27 listopada 2021 Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Reklama Heops

Jak wygląda rozliczenie podatkowe marynarzy?

dodał Dwa tygodnie temu, 2021-11-12
Jak wygląda rozliczenie podatkowe marynarzy?

Niedawno, bo w 2020 roku, w Dzienniku Ustaw pojawiła się ustawa zmieniająca przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Została podpisana przez prezydenta. Okazała się być ważna m.in. dla marynarzy, ponieważ przewidywała zmianę zwolnienia z PIT dochodów marynarzy, a także ograniczenie ulgi abolicyjnej. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2021 r. Jak więc obecnie wyglądają podatki marynarzy?

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna polega na wyłączeniu z opodatkowania przychodów pochodzących z innego niż Polska kraju. Ma zastosowanie w stosunku do podatników, którzy są polskimi rezydentami oraz uzyskują przychód w państwie. Ulga abolicyjna przeznaczona jest dla podatników, będących polskimi rezydentami.

Skutek uchwalonej nowelizacji to wzrost obciążeń podatkowych osób wykonujących pracę za granicą. Zmiana przepisów miała objąć również marynarzy — wywołało to protesty i w związku z tym rząd zdecydował, że ta grupa zawodowa zachowa ulgę abolicyjną na poprzednich zasadach. Tak więc dochody zagraniczne marynarzy wciąż są zwolnione z opodatkowania. Pozwala to uniknąć podwójnego opodatkowania.

Podatki marynarzy — kto może być zwolniony?

W ustawie wskazane jest, którzy marynarze mogą być zwolnieni z podatków. Muszą oni wykonywać pracę na statkach morskich wskazanych w ustawie, pod banderą państwa należącego do Unii Europejskiej bądź do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niestety w praktyce oznacza to, że wielu marynarzy nie może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dochodów. Z tego powodu, od stycznia 2021 roku postanowiono tę sytuację zmienić, zrównując przepisy wobec wszystkich marynarzy.

Aktualnie również ci, którzy pływają pod banderą statku niewymienionego we wcześniejszej wersji ustawy, mogą się cieszyć zwolnieniem z podatku. Przynależność państwowa statku przestaje mieć znaczenie, jeśli chodzi o zwolnienie z PIT. Jest to szczególnie ważne w przypadku marynarzy pływających pod banderą państw, z którymi Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wśród nich można wymienić Argentynę, Antigua i Barbuda, Liberię czy Barbados. Wcześniej marynarze pływający pod banderą tych państw nie mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Nowelizacja ustawy — pozytywna czy nie?

Wyżej wymienione zmiany w ustawie niosą za sobą wiele korzyści. Więcej marynarzy będzie mogło skorzystać z ulg podatkowych, co zdecydowanie brzmi pozytywnie. Są oczywiście również i negatywy, ponieważ przepisy nie we wszystkich wypadach są jasne. Problem pojawia się, gdy marynarz wykonuje pracę na zmianę w porcie i na morzu bądź też, gdy oczekuje na lądzie na rozpoczęcie pracy na statku. Interpretacja ulgi abolicyjnej może w takim wypadku okazać się ciężka.

Mimo wszystko, podatki marynarzy w tej chwili nie przedstawiają się tak źle. Wprowadzone zmiany mają generalnie wydźwięk pozytywny, choć z ograniczeniami. Zwolnienie z podatków jest uwarunkowane paroma czynnikami, takimi jak liczba dni pracy w roku oraz rodzaj statku. Marynarze pracujący na takich jednostkach jak platformy, statki specjalistyczne czy kablowce nie są wciąż zwolnienie z opodatkowania pracy.

Dowiedz się więcej na https://www.kancelaria-gdynia.eu/podatki-marynarskie.html


Dodaj Komentarz

Walidacja: słowo na dziś :brama

Komentarze

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
kocham Jarka