Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna

dodał 2018-08-14
Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna
Nakładem Domu Wydawniczego Margrafsen w Bydgoszczy ukazała się książka Czesława Dziemidowicza "Kwitajny – Quittainen Moja Ojczyzna". Jest to drugie, poprawione i uzupełnione wydanie publikacji z 2014 roku.

 

Autor urodził się w Pasłęku, ale lata młodzieńcze spędzał w pięknych Kwitajnach. Książka jest bardzo ciekawą opowieścią historyczną o czasach zamierzchłych i realnym socjalizmie na terenie poniemieckich Kwitajn.

Historia Kwitajn, które pozostawały kiedyś w granicach plemienia Pogezanów, Państwa Zakonu Krzyżackiego, Prus Książęcych, Królestwa Prus, drugiej i trzeciej Rzeszy Niemieckiej, znana była szczątkowo i tylko w takim zakresie, w jakim wiązała się z historią arystokratycznych rodów Barfussów i Dönhoffów... - pisze we wstępie Czesław Dziemidowicz.

Dodaje także, że w książce bazuje głównie na opracowaniu Lecha Słodownika (rozdział "Kwitajny" w książce "Pasłęk, z dziejów miasta i okolic, 1297-1997" pod redakcją Józefa Włodarskiego) , opublikowanych wspomnieniach Marion Dönhoff oraz własnych dociekaniach historycznych. 

Zachęcamy do lektury! Książkę można nabyć w księgarni "Arkadia" przy ul. J. Piłsudskiego 9 w Pasłęku.

 

aw


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności

Logowanie / Rejestracja

#Kalnik obok   2018-08-17

Interesująca książka. Na uwagę zasługuje niezwykle obiektywne przedstawienie okresu powojennego, szczęśliwych lat dzieciństwa autora w tym tak opluwanym dzisiaj PRLu. Dobre dialogi, wiele ciekawostek - materiał na scenariusz filmu o trudnych, ale niezapomnianych, rodzinnych latach powojennych, w konglomeracie ludzi z Kresów, z centrali, zza Buga i z akcji Wisła...


#Traktorzysta   2018-08-14

CZYTAŁEM, CZYTAŁEM i według mnie bardziej to autobiografia rodzinna niż książka o Kwitajnach. No ale gloryfikacja rodzinna wypadła wspaniale, gdyby nie Dziemidowicze i dalsza ich rodzina to ta wieś przestała by istnieć. No i ten wspaniały wątek o ZŁYCH MŁAWIAKACH, no wręcz koncertowy, uch ci źli ludzie, na samą myśl o nich aż mną trzęsie!!!. A tak na marginesie, CZESIO DLACZEGO NIE NAPISAŁEŚ JAK ZAJUMAŁEŚ MŁODSZYM KOLEGOM CHOINKĘ i zatargałeś ją do swojej chaty.


#Swojak #Traktorzysta  2018-08-15

TRAKTORZYSTA marsz do traktoru.


Dodaj komentarz


Aby dodać komentarz musisz podać wynik
Akceptuję Regulamin
Akceptuję Politykę prywatności