21 kwietnia 2021 Anzelma, Bartosza, Feliksa
Reklama Heops

Kadeci ZSEiT Pasłęk pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

dodał Ponad miesiąc temu, 2021-03-05
Kadeci ZSEiT Pasłęk  pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

W dniu 1 marca 2021 r. z inicjatywy uczniów klas wojskowych została wykonana gablota poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ten dzień od 2011 r. został uchwałą sejmową ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to ustawodawcza inicjatywa ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

Los żołnierzy niezłomnych bywał tragiczny, walczyli, pomimo zakończenia II wojny światowej. Do teraz nie odnaleziono miejsca pochówku rotmistrza Pileckiego, zamordowanego w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa na Rakowieckiej w Warszawie. Podobny los spotkał uwiecznioną w gablocie Danutę Siedzikównę, słynną „Inkę” - młodą sanitariuszkę i łączniczkę rozstrzelaną wraz z „Zagończykiem” w Gdańsku. Dopiero w 2014 roku odnaleziono ich szczątki.

Kadetki, które wykonały tę małą wystawę, nie zdawały sobie sprawy, że Polacy mieli zapomnieć o bohaterstwie niezłomnych, mimo iż walczyli o wolność i suwerenność, która przyszła po 1989 r. Historia przyznała im należne miejsce w pamięci.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski

 

0
0
0

POMOC DROGOWA/ USŁUGI TRANSPORTOWE do 27 TON
nasza2