21 stycznia 2022 Agnieszki, Jaros?awa
Reklama Heops

Inwestycja w zabytki

dodał Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03
Inwestycja w zabytki

W październiku 2022 roku zakończony zostanie remont murów obronnych. Ta inwestycja w zabytki kosztowała będzie gminę 12,88 mln złotych, w tym 8,5 mln to środki unijne. Do tego trzeba doliczyć 1,5 mln złotych za remont zabytkowych schodów i muru oporowego przy ulicy Zamkowej. Niektórzy mieszkańcy pytali po co tak duże wydatki na stare mury, zapominając o tym, że zadaniem gminy jest również ochrona zabytków. Nie było alternatywy dla decyzji o remoncie murów. Zaniechanie mogło się skończyć tak, jak w przypadku zawalenia fragmentów muru przy plebanii. Trzeba było ten fragment odbudować. Teraz kiedy zbliżamy się do końca remontu, warto pomyśleć o zagospodarowaniu okolic murów obronnych na cele turystyczne. Już obecnie można śmiało prowadzać wycieczki i pokazywać odrestaurowane uliczki i mury. Dodatkową atrakcją mogą być alejki przy murach. Zamiast służyć miejscowym menelom, można nimi prowadzać naszych przyszłych gości.

jp


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :amur

Komentarze

 • Znawca
   Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-04

  Parę dni temu był tu artykuł o budżecie gminy na 2022. Dochody na poziomie 96 mln zł, a wydatki na poziomie 102 mln zł. Remont tych murów to ponad 10% wydatków gminy. Dla mnie słowo "inwestycja" wiąże się z tym, że wkładam w coś kapitał, żeby go pomnożyć. Rozumiem, że do następnego remontu murów obecna inwestycja zarobi dla gminy grube miliony??? W sumie oglądanie murów to świetna forma spędzania wolnego czasu, więc perspektywa szybkiego zwrotu jak najbardziej realna.

  • Roman Znawca
    Ponad tydzień temu, 2022-01-10

   Jestem stanowczo za tym byś wydatek ten potraktował jao inwestycję w przyszłość, swoją przyszłość. Pomyśl: za lat ho, ho, a nawet jeszcze więcej będziesz mógł zabierać swe wnuczęta, kto wie, może nawet pra, może też gości czarnoskórych tzn. Murzynów czy innych Afroafrykanów i opowiadać im historię, w której będziesz nawet główną postacią, gdyż nie skłamiesz mówiąc, że walczyłeś w sprawie murów. A czemu Afro Senegalkom też? Przyjadą do nas szukając wody, której u nich zabraknie wskutek zmian klimatycznych, a z którymi nie chce walczyć m.in. mgr prawa Ziobro dążący najwyraźniej do zabrania siebie, a przy okazji nas z UE.

  • marpas Znawca
    Ponad tydzień temu, 2022-01-10

   Nie 10% a coś koło 4,5% bo 8.5mln było z dotacji UE. Ale prawda, tak działa inwestycja, z tym że jak pójdziesz do przykładowo kantoru i kupisz 1000 funtów za 6000zł to też inwestujesz, co nie oznacza że na drugi dzień czy za miesiąc sprzedaż owe 1000 funtów za 7000zł... czasami inwestycje potrzebują czasu na zwrot, także cierpliwości. Możliwe że się z czasem te pieniążki zwrócą.

  Strateg
   Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

  Budownictwo komunalne nie ma sensu w obecnej sytuacji. 40% niezaszczepionych musi odchorować, z tego 5-6% umrze. Umierać będą też ci którzy w porę się nie dostaną na oddział z powodu nowotworu, zawału czy ślepej kiszki. Tak więc za rok wygenerujemy w Pasłęku i okolicach całkiem pokaźną liczbę wolnych lokali.

  Pytanko
   Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

  Czy szykuje się jakaś inwestycja w mieszkania komunalne? Czekam już baaaaardzo długo i niedługo też stanę się zabytkiem… może wtedy się doczekam…

  • Ksiądz Pytanko
    Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

   Do roboty idź i se wyremontuj pasożycie.

  • Pytanko Pytanko
    Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

   Nie wiesz o mnie nic per „księże” . Wyedukuje się w zakresie savoir - vivre. Mam nadzieję, że wiesz co to znaczy, a jeśli nie, to rozumiem.

  • Pytanko Pytanko
    Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

   wyedukuj się pow. być, tzn. jeśli masz problem ze zrozumieniem - naucz się.

  • wujek dobra rada Pytanko
    Ponad 2 tygodnie temu, 2022-01-03

   to moze nie czekaj az znow ci ktos cos da tylko zainwestuj i se kup normalne mieszkanie, tak jak inni na kredyt do końca życia

kocham jarka
nasza