9 sierpnia 2020 Romana, Ryszarda, Edyty

Komiksy, książki, ebooki - co najlepiej wybrać?

dodał 2019-05-24
Komiksy, książki, ebooki - co najlepiej wybrać?

Choć za dawnych czasów książki były pisane ręcznie, bogato zdobione i możliwe do zakupu tylko przez najmożniejszych ludzi w społeczeństwie, obecnie niemal każdy z nas chętnie po nie sięga, gdy ma trochę czasu na odpoczynek i relaks. Niezależnie od formy, formatu czy tematyki, każdego roku powstają setki tysięcy nowych opowieści, z których znacząca większość jest warta poznania. Jakie są różnice pomiędzy tradycyjną książką, ebookiem a komiksem czy mangą? I czy w ogóle musimy - lub powinniśmy - się do jakiejś ograniczać?

1. Klasyczne książki mają w sobie to coś

2. Komiks nie tylko dla dzieci

3. Kiedy nie mamy możliwości patrzeć, zawsze możemy słuchać

Klasyczne książki mają w sobie to coś

Pierwsze książki w historii naszej cywilizacji niemal zawsze dotyczyły jakichś wierzeń lub podań ludowych. Nie inaczej stało się przy okazji wynalezienia czcionki drukarskiej - jako pierwsza drukowana była Biblia. Obecnie jednak nie traktujemy papieru i druku jak bardzo cennych skarbów - w czym znacząco pomogły różne wynalazki umożliwiające zbicie ceny druku - dzięki czemu możemy cieszyć się książkowymi opowieściami w każdym możliwym wydaniu. Jeżeli cenimy sobie dokumenty, sięgamy po felietony i książki dziennikarzy, w przypadku historii wymyślonych mamy do dyspozycji nieprzebrane rzesze autorów, z których każdy wymyślił lub właśnie wymyśla nieskończone ilości opowieści, a jeżeli kręcą nas książki zawierające w sobie praktyczną wiedzę, również nie możemy narzekać na brak podręczników do jakiejkolwiek dziedziny, jaka nam się tylko za marzy.

Co jednak sprawia, że papierowa książka jest wyjątkowa? Wiele osób korzysta z kindle i wersji cyfrowych, jednak z drugiej strony istnieje także duża grupa zwolenników książek z papieru. Nie da się ukryć, że ich zapach jest niepowtarzalny, a stopniowo powiększająca się biblioteczka robi wrażenie na naszych gościach. Zresztą, w dobie wszędobylskich ekranów, w które każdego roku wpatrujemy się coraz dłużej, oderwanie wzroku od świecącej powierzchni i przeniesienie jej na papierową książkę może być nie lada ulgą. Choć nasze gusta są różne, to o tym, jakie nowości ostatnio pojawiły się na rynku dowiesz się na https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i-komiksy.

Komiks nie tylko dla dzieci

Istnieje spora grupa ludzi, zwłaszcza starszych, którzy traktują komiksy i mangę jako medium przeznaczone typowo dla dzieci i nastolatków. Nie da się ukryć, że wiele serii wydawniczych właśnie do takich osób kieruje swoje publikacje, jednak każdy, kto choć raz trzymał w ręku Thorgala doskonale wie, że nie każdy komiks powinien i może być czytany przez dzieci. Istnieją wręcz całe serie przeznaczone tylko dla dorosłego odbiorcy, które pod względem treści w żadnym stopniu nie ulegają książkom - jedyną różnicą jest po prostu to, że są ilustrowane. W podobnej sytuacji znajdują się mangi. Ich popularność również jest ogromna, a nie każda historia będzie odpowiednia dla dziecka. Dodatkowym plusem mang jest też to, że często można obejrzeć ich animowane wersje - anime - które są równie atrakcyjne, a przy okazji stanowią dobrą odskocznię od czytania.

Tak więc jeżeli lubisz komiksy o superbohaterach czy mrocznych, niespokojnych światach i postaciach, wcale nie masz się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie, wiele ciekawych propozycji znajdziesz pod adresem https://allegro.pl/kategoria/komiksy-79413.

Kiedy nie mamy możliwości patrzeć, zawsze możemy słuchać

Często mamy tak, że choć jesteśmy zajęci, to chętnie posłuchalibyśmy czegoś przyjemnego czy wartościowego. Wiele osób wręcz uczy się w ten sposób - pracując nad innymi rzeczami, słuchają poradników biznesowych, lekcji języka obcego czy wykładów na różne tematy i dzięki temu łatwiej zapamiętują informacje. Audiobooki są świetnymi wersjami książek dla osób zabieganych lub po prostu nie lubiących czytać. Możemy słuchać ich dosłownie wszędzie, na każdym nośniku, zarówno nagrane jak i odtwarzane online.

W przypadku powieści przekładanych na formę dźwiękową bardzo często mamy także do czynienia nie tyle z lektorem, który czyta książkę, lecz z całym słuchowiskiem z podziałem na role i głosy. To szczególnie atrakcyjna i ciekawa forma uzupełnienia dla książek, które już przeczytaliśmy, ale które bardzo lubimy i chcemy jeszcze bardziej poczuć realność świata w nich przedstawionego. Jeżeli zawsze ciekawiło cię, jak mogłaby brzmieć twoja ulubiona postać, zaglądając pod ten link masz szansę się przekonać: https://allegro.pl/kategoria/ebooki-5893/.

Książki to dla nas nie tylko rozrywka, ale także źródło wiedzy i dobry sposób na jej przyswajanie. Nie ma większego znaczenia, czy preferujemy klasyczne drukowane książki, komiksy, wersje cyfrowe czy audiobooki - w końcu nikt nie każe nam ograniczać się tylko do jednej formy przekazu. Każda z nich ma swoje zalety - np. kindle o wiele łatwiej jest zabrać ze sobą, niż dużą i ciężką książkę w twardej oprawie. Przede wszystkim jednak najbardziej liczy się, abyśmy po prostu czytali, poznawali świat i trenowali swój umysł oraz pamięć. Poprzez książki możemy zrobić to łatwo, w formie zabawy. Nim się obejrzymy, zyskamy o wiele ładniejszy sposób wysławiania się i pisania, a nasza wyobraźnia stanie się zdecydowanie bardziej plastyczna.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności