarcie wystawy...


Zbiórka krwi - każdy może wziąć udział

Pozostało2 dni

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia 9 grudnia w godzinach od...


Pierniki i marcepany

Pozostało3 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku oraz Pasłęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają...