21 kwietnia 2021 Anzelma, Bartosza, Feliksa
Reklama Heops

Historyczne obiekty wracają do Pasłęka

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-02-24
Historyczne obiekty wracają do Pasłęka

23 lutego w Bibliotece Publicznej w Pasłęku oficjalnie zaprezentowano historyczne dokumenty, które zostały zakupione ze środków zbiórki publicznej w celu wzbogacenia zbiorów Izby Historycznej.

W ramach Zrzutki na „Zakup historycznych przedmiotów dla Izby Historycznej w Bibliotece Publicznej w Pasłęku” zorganizowanej na portalu Zrzutka.pl pod kodem 6j97da przez Bibliotekę Publiczną w Pasłęku, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Pasłęku oraz Towarzystwo Miłośników Pasłęka zebrano w sumie 1146 zł przy założonym celu 1500 zł, co stanowiło 76% założonej kwoty. Swoje wsparcie finansowe dla akcji zaoferowało 19 osób, w tym 4 darczyńców anonimowych. Koszt obsługi w wysokości 34,38 zł pomniejszył zebraną kwotę do 1111,62 zł. i taką kwotę ostatecznie organizatorzy mieli do dyspozycji (stan za zakończenie zbiórki w dniu 7 lutego 2021 r.). Tydzień po zakończeniu zbiórki akcję wsparł również jeden z pasłęczan obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych o kwotę 949 złotych i tym samym ogólna kwota jaką organizatorzy uzbierali to 2060,62 zł.

Licytowane były pasłęckie tzw. notgeldy czyli pieniądze zastępcze z roku 1914 o nominałach 1, 3, 5 i 10 Marek (zestaw). Założona kwota miała dać parasol bezpieczeństwa w celu realizacji zakupu, zakładając, ze pojedyncze banknoty na aukcjach oscylowały w cenach dochodzących do okolic 350 zł.

Ewentualna nadwyżka planowana była na zakup zdjęć czy innych obiektów pojawiających się na aukcjach internetowych a związanych z Pasłękiem.

Licytacja internetowa na portalu onebid.pl, prowadzona z kilkugodzinnym opóźnieniem przebiegała sprawnie, i w późnych godzinach wieczornych 7 lutego zestaw pasłęckich banknotów z 1914 r. udało się wylicytować za kwotę 180 zł. Koszt zakupu został powiększony o opłatę aukcyjną (32,4 zł.) i koszty przesyłki w wysokości 20 zł. Cała kwota zakupu w takim wypadku to 232,4 zł.

Zakupiono również:

  1. Fotografię portretową za kwotę 101,53 zł. Portret Victora Manceau, żołnierza 162 Regimentu Piechoty. Na rewersie pieczątka Komendantury Obozu Jenieckiego w Preussisch Holland. Zakup aukcyjny z Francji.

  2. List z obozu jenieckiego w Preussisch Holland wysłany do Francji 16 grudnia 1916 r. Zakup z ebay.fr na kwotę 58,86  zł.

  3. Fotografia z atelier Franz Surand (Elbląg, Braniewo, Pasłęk) za kwotę 42,38 zł. Zakup z Bartko Reher Antiquitaeten, Niemcy.

  4. Fotografia z atelier Franz Surand (Elbląg, Braniewo, Pasłęk) za kwotę 70,64 zł. Zakup z ebay.at

  5. Zakup z antykwariatu w Szczecinie: 1 zdjęcie przedwojenne oraz 11 zdjęć z końca lat 40-tych XX w. za kwotę 489,5 zł.

Pozostała kwota w wysokości ok 1065 zł. pozostaje do wykorzystania w trakcie roku (w trakcie licytacji na zagranicznym portalu aukcyjnym jest jeden obiekt).

Cała akcja przyniosła jeszcze jeden pozytyw – Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku dokonał wpłaty na rzecz Biblioteki (darowizna, sponsoring) z przeznaczeniem m.in. na zakup obiektów historycznych. Dzięki temu została zakupiona grafika (z oferty antykwarycznej) z panoramą miasta z roku 1704 za kwotę 350 zł.

Przekazane obiekty prezentowane są w Wypożyczalni i można je oglądać do końca marca 2021 r. Później zostaną sukcesywnie opracowywane i umieszczone na platformie Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej.

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich do dalszej współpracy przy zbieraniu pasłęckich pamiątek. Poniżej lista Darczyńcow:

Anonimowi – 4 osoby

Adamczyk Piotr

Falkiewicz Ewa

Ginter A i B

Jacek

Kulesza Paweł

Marek

Mroczek Andrzej

Ogórek Tomasz

Paszko Paweł

Pfeifer Amadeusz

Skrobański Przemek

Socha Mariusz

Ulikowski Tomasz

Wcisła Jerzy

Wrońska Weronika

W Paweł

0
0
0
0

Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur
Żwirownia 1140 px
nasza2