16 stycznia 2021 Marcelego, Waldemara
Reklama Heops

Jak wybrać aparat słuchowy odpowiedni dla siebie?

dodał Miesiąc temu
Jak wybrać aparat słuchowy odpowiedni dla siebie?

 

Diagnoza niedosłuchu w znacznej większości przypadków wiąże się z koniecznością zastosowania aparatu słuchowego. To właśnie to niewielkie urządzenie jest w stanie całkowicie polepszyć komfort życia i ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Właśnie dlatego jego odpowiedni wybór jest tak niezwykle istotny. Powinien być on dokonany w pełni świadomie i być podparty odpowiednią wiedzą. Tylko wtedy będzie spełniać nasze wymagania i oczekiwania. W końcu będzie nam on towarzyszył każdego dnia przez wiele godzin i w różnych sytuacjach. Właśnie z tego powodu, dzisiaj podejmujemy temat tego, jakie czynniki powinny wpłynąć na decyzję o wyborze aparatu słuchowego.

Stopień niedosłuchu

Podstawowym zadaniem posiadanego aparatu słuchowego jest poprawa jakości słyszenia u osoby, która zmaga się z niedosłuchem. Dzięki jego zastosowaniu może cieszyć się pełnią życia, ale także funkcjonować samodzielnie i bezpiecznie. W końcu wszelkiego rodzaju dźwięki, które do nas docierają, to nie tylko muzyka, ale chociażby klakson zbliżającego się samochodu. To, co powinno być kluczowym czynnikiem w procesie wyboru aparatu, jest stopień posiadanego ubytku słuchu. Określa się go już na etapie badania słuchu. Przy stwierdzonym lekkim i umiarkowanym stopniu schorzenia można dokonać decyzję pomiędzy aparatem zausznym a wewnątrzusznym. Z kolei przy zaawansowanym polecany jest przede wszystkim rodzaj zauszny. Samo badanie trwa nieco ponad godzinę i jest całkowicie bezbolesne. Można wykonać je u protetyka słuchu, audiologa, a czasami również akustyka. Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy są oni w stanie doradzić w zakresie wyboru rodzaju aparatu słuchowego i ich poradę warto wziąć sobie do serca.

Tryb życia

Co robisz każdego dnia? W jakich miejscach przebywasz? Odpowiadając na te pytania, jesteś w stanie określić swoje potrzeby, a także wymagania, które musi spełniać twój aparat słuchowy. To właśnie te powtarzalne, codzienne czynności są najważniejsze. Rodzaj wewnątrzuszny ma naprawdę niewielki rozmiar i jest umieszczany wewnątrz ucha, na co wskazuje nawet jego nazwa. Dzięki temu jest nie tylko niemal niewidoczny, ale także sprawdzi się osobom bardzo aktywnym. Nie przeszkadza on podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych, można w nim komfortowo biegać czy jeździć konno. Co więcej, jego charakterystyka sprzyja osobom noszącym okulary korekcyjne. Aparat zauszny może sprawiać problemy w trakcie uprawiania sportów. Jest jednak znacznie bardziej przyjazny osobom z niepełną sprawnością, ponieważ ich wielkość oraz sposób umieszczenia wymagają mniejszego wysiłku. Należy także uwzględnić, jak często przebywa się w towarzystwie innych ludzi. W końcu ręczna regulacja głośności i mała liczba kanałów nie będzie optymalnym rozwiązaniem dla osoby towarzyskiej, często wychodzącej ze znajomymi.

Poziom technologii

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii aparaty słuchowe stały się nie tylko znacznie mniejsze, ale posiadają także coraz więcej funkcji. Warto je rozważyć w trakcie wyboru urządzenia, ponieważ mogą się okazać niezwykle przydatne w codziennym życiu. Należy jednak pamiętać, że im jest ich więcej, tym wyższa jest cena, więc nie trzeba od razu wybierać aparatu, który posiada wszystkie udogodnienia. Pojawiła się między innymi możliwość łączenia się z innymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą Bluetootha. Poprzez powiązanie z telefonem komórkowym można odbywać rozmowy oraz słuchać ulubioną muzykę. Istnieje także możliwość integracji z telewizorem i odbierania dźwięków bezpośrednio z niego oraz z pętlami indukcyjnymi. Chociaż sama może niewiele mówić, to są to systemy wykorzystywane podczas szkoleń czy konferencji. Warto rozważyć co naprawdę nam się przyda i wybrać najlepszą dla siebie opcję.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności
nasza2