22 lutego 2019 Marty, Malgorzaty, Piotra

Gmina Pasłęk walczy z niską emisją

dodał 2018-02-23
Gmina Pasłęk walczy z niską emisją

Niska emisja i smog to hasła, które do niedawna kojarzone były wyłącznie z terenem południowej Polski. Niestety niska emisja to problem który dotyka również mieszkańców Pasłęka.
Największy wpływ na jakość powietrza ma sposób ogrzewania domów i stosowanie nieekologicznych materiałów opałowych. Zanieczyszczone powietrze w mieście to problem, który dotyka nas wszystkich dlatego też wspólnie musimy działać na rzecz jego poprawy.

Od zeszłego roku z inicjatywy władz Pasłęka prowadzone są rozmowy ze Spółką VEOLIA Północ na temat rozbudowy sieci ciepłowniczej na terenie miasta oraz nowych inwestycji jak np. budowa sieci ciepłowniczej na Osiedle Północ w Pasłęku, na którym zlokalizowanych jest 312 domów jednorodzinnych.
W budżecie Gminy Pasłęk na rok 2018 zabezpieczono kwotę 100 tysięcy złotych na dofinansowanie inwestycji związanych z podłączeniem nieruchomości do sieci ciepłowniczej i likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła opalanego paliwem stałym. Dla porównania miasto Olsztyn, które liczy ok. 174 tys. mieszkańców w poprzednim roku przeznaczyło na dotacje związane z wymianą pieców kwotę 167 tysięcy złotych.

Nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej rozpoczął się 31.01.2018 r. i potrwa do 30.09.2018 r. Możliwość otrzymania dotacji z budżetu gminy spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Pasłęka, a chęć podłączenia się do sieci ciepłowniczej zadeklarowali m. in. mieszkańcy ulicy Dworcowej, Drzymały czy Kościuszki.

Jeszcze w tym roku do sieci podłączonych zostanie 21 budynków przy ulicach: Dąbrowskiego, Bolesława Chrobrego, Aptecznej, Pl. Św. Wojciecha, Drzymały i Piłsudskiego, o łącznej powierzchni ok. 6 000 m², czego efektem będzie trwała likwidacja 220 pieców opalanych paliwem stałym.

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Burmistrz Pasłęka podjął decyzję aby na przyszły rok w budżecie gminy zabezpieczyć jeszcze więcej środków finansowych na działania proekologiczne. Będzie to kwota 300 tysięcy złotych. Gmina w dalszym ciągu będzie dotowała inwestycje związane z podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ponadto w 2019 roku mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk będą mieli możliwość otrzymania dotacji na wymianę pieca na ekologiczny klasy 5.
Kolejnym działaniem władz miasta w walce z niską emisja jest edukacja ekologiczna mieszkańców miasta i gminy. W maju br. Burmistrz Pasłęka wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz firmą VEOLIA organizuje Festyn Ekologiczny, którego tematem będzie m. in. ochrona powietrza oraz przeciwdziałanie niskiej emisji. Należy również dodać, iż w walce ze smogiem i niską emisją czynnie działa Straż Miejska, która kontroluje właścicieli nieruchomości pod kątem spalania odpadów w piecach.

kt


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Janosik   2018-02-23

Wojska Polskiego i ulice poboczne też ostro smrodzą.


#Niewidzialna Ręka   2018-02-23

Ciekawy, tytuł artykułu „Gmina walczy z niską emisją...” , to trzeba pomóc Gminie, od dziś palimy, wszystkie śmieci jakie się da, może emisja wzrośnie


#Aha#Niewidzialna Ręka  2018-02-23

no własnie niska emisja to jak nisko latające samoloty czy jak......?


#Blenston   2018-02-23

Wystarczy przejechać się sprzymierzonych to w samochodzie czuć gryzący dym. Widać dokładnie z których kominów kopci. Policja jest tam codziennie na kontrolkę prędkości czy nie może skontrolować takich domów? 2 -3 dni temu z budynku tej masarni koło ronda leciał taki dym że prawie drogi nie było widać.


#Bleeee#Blenston  2018-02-23

Przecież ty lecisz z taką predkoscią że nic nie zdązy wlecieć.. a tak w temacie to raczej problem jest w sposobie palenia/dokladania w zwykłym kotle zasypowym. Paląc węglem bardzo łatwo jest zrobić taki dym (np kisząc węgiel).


#Inspektor   2018-02-23

Proponuję żeby mandaty za spalanie śmieci, przeznaczać na przyłącza do sieci, ewentualnie na wymianę pieców, dziennie można wyciągnąć dwa - trzy tysiące


#Palacz   2018-02-23

Jeden strażnik miejski nic nie zdziała nic nikomu nie udowodni musi być co najmniej dwóch ale drugiego nie ma...


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Żegluga i kanały żeglugowe dawnej Rzeczypospolitej

Pozostało5 dni

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprasza 27 lutego (środa) na godzinę 17:00 na...


Wygraj 1000 zł na Turnieju Koszykówki ŚGO V

Pozostało7 dni

1-go marca (piątek) o godz. 16:00 w Sali LO ul. Zwycięstwa 28  w Pasłęku...


Recital na Dzień Kobiet

Pozostało16 dni

Z okazji Dnia Kobiet Pasłęcki Ośrodek Kultury zaprasza 10 marca (niedziela) 2019 r. o...