27 listopada 2021 Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Reklama Heops

Jak działają tyrystory?

dodał 4 dni temu, 2021-11-22
Jak działają tyrystory?

Tyrystory są układami elektronicznymi będącymi częścią sterowanych elementów półprzewodnikowych. Charakteryzują się dwustanowością napięciowo-prądową. Dzięki temu mogą one działać zarówno w stanie przewodzenia, jak i blokowania. Przechodzenie z jednego do drugiego wymaga podania napięcia.

 

Co musisz wiedzieć o tyrystorach?

Tyrystory niekiedy określa się mianem diod półprzewodnikowych. Składają się one z czterech warstw w układzie p-n-p-n i wyposażone są w trzy elektrody. Dwie z nich przyłącza się do warstw skrajnych, a trzecią do jednej ze środkowych. Elektrody przyłączane do warstw skrajnych określa się jako katody i anody. Z kolei tę przyłączoną do środkowej – bramką.

Układy te są niewielkie i charakteryzują się małą masą. Tyrystory są bardzo odporne na wstrząsy i mogą pracować w temperaturze od -65 do nawet 125°C. Ponadto charakteryzuje je krótki czas przejścia ze stanu blokowania w stan przewodzący, jak i również możliwość pracy przy dużych napięciach czy natężeniach.

 

Parametry tyrystorów

Tyrystory charakteryzują się kilkoma różnymi parametrami. Jedne z nich to dynamiczne, które są wielkościami wskazującymi właściwości tyrystora w trakcie wyłączenia oraz włączenia. Wyróżniamy cztery typy parametrów dynamicznych.

 • tGT – określa czas włączania, w jakim tyrystor przechodzi ze stanu blokowania w przewodzenie. Dzieje się to z powodu doprowadzenia sygnału w obwodzie sterującym.
 • tq – określa czas wyłączania, w którym tyrystor przechodzi w stan blokowania z powodu zmiany napięcia anodowego.
 • diT/dt – wskazuje tzw. krytyczną stromość, z jaką narasta prąd przewodzenia. Wyznacza wartość maksymalną, która nie spowoduje zniszczenia tyrystora.
 • duD/dt – wyznacza krytyczną stromość, z jaką narasta napięcie blokowania. Określa maksymalną wartość, z jaką tyrystor nie przechodzi ze stanu blokowania do przewodzenia.

 

Zastosowanie tyrystorów

Tyrystory powszechnie wykorzystuje się w formie sterowników prądu stałego w stabilizatorach napięcia czy automatyce silników. Używa się ich także jako sterowników prądu przemiennego, np. w automatyce silników indukcyjnych lub w oświetleniu. Tyrystor służy również za łączniki i przerywacze prądu stałego i przemiennego w napędach urządzeń elektrycznych, falownikach czy układach stabilizacji napięcia.

 

Używane są także w postaci przemienników częstotliwości. Takie zastosowanie wykorzystywane jest w technice ultradźwiękowej, urządzeniach zapłonowych silników spalinowych czy automatyce silników indukcyjnych. Co więcej – korzysta się z nich też w energetycznych układach przekształtników najwyższych napięć.

 

Skontaktuj się z nami lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego. Nasi pracownicy udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji i odpowiedzą na pytania.


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :brama

Komentarze

 • Mietek
   3 dni temu, 2021-11-23

  dziewczyny z dubaju

  Mietek
   3 dni temu, 2021-11-23

  Kiedy w kinie?

  proszę o odpowiedź
   4 dni temu, 2021-11-22

  W jakim przedziale czasowym narasta napięcie blokowania ?

  paranoja
   4 dni temu, 2021-11-22

  nie wiem czy śmiać się czy płakać ,

  pytam
   4 dni temu, 2021-11-22

  Dodała "redakcja". A czy redakcja wie co znaczy choćby co drugie słowo w tym materiale?

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
kocham Jarka